שתף קטע נבחר

דע את השיפוצניק

האינסטלטור סירב למסור מחיר לפתיחת סתימה בטלפון ואמר שצריך לבוא לראות? טכנאי המזגנים הודיע בצער שהלך לכם המדחס? הצבע שכח לכלול במחיר את המע"מ, השפכטל, החומרים, המשקופים והדלתות? הגיע הזמן להפסיק לתת לשיפוצניקים לעבוד עלינו: בסיוע חברת מידרג, המספקת המלצות על בעלי מקצוע ב-50 ענפי שירות, הרכבנו מדריך חובה למי שרוצה לשרוד שיפוץ בלי להתרושש או לצאת מדעתו

אינסטלטור

 

 • לפני שמזמינים אינסטלטור, יש דברים שכדאי לנסות לעשות לבד ולחסוך את הכסף. אפשר להקדים תרופה למכה ולפתוח את הסיפון - אותו חלק בצנרת שתפקידו לרכז את הלכלוך הכבד, והוא נמצא בארון מתחת לכיור. חצי מהסתימות בכיור במטבח נפתרות באמצעות פתיחת הסיפון וניקויו.

 

 • איך מזהים את החאפרים כבר בטלפון? זה לא קל, אבל עדיין, יש נורת אזהרה שרצוי לשים לב אליה. אם האינסטלטור מסרב לתת הצעת מחיר בטלפון לשרות סטנדרטי כגון פתיחת סתימה או החלפת ברז, וטוען שצריך לבוא ולראות, אבל אל תדאג, אני הכי זול בעיר - כדאי להיזהר.
  מחירון האינסטלטור
  העבודה (ללא חלקים)

  המחיר בשקלים

  ללא מע"מ

  סתימה באמבטיה 150
  סתימה במטבח עד 250
  החלפת ברז 120
  החלפת ניאגרה 150
  החלפת דוד 400
  החלפת פלאנג' 250
  החלפת רדיאטור 300

 

 • החל מהשעה 17:00 ניתן לצפות לעלייה בגובה 25% בתעריפים. החל מהשעה 20:00 ניתן לצפות לעלייה בגובה 50% בתעריפים. המשמעות: אם אפשר, מומלץ לנסות לדחות לשעות היום את פתרון התקלה ולא להזעיק אינסטלטור באמצע הלילה.

 

 

מתקין מזגנים

 

 • כשקונים מזגן יש להביא בחשבון את עלות ההתקנה, בנוסף לעלות המזגן. התקנת מזגן מפוצל קטן (אגב, מפוצל משמעותו שהמנוע ויחידת הקירור אינם יחד, ולא שהוא מפוצל בחדרי הבית) עולה כ-700 שקל. התקנת מזגן מפוצל גדול - כ-1,000 שקל.

 

 • איך תדעו אם המתקין שלכם הוא חאפר? בקשו לראות תעודת מתקין מורשה של החברה הספציפית, וכדאי באותה הזדמנות לשאול אם ההתקנה כוללת נקודת חשמל. את הצעת המחיר יש לקבל בכתב, על נייר פירמה מסודר ולא על נייר טישו שהמתקין שולף מהכיס.

 

 • כדאי לדעת: תיקון מזגן, ברוב התקלות, לא אמור להיות סיפור יקר. כשהטכנאי אומר תשמע, אדוני, הלך לך הקבל של המדחס וזה סיפור סיפור - לא צריך להתרגש. שום קבל של מזגן לא עולה יותר מ-100 שקל, ורובם עולים בין 5 ל-50 שקלים.
  מחירון מתקין המזגנים
  העבודה (ללא חלקים) המחיר בשקלים ללא מע"מ
  התקנת מזגן מפוצל קטן 700
  התקנת מזגן מפוצל גדול 1,000
  קבל של מזגן 5-50
  מילוי גז 180

 

 • חוסר גז במזגן נובע ברוב המקרים מדליפה, כך שמילוי גז ללא פתרון הדליפה יפתור את הבעיה באופן זמני בלבד, וסביר להניח כי בעוד שנה תידרשו למלא גז שוב. עלות סבירה למילוי גז: 180 שקל.

 

 • על הטכנאי מוטלת החובה להעריך את עלות העבודה וליידע את הלקוח מראש. לפני שהטכנאי מחליף חלק כלשהו כדאי לשאול אותו: איך אתה יודע שחלק זה התקלקל? ותמיד לבקש ממנו להסביר מה בדיוק הוא עושה. זו המלצה שכדאי ליישם גם בתחומים נוספים.

   

צבע

 

 • חאפרים יצבעו את הבית ללא הכנה יסודית, שכוללת גירוד (הסרה יסודית של קילופים), שפכטל (סתימת חורים של קידוחים ומסמרים ותיקון פינות שבורות) וטיפול בסדקים. צבעים מקצועיים גם יוסיפו חיזוק - ימרחו חומר שמחזק את הטיח ומונע קילופים ופיצוצים בעתיד.

 

 • כבר בשלב ההכנה החאפר מתחיל לעבוד עלינו ביחס לחומרים. זוכרים את החומר המחזק שהזכרנו? ובכן,חומר מומלץ לכך הוא סופר-בונדרול. פח של חומר זה, שאמור להספיק לדירה ממוצעת, עולה כ-350 שקל. החאפר רוצה לחסוך את העלות זו ומערבב מעט גוון צהוב עם מים - מה שמקנה את המראה הצהבהב האופייני לבונדרול - וממלא את הקירות ברוטב זה.

 

 • החאפר יפרסם מחיר מוזל במיוחד ולאחר תחילת העבודה יגלה לכם כי המחיר שנמסר לא כולל את החומרים, את השפכטל, את המשקופים ואת הדלתות. חשוב לוודא זאת מראש.

 

 • מהו מחיר סביר? צביעת דירה סטנדרטית תעלה בין 3,000 ל-4,500 שקל, כולל הכל. אם קיבלתם הצעת מחיר של 1,500 שקל, כדאי לוודא שאתם מקבלים חוזה עבודה כתוב, שמפרט בדיוק מה תקבלו תמורת סכום זה.

 

 • ניקוי יסודי של הדירה משאריות צבע כלול במחיר.

 

מדביר

 

 • כדי לקבל רשיון מדביר על המבקש להציג תעודת יושר ולעבור קורס מקיף - כחודשיים של לימודים אינטנסיביים. לכן, חשוב לדרוש מהמדביר להציג בפניכם רשיון, ועדיף שיציג באותה הזדמנות גם תעודת זהות, כי חאפרים מציגים לעתים רשיונות שאינם על שמם.

 

 • במקרה של מדבירים חשוב יותר מתמיד לוודא שהאיש שבחרתם הוא איש מקצוע רציני. חובבנים עלולים לעשות נזק של ממש: קודם כל, כדי לעשות עליכם רושם רציני הם יכולים להודיע לכם כי עליכם לפנות את הבית ליומיים - בעוד שבפועל אתם נדרשים לפנות את הבית רק למספר שעות - והם גם עלולים לפזר רעל בחוסר מקצועיות, מה שכבר מהווה סכנה אמיתית.

 

 • חשוב לדעת: כשהמדביר עושה שימוש ברעל עליו לשים אותו בתוך תיבת האכלה - תיבה שאינה מאפשרת לחולדה, לדוגמא, להוציא את הרעל החוצה. מקומות נוספים בהם ניתן לפזר רעל הם מקומות שאינם נגישים לבני אדם, כמו ביובים.
  מחירון המדביר
  העבודה (ללא החומר) המחיר בשקלים (ללא מע"מ)
  דירת 3 חדרים 150
  בניין 250-500

 

 • ובעניין המחיר: השירות הנפוץ ביותר של המדביר הוא הדברת דירה או בניין כנגד ג'וקים. הדברה בדירת 3 חדרים תעלה כ-150 שקל, ותדרוש מכם לעזוב את הבית למספר שעות. בהדברת בניין ממזיקים חשוב לוודא כי ההדברה כוללת את כל תאי הביוב, המקלט, המחסן, המבנה לאיסוף האשפה וארונות החשמל.

 

 • אין הכרח לרסס את חדר המדרגות עצמו. המחיר תלוי בעיקר במספר תאי הביוב ובמספר הכניסות לבניין (ולא במספר הקומות), וסביר להניח שינוע בין 250 ל-500 שקל.

 

 • לא על כל הדברה ניתן לתת אחריות. עבור הדברת ג'וקים יש לדרוש אחריות לשנה ועבור הדברת נמלים אחריות מקובלת היא לחצי שנה. בתקופה זו על המדביר להגיע ללא עלות נוספת אם הבעיה תחזור. לעומת זאת, בהדברת עכברים חולדות ופרעושים לא ניתנת בדרך כלל אחריות, מאחר שהפתרון הוא מקומי בלבד.

 

חשמלאי

 

 • חשוב להיזהר מחשמלאים ללא תעודה. בניגוד לענפים רבים, בהם לא נדרשת תעודה, בתחום זה אין לעסוק ללא תעודה ממשרד העבודה.

 

 • אם הזמנתם חשמלאי שמפרסם בדיקה חינם, ואחרי הבדיקה מגלה שיש צורך להחליף את לוח החשמל כולו (בעלות של 1,500 שקל) - שילחו אותו חזרה לביתו והזמינו חשמלאי אחר. כדאי לדעת: רוב התקלות נפתרות בעלות של עד 200 שקל.
  מחירון החשמלאי
  העבודה (ללא חלקים) המחיר בשקלים (ללא מע"מ)
  החלפת פלאנג' 250
  תיקון שקע שהצהיב 180
  התקנת נקודת חשמל נוספת (בהנחה שיש שקע או קופסת חיבורים בסמוך) 200
  התקנת שקע למזגן 350

 

 • כדי להרים פיוז אין צורך לשלם לחשמלאי. תקלת החשמל הנפוצה ביותר היא עומס יתר, שנוצר כשמנסים להפעיל את הדוד, מכונת הכביסה, המייבש ועשרה מכשירים נוספים. פתרון הבעיה פשוט: יש לוותר על הפעלת חלק מהמכשירים, ואחרי שניתקתם אותם יש לנסות ולהרים את הפיוז שקפץ. אם הפיוז ממשיך לקפוץ כנראה שהבעיה איננה עומס יתר, אלא מכשיר שמקצר. מכשיר כזה מהווה סכנה, ויש להוציא את המכשיר מהשקע ולפנות לאיש מקצוע לצורך תיקון.

 

טכנאי מקררים

 

 • במקרר יש מערכת קירור הפועלת בפשטות כך: דרך צינורות, אשר מקוררים באמצעות גז, מוזרם אוויר וכך הוא מתקרר בעצמו ומקרר את תא המזון וההקפאה. התקלות הנפוצות במקרר נובעות בדרך כלל מהצטברות קרח שמונע את מעבר האוויר, או עקב חוסר בגז.

 

 • החאפר יפתור את בעיית הקרח באמצעות מים חמים בלבד - פתרון שיעזור למספר חודשים בלבד, מעבר לעובדה המעצבנת שלא צריך בעל מקצוע כדי לשפוך מים חמים.
  מחירון טכנאי מקררים
  העבודה (לא כולל חלקים) המחיר (ללא מע"מ)
  החלפת טיימר למערכת ההפשרה 300
  החלפת תרמוסטט למערכת ההפשרה 300
  החלפת גוף החימום של ההפשרה 450

 

 • איך כן פותרים את הבעיה? הצטברות הקרח מעידה בדרך כלל על כשל במערכת ההפשרה או סתימה בניקוז המים עקב לכלוך. אם יש כשל במערכת ההפשרה, הבעיה עשויה להיות בטיימר, שמפעיל את ההפשרה בכל מספר שעות, או בתרמוסטט של ההפשרה. עלות חלקים אלו היא עד 150 שקל כל אחד. אם נוסיף את עלות העבודה - כ-150 שקל - נמצא כי עלות התיקון לאחת הבעיות הנפוצות היא עד 300 שקל.

 

 • אם התקלקל גוף החימום של ההפשרה, עלות התיקון עלולה להיות גבוהה יותר, כי עלות חלק זה היא עד 300 שקל, תלוי בסוג המקרר. כדאי לדעת כי עלות החלקים למקררים אמריקאים גבוהה עד פי שתיים מעלות החלפים למקררים ישראליים.

 

 • בריחת גז היא תקלה ידועה ונפוצה במקררים ישנים. מחיר הגז עצמו הוא אפסי - כ-20 שקל עבור מילוי מקרר - אך טכנאים רבים מנצלים את חוסר הידע שלכם בתחום ומנפחים את מחירו עד פי עשרה. אם לא מותקן במקרר ברז למילוי גז, יידרש הטכנאי להתקינו בעלות נוספת של עד 50 שקל.

 

מתקין תריסים

 

 • התקנה מקצועית ונכונה של התריס תמנע את רוב התקלות בעתיד. אורך חיים של תריס פלסטיק נע בין 15 ל-20, שנה והחלק היחיד שנצטרך להחליף הוא הרצועה, שאורך החיים שלה קצר יותר - כשבע שנים.

 

 • יש שלוש בעיות שמהוות את הרוב המוחלט של התקלות בתריסים - רצועה קרועה, שלב פלסטיק שיוצא ממקומו או שלב שבור. לאורך הזמן נשחקת הרצועה ונקרעת וזהו בלאי טבעי לחלוטין. לעומת זאת, כאשר שלבים יוצאים ממקומם הסיבה היא בדרך כלל התקנה לקויה. התריס מחובר לציר, עליו הוא מתגלגל באמצעות שתי רצועות. כאשר אחת הרצועות מתוחה יותר מהשנייה או שהציר עליו מתגלגל התריס אינו מאוזן - צפויות לנו תקלות בעתיד.
  מחירון מתקין התריסים
  העבודה (ללא חלקים) המחיר (ללא מע"מ)
  החלפת רצועה קרועה 100
  החזרת שלבי פלסטיק 100
  החלפת שלבים שבורים 150
  החלפת תריס פלסטיק 300
  החלפת תריס אלומיניום 450

 

 • כששלב בתריס נשבר, מומלץ להחליף לא רק אותו, אלא גם את השלבים הסמוכים לו - בייחוד אם זה בחלקו העליון של התריס.

 

 • החלפת תריס איננה דבר יקר, בפרט אם מדובר בתריס פלסטיק, המורם באמצעות רצועה. תריסי  אלומיניום עלותם גבוהה יותר ומנוע חשמלי במקום רצועה עשוי להכפיל ולשלש את מחיר התריס. עלות סבירה להחלפת תריס פלסטיק היא 300 שקל. עלות זו כוללת את החלפת הציר, הרצועה וכל השלבים. תריס אלומיניום יעלה מעט יותר - כ-450 שקל, כולל הכל.

 

 • כשמחליפים תריס פלסטיק לתריס אלומיניום חשוב מאוד להחליף גם את המסילות בהן נע התריס למסילות עם מברשות. השארת המסילות הישנות תגרום לשחיקה ופגיעה בשלבים.

 

 • עלות התקנת מנוע חשמלי להרמת התריס מורכבת מעלות המנוע - סוג המנוע ועוצמתו, עלות הרכבתו ועלות התקנת נקודת חשמל. העלות הכוללת ללוקסוס זה עשויה להגיע ל-1,000 שקל ומעלה.

 

 • על כל התקנה יש לדרוש אחריות בכתב, לכל תקלה, למשך חמש שנים.

 

 • הנתונים מתייחסים לתריס עבור חלון רגיל בגודל מ"ר אחד וכל המחירים כוללים מע"מ.

 

הטיפים באדיבות מידרג, המספקת המלצות על בעלי מקצוע שזכו לדירוג הגבוה ביותר מלקוחותיהם ב-50 ענפי שירות. טיפים נוספים ניתן למצוא באתר החברה, www.midrag.co.il , או בטלפון 1-700-707-233

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומר הכהן
לנסות לעשות גם לבד
צילום: עומר הכהן
מומלצים