שתף קטע נבחר

סיבה טובה לא לעשות דיאטה בזמן ההריון

חוקרים ביפן מצאו קשר ישיר בין תזונה דלה בהריון לבין סיכון מוגבר של הצאצא לסבול מהשמנת יתר. הסיבה: עליה של הורמון הרעב "לפטין" אצל ילודים שסבלו מתת תזונה ברחם

סופרות קלוריות בהריון? הילד שלך עלול להשמין: מחקר חדש שערכו חוקרים באוניברסיטת טוקיו שביפן, על עכברים, גילה כי הדיאטה במהלך ההריון מביאה ללידת עוברים שיסבלו במהלך הילדות מהשמנת יתר. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת Cell Metabolism.

 

המדענים הגבילו את אספקת המזון לעכברות מעבדה שהיו מצויות במחצית השניה של הריונן, בשיעור של 30 אחוז. הצאצאים אמנם שקלו 17 אחוז פחות מאלה של עכברות שמזונן לא צומצם, אולם מאוחר יותר סבלו מהשמנת יתר.

 

החוקרים עוד מצאו כי רמות הורמון הרעב "לפטין" בגופם של הצאצאים כבר בשלב מוקדם, הוא שגרם להם "להדביק" את הפער הקלורי ממנו סבלו העוברים במהלך ההריון, בשל התזונה הדלה של האם. כך, הואצה עליית המשקל של העכברים.

 

לפטין הוא הורמון המאזן את המשקל ורמות הסוכר בגוף, באמצעות השפעה על קולטנים באיזור מוחי הקרוי היפותלמוס. מחקרים קודמים כבר הראו כי בעכברים החסרים את ההורמון לפטין, הזרקתו גורמת להשמנת יתר. במחקרים אחרים נתגלה כי בבעלי חיים בהם קיימת חסימה על פעילות ההורמון לפטין, מופיעה השמנת יתר.

 

החוקרים עוד גילו כי בעכברים שסבלו מתת תזונה בשל תזונת האם הופיעה טמפרטורת גוף נמוכה מאצל עכברים בריאים, מה שעשוי להצביע על כך שתזונה דלה של האם בהריון "מתכנתת" אותם לשמור אנרגיה.

 

במהלך תקופת הגדילה לאחר הלידה, העליה ברמות הלפטין מתרחשת שישה עד שמונה ימים קודם לכך אצל עכברים רגילים."תזונת האם קשורה ישירות לסיכוי מוגבר של הילוד לסבול מהשמנת יתר", סיכמו החוקרים, "המחקר מדגיש את חשיבות תזונתה הנכונה של האם בהריון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
הריון. בלי דיאטה
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים