שתף קטע נבחר

מופז לשר הפלסטיני: היערכו לטרור ולביזה

בפגישה שהתקיימה בתל-אביב, דרש שר הביטחון, שאול מופז, משר הפנים הפלסטיני, נאסר יוסף, לאמן כוחות שיתמודדו עם איומי הטרור בעת ביצוע ההתנתקות. הוא גם ביקש להכין שוטרים, שימנעו ביזה. במהלך הפגישה נחתו עוד שלוש פצצות מרגמה ליד גדר המערכת בדרום הרצועה

מתאמים לקראת ההתנתקות: שר הביטחון, שאול מופז, נועד אמש (יום ד') בתל-אביב במשך כשעתיים עם שר הפנים הפלסטיני, נאסר יוסף, וסיכם עמו להעביר את התיאום לקראת ההתנתקות לדרג השטח. הוא דרש מהפלסטינים לאמן כוחות שיתמודדו עם איומי הטרור בזמן ביצוע ההתנתקות. השניים דנו גם בהסלמה ברצועת עזה, ובמהלך הפגישה נחתו עוד שלוש פצצות מרגמה ליד גדר המערכת בדרום הרצועה. איש לא נפגע.

 

בפגישה שהוגדרה כ"חיובית", סיכמו השניים על שלושה ערוצי הידברות לתיאום מהלך ההתנתקות: בראשון יעמדו שני השרים עצמם. כמו כן יוקם צוות תיאום ותכנון. בראש הצד הישראלי יעמוד אלוף מהמטה הכללי, וכן גורמים מהשב"כ וממנגנון התיאום והקישור. הפלסטינים יצטרכו לקבוע את נציגיהם בערוץ זה. כמו כן יופעלו צוותים בדרג השטח. השניים סיכמו כי פעילות התיאום בכל הערוצים תחל כבר בשבוע הבא.

 

מופז ציין בתחילת הפגישה כי הוא מודאג מחוסר הפעילות של הפלסטינים נגד הטרור: "לא נוכל להיות סבלניים לאורך זמן. חיל האוויר פעל משום שהפלסטינים אינם פועלים". עם זאת מופז ציין כי ישראל תמשיך לפעול באופן מידתי בנושא זה.

 

מופז ביקש שהפלסטינים ייאמנו כוחות ייעודיים לטפל במגוון איומי הטרור: מטעני חבלה, מנהרות תופת, ירי פצצות מרגמה ורקטות קסאם. כמו כן, ביקש מופז מעמיתו שיכין גם כוחות שיטור שיתמודדו עם אזרחים פלסטינים שיבקשו לפרוץ לשטחים שונים או לבזוז. מופז הבטיח ליוסף שישראל תעביר לפלסטינים את לוח הזמנים ואת שלבי ביצוע הפינוי.

 

מקורות פלסטינים ציינו כי ההסלמה ברצועה עמדה במרכז הפגישה. הפלסטינים לא מצפים להסכמה ישראלית להעברת הערים לידיהם בעקבות הידרדרות זו, אך הגיעו מצוידים ברשימת דרישות ביטחוניות מישראל. בין השאר, יוסף ניסה לשכנע את מופז להפעיל את כל ההבנות שהושגו בשארם א-שייח.

 

הפלסטינים מבקשים להפעיל את הוועדות שעל הקמתן הוסכם בפסגה, וכן להמשיך לסגת מהערים הפלסטיניות, לחון מבוקשים. כמו כן הם מבקשים מישראל להסכים שהמשטרה הפלסטינית תצויד בכלים שיש בהם כדי לשמור על הביטחון.

 

הפלסטינים דיווחו אמש על עימותים שפרצו בין תושבי צפון הרצועה, בעיקר תושבי העיירה בית חנון, לבין חמושים פלסטינים שביקשו לירות מרגמות לעבר ההתנחלויות בצפון הרצועה, ולעבר שדרות. יוסף הגיע לפגישה לאחר דיון קשה שהשתתף בו במועצה המחוקקת הפלסטינית, ובו הוטחה ביקורת קשה מחברי המועצה, בתגובה להידרדרות הביטחונית בשטחי הרשות הפלסטינית.

 

ההסלמה נמשכת

 

על רקע פגישתם של מופז ויוסף, נמשכה ההידרדרות הביטחונית. חיל האוויר ירה ופגע במשגר פצצות מרגמה ובמכונית ובה מצבור של פצצות מרגמה בחאן יונס. הפלסטינים דיווחו ששלושה פעילי הזרוע הצבאית של החמאס, שהיו באותו אזור, יצאו בלא פגע. זמן קצר לאחר מכן ירו פלסטינים לפחות שלוש פצצות מרגמה לעבר שתי התנחלויות בדרום רצועת עזה.

 

בצה"ל אומרים שהפלסטינים הספיקו לירות פצצת מרגמה אחת, ואז נורו טילים אל המשגר ואל המכונית שממנה הוצא המשגר. הפלסטינים טרם פרסמו את שמות פעילי החמאס שעמדו סמוך למכונית, אך דוברים בתנועה מיהרו להודיע כי "נכשל ניסיון חיסול ישראלי באנשיהם".

 

שלשום נהרגו שני פועלים פלסטינים ופועל סיני, וחמישה פועלים פלסטינים נפצעו מפגיעת רקטת קסאם בחממות ההתנחלות גני טל שבדרום רצועת עזה. רקטת קאסם פגעה פגיעה ישירה במחסן חקלאי ששימש כבית אריזה לעירית, בו שהו באותה עת הפועלים. מעוצמת הפיצוץ נפגעו כל הפועלים. שניים מהם ספגו פגיעות קשות ומתו מפצעיהם. שניים נוספים נפצעו קשה ומאוחר יותר מת אחד מהם מפצעיו. שלושה נפצעו בינוני ואחד נפצע קל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אמנו כוחות. שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
ערוצי הידברות. נאסר יוסף
צילום: איי פי
צילום: צפריר אביוב
הירי נמשך בזמן הפגישה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים