שתף קטע נבחר

תקדים: קצין סירב לתרגל את ההתנתקות

בצעד חריג הורה התובע הצבאי הראשי לחקור קצין בדרגת סרן, שסירב להשתתף בתרגיל היערכות להתנתקות ביחידתו. יחד איתו סירבו גם נגד - שביקש "לחשוב על העניין", וקצין בדרגת סגן - שפשוט נעלם

מקרה נוסף של סרבנות בצה"ל על רקע תוכנית ההתנתקות, והפעם מדובר בקצין: ל-ynet נודע כי סרן מאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה נחקר אתמול (יום ג') במשטרה הצבאית החוקרת, על רקע סירובו לקחת חלק באימון הקשור להיערכות לפינוי. יחד עימו סרבו להשתתף בתרגיל קצין נוסף ונגד בקבע. הנגד, בדרגת רב-סמל, ביקש לאפשר לו לשקול את החלטתו ואילו הקצין האחר, בדרגת סגן, עזב את הבסיס ואפשר שיוכרז כנפקד.

 

הקצין, שנחקר במצ"ח, אמר לחוקריו כי יסכים לקחת חלק בפעילות אחרת במשימה הכוללת ולפיכך הוחלט שלא לעוצרו, ולהימנע לפי שעה מהגשת כתב אישום נגדו. קצין בכיר בפרקליטות הצבאית אמר ל-ynet: "אנו רואים בסרבנות תופעה מסוכנת שעשויה לפורר את החברה הישראלית, וננקוט כנגד אנשי קבע מדיניות מחמירה בנושא".

 

הפרשה הנוכחית באה יומיים בלבד אחרי דיווח על נגד מחיל הים, שברגע האחרון בוטלה ההחלטה לשלוח אותו ל-28 ימי מחבוש בשל סירובו לקחת חלק בתרגיל הכנה להתנתקות.

 

הקצינים והנגד, המשרתים ביחידה מרכזית באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) בצה"ל, נקראו להשתתף אתמול בבוקר בתרגיל ראשוני המכין את הכוחות לביצוע פעולות שונות במשימת ההתנתקות, אולם בחרו שלא ליטול בו חלק.

 

הנגד ביקש "זמן לחשוב על העניין" ומפקדיו איפשרו לו 24 שעות במהלכן יוכל לשקול ולגבש את עמדתו בנושא. הקצין בדרגת סגן החליט לעזוב את הבסיס, ולדברי קצין המשרת יחד עימו ביחידה, טרם יצר קשר מאז. "אם כך יהיה המצב, לא תהיה ברירה אלא להכריז עליו כנפקד", אמר אחד ממפקדיו.

 

החייל השלישי, קצין בדרגת סרן, הביע במכתב למפקדו את תחושותיו הקשות מהפקודה שקיבל. בין היתר ציין כי לדעתו לא מין הראוי שצה"ל יקח חלק במשימה מעין זו, וכי יש לשמור על המתנחלים ולא לפנותם.

 

המכתב, והתעקשותו של הקצין שלא לקחת חלק בתרגיל, גרמו לתובע הצבאי הראשי, אלוף משנה לירון ליבמן, להורות בצעד תקדימי על זימונו של הקצין לחקירה במצ"ח, כחלק מהאפשרות להעמידו לדין בפני בית דין צבאי.

 

הבחנה בין חייל בחובה לקצין

 

מדובר בצעד חמור וחריג. גילויי הסרבנות הספורים שנרשמו עד כה הסתיימו ברובם בהליך משמעתי בלבד. להעמדת חייל צבא הקבע בפני בית דין צבאי ישנה משמעות נרחבת שכן לערכאה משפטית זו יש הסמכות לשלול מהחייל את דרגות ולהטיל עליו עונש כבד.

 

קצין בכיר בפרקליטות הצבאית אמר בשיחה עם ynet כי בצה"ל אכן מתכוונים להבחין בין סרבנות של חייל בחובה לבין של איש קבע, ובמקרה שמדובר בקצין או נגד בקבע תהיה עדיפות להעמידו בפני הרכב שופטים בבית דין צבאי.

 

"עם זאת", ציין הקצין, "אנו נבחן כל מקרה לגופו במגוון סוגיות, כמו למשל - האם איש הקבע סירב לקחת חלק בתרגיל הלכה למעשה; האם רק הצהיר על סרבנות עתידית; האם ביטא את תחושותיו בפני מפקדו או יצא לתעמולה ביחידה? הדברים הללו יקבעו כיצד ננהג באיש הקבע", ציין הקצין הבכיר.

 

בשעות הצהריים הסתיימה חקירתו של הקצין מאט"ל במצ"ח וממצאיה הועברו לעיונו של התובע הצבאי הראשי. ליבמן החליט שלא להורות לפי שעה על מעצרו של הקצין, ועל הקפאת הליכי הגשת כתב האישום הפלילי נגדו.

 

"מהחקירה ניתן להתרשם כי לקצין יש אכן בעיה לקחת חלק בפינוי עצמו, במשימה מול המתנחלים, אך הוא הביע הסכמה לבצע חלק אחר במשימה הכוללת", הסביר הקצין מהפרקליטות. "מסיבה זו, אין כוונה כרגע להעמידו לדין ואם אכן יצטרף לאימון כפי שיידרש - התיק ייסגר. אחרת, לא מן הנמנע שיוגש כתב אישום", ציין הקצין.

 

פרשה זו מציבה אתגר נוסף עבור הפרקליטות הצבאית, שנדרשת לטפל בגילויי הסרבנות שעשויים להתעצם ככל שמשימת הפינוי מתקרבת לכדי מימוש. עם זאת, בצה"ל מבקשים להנמיך את גובה הלהבות ולא ששים להעמיד לדין פלילי את הקצין הראשון בגין סרבנות, מחשש שהדבר יביא לגל חיקויים, גם אם המחיר יהיה עונש כבד.

 

ועם זאת מבהירים בפרקליטות כי ימשיכו לבחון כל מקרה לגופו, ואם אכן תהיה תשתית ראייתית להעמדה לדין – כך יהיה בפועל.

 

הקצין הבכיר ציין כי אינו יכול לפרט בשלב זה לגבי הקצין שנעלם, כמו גם לגבי חברו הנגד, עד אשר יתבררו הצעדים אותם יינקטו.


פורסם לראשונה 07/06/2005 23:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
(אילוסטרציה)
צילום: צפריר אביוב
הקצינים סירבו להשתתף בתרגיל (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים