שתף קטע נבחר

קניה: נאשמי הפיגוע במלון במומבסה שוחררו

ששת הנאשמים שוחררו לאחר שהתביעה לא הצליחה לספק את הראיות הדרושות להרשעתם. משרד החוץ העביר לשלטונות קניה מסר לפיו ישראל דורשת שהפעילות להבאת הנשאמים על עונשם תימשך

בית המשפט בקניה החליט היום (ה') לשחרר את ששת החשודים בפיגוע במלון פרדייז במומבסה, בו נהרגו 15 בני אדם, בהם שלושה ישראלים. זאת, לאחר שהתובעים במשפטם של החשודים לא הצליחו לספק את הראיות הנדרשות.

 

סמנכ"ל משרד החוץ לעניני אפריקה, מרים זיו, הודיעה בתגובה כי תזמן את שגרירת קניה בישראל ותעביר דרכה מסר לשלטונות לפיו ישראל דורשת שהפעילות להבאת האשמים על עונשם תמשך. עוד הודיעה זיו כי ישראל תציע לספק לקניה סיוע נוסף בפעילות זו. במקביל, התבקש שגריר ישראל בניירובי להעביר לשלטונות קניה איגרת ברוח זו.

 

סגן שגריר ישראל בקניה, גלעד מילוא, אמר כי "האכזבה היא כי אף אחד מהאשמים בפיגועים לא בא אל עונשו, בפרט שלגבי אחד מהנאשמים יש מידע שסייע למבצעי הפיגוע בשכירת הדירה שבה אוכסן ציוד לביצוע הפיגוע. זאת, למרות שאין ראיה".

 

לדבריו, "אנו, כישראלים בעלי ניסיון מר, מגדירים את מי שהסיע מפגע כמסייע לרצח. לגבי אותו אדם, מדובר במי שידע למה הוא מסייע, והיה חלק מהרשת שעשתה את הפיגוע. אנחנו רוצים שאלה שעשו את הפיגוע ישלמו על זה ואת זה נדגיש לקנייתים בכל מישור אפשרי. עליהם להמשיך לרדוף אותם עד שייתפסו".

 

"זה קייס פוליטי. ארה"ב מחפשת אשמים"

 

משפטם של החשודים נפתח לפני כשנתיים. ממסמכים שהועברו לסוכנות הידיעות הקנייתית עולה, כי לתביעה במשפט אין כל הוכחות משמעותיות, באשר לקשר בין הששה לבין ארגון אל-קעידה. כך, לדוגמה, פורסם כי אחד מהששה מואשם כי הוא "קשור" לאיש החשוד בהכנת מטעני החבלה ששימשו לפיגוע. היתר, נמסר, "מואשמים" בכך שהשיאו את בתם לפעילי אל-קעידה.  

 

התביעה במשפט טוענת לעומת זאת, כי בידיה הוכחות נסיבתיות הקושרות את הששה לפיגוע, וכי עדויות נוספות, "שמוקדם לפרטם", יובילו לחשיפת הקשר בין הששה לבין ארגון הטרור של אוסאמה בן-לאדן, והתפקיד שמילאו בהכנת הפיגוע. בתגובה אמר פרקליטם של שלושה מהנאשמים, מאובה מאו: "שום הוכחות לא יקשרו אותם לפיגוע. זהו קייס פוליטי: ארה"ב רק מחפשת אשמים". 

 

בפיגוע מכונית התופת בכניסה למלון פרדייז נהרגו 15 בני אדם - שלושה תיירים ישראלים, האחים הילדים דביר ונוי אנטר ומדריך הטיולים אלברט דה אווילה, ו-12 רקדנים קנייתים שקידמו את פני התיירים הישראלים. באירוע נפצעו 80 בני אדם. דקות ספורות קודם לכן ניסתה חוליית מחבלים ליירט מטוס עמוס בנוסעים של חברת ארקיע באמצעות שני טילי כתף, אך הם החטיאו את מטרתם. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
החשודים
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מפנים את זירת הפיגוע
צילום: איי פי
צילום: דובר צה"ל
משלחת חילוץ ישראלית במומבסה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים