שתף קטע נבחר

סקירת העיתונות הערבית לסוף השבוע

שמועה שמסתובבת בטייבה, לפיה צעירה שהשליכה ספר קוראן בזלזול הפכה לכלבה; מירוץ ראלי ברמאללה שמשך צופים רבים; תופעה חדשה של יהודים השוכרים דירות בנצרת; תושבת טמרה שנאלצה לעזוב את ביתה בגלל סירחון של גללים. אלה הכותרות שמרתקות בסוף השבוע את קוראי העיתונות הערבית בישראל

פנורמה

  

מי הפיץ את השמועה? שמועות נפוצו השבוע בטייבה ולפיהן צעירה תושבת העיר נענשה על ידי אללה והפכה לכלבה. זאת, לאחר שאמה ביקשה ממנה להביא לה את ספר הקוראן, ואילו הצעירה שצפתה באותה השעה בטלוויזיה התעצבנה והשליכה לעברה את הספר בצורה מזלזלת.

 

העיתון לא זילזל בשמועות והלך לשטח על מנת לבדוק את פשרן. מהבדיקה התגלה כי המקור לשמועה היה צילום של ידיעה שהופיעה באחד מאתרי האינטרנט, שהודבקה במסגד הגדול של טייבה. בידיעה נכתב כי המקרה אירע במדינה מוסלמית באסיה.

 

אם כך, מה הקשר לטייבה? העיתון דיווח, כי השמועה שעשתה לה כנפיים החליפה מספר גרסאות. מאסיה עברה הכלבה לאחת ממדינות המפרץ ומשם לעזה. נשים מקומיות ידעו אפילו לספר שראו על כך כתבה בטלוויזיה הפלסטינית ובערוץ 33, ובסופו של דבר, הגיעה הגיבורה גם לטייבה.

 

כתב העיתון הוסיף ופנה לשני אימאמים שיחוו את דעתם בנושא. הם השיבו כי מדובר בסיפור חסר בסיס שכן "אללה לא זקוק להפוך ילדה לכלבה בשביל להוכיח את כוחו, אם אללה רוצה להוכיח את עוצמתו הוא יכול להרעיד את כל היקום".

 

ראלי רמאללה: אתמול התקיים מירוץ מכוניות ברמאללה בהשתתפות נהגים פלסטינים, ירדנים וגם בהשתתפותו של פאדי ג'אבר מטייבה. המירוץ הוכן מזה מספר חודשים, בראשות המארגן, חאלד קאדורה, קרוב משפחתו של חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית ופעיל הפתח, פארס קאדורה.

 

ג'אבר, המשמש גם כעורך מדור הספורט של העיתון, זכה במקום הראשון במירוץ הראשון מתוך שניים שנערך באחת משכונות העיר, וזכה במקום הרביעי הכולל מבין שני המירוצים.

 

במירוצים השתתפו עשרות נהגים מהרשות הפלסטינית ומירדן, דבר שמשך מתעניינים רבים שבאו לצפות בנהגים. ההתעניינות היתה לעיתים רבה כל כך עד שהצופים נכנסו למסלולים כדי לצפות במכוניות – דבר שהרתיע את הנהגים ובהם ג'אבר מלנסוע במהירות. בשל כך התערבה המשטרה הפלסטינית בנסיון להשיב את הסדר על כנו במהלך המירוץ, אולם ג'אבר, שהיה היחידי שנהג ברכב מירוצים מסוג אימפרזה, חש שהספיק לו ולא התמודד במירוץ השני.

 

המאבק בחברות הסלולריות: ריקאן עתאמנה, בן 19 מבאקה אל-גרביה הלך השבוע לעולמו אחרי מאבק עיקש במחלת הסרטן. רובם המכריע של התושבים תלה מייד את האשם באנטנות הסלולריות המוצבות במקום כגורם הישיר למחלתו של עתאמנה. ביום מותו נערכו בבאקה הפגנות סוערות נגד ראש העיר, שלדעת המפגינים לא עשה די כדי להסיר את האנטנות הסלולריות מתחומי העיר. ראש העיר, ד"ר זיאד אבו מוח, אמר בתגובה כי העירייה ממשיכה לנהל מאבק נגד החברות הסלולריות המתקינות אנטנות בתחומי היישוב. "היו הצלחות והיו כשלונות ואנחנו ממשיכים להיאבק", אמר ראש העיר, אבו מוח. מפורום החברות הסלולריות נמסר כי כל האנטנות שהוצבו בשטח עומדות בתקן הישראלי וארגון הבריאות העולמי.  

 

א-סינארה

 

תופעה חדשה? תושבים יהודים החלו לאחרונה לשכור דירות בשוק בנצרת. לפי מקורות מהימנים, עד כה נשכרו שלוש דירות לצורך מגורים, כאשר אחד השוכרים, אף שכר צמוד לדירתו עוד מספר דירות אותן הפך לאכסניה. אותו שוכר, שגר עם חברתו בדירה, אמר כי הוא חבר בתנועת "אהבה ושלום" במזרח התיכון וכי הוא שכר את דירתו למשך שבע שנים. לפי העיתון, בימים אלה מתקיימים מגעים לרכישה או השכרה של דירות נוספות לתקופות ארוכות באותו המקום.

 

המהומות בכפר מע'ר: מקורות במשרד הפנים מסרו כי ועדה מיוחדת שהוקמה כדי להעריך את הנזקים שנגרמו בעקבות במהומות בכפר לפני כארבעה חודשים תחל בקרוב בעבודתה. משרד הפנים הודיע בראשית השבוע כי הוועדה המיוחדת שהוקמה החליטה להקצות עשרה מיליון שקלים לפיצויים – סכום שיוקצה מהרשות למסים.

 

משרד הפנים ציין בהודעתו כי הפיצוי יינתן מכוח הסעיף "קורבנות לפעולות איבה" וזאת לאחר שיוכנסו תיקונים בחוק, שאינו תואם לפי שעה את מה שאירע. במשרד הפנים ציינו עוד כי נושא הפיצויים עלה בכל פגישה בנושא בין ראשי המשרד לנציגי התושבים. במע'ר מיהרו לברך על ההחלטה, וביקשו שהמשרד יאיץ את פעולתו ולא יגרור את התושבים לתוך סחבת בירוקרטית.

  

כול אל-ערב

 

סיפור מסריח: השבוע צויין ברחבי העולם יום איכות הסביבה העולמי, אולם בטמרה, כך נראה, קצת רחוקים מכך. השבוע נאלצה אשתו החולה של תחסין כנעאן לעזוב את ביתה וזאת בשל ריח כבד של גללי בהמות. "נאלצתי להעביר את אשתי מהבית למקום אחר וזאת בשל ריח הגללים שמגיע מהמכלאות של השכן שלי. אשתי חולה מאד, ויש לה בעיות במערכת הנשימה כך שנאלצתי להעביר אותה מהשכונה שריח הגללים אופף אותה שנים רבות.

 

"אנו נאלצים לשהות בתוך הבית ולסגור את חלונותיו בשל הריח העז. לאחרונה ממש התחלנו לחוש במחנק. הלכנו לשכן, שיש לו ראשי בקר רבים, והסברנו לו שאנחנו אפילו לא יכולים לארח בבית בשל הריח, אך זה לא עזר. פנינו לעירייה וכתבנו למשרד לאיכות הסביבה, אך ללא הועיל".

 

"לערבים בלבד": רשות השידור הודתה כי היא מעסיקה את חברת "מלגם" כדי שזו תגבה עבורה את חובות הארנונה מהמגזר הערבי בלבד. בעקבות פניית העיתון וארגון "עדאלה" נגד פעילות החברה הודה השבוע עו"ד מטעם רשות השידור כי חברת "מלגם" זכתה במכרז לגבות את החובות ממגזר זה. נציגי ארגון "עדאלה" והעיתון פנו בכתב בחזרה לרשות השידור כדי לדעת מהו אופן גביית האגרה במגזר היהודי.  

 

סאות אל-חק ואל-חורייה  

 

פרשת הקוראן במגידו: טענות אסירי כלא מגידו ולפיהן הסוהרים חיללו את ספר הקוראן במהלך חיפוש בתאי האסירים לא נעלמו מעיניו של העורך, תאופיק מוחמד. בטורו השבועי התייחס מוחמד לסוגייה זו בהרחבה.

 

"פשע חילול הקוראן וקריעת עמודיו בכלא מגידו נחשב לפרק בשרשרת הפשעים נגד האיסלאם שמובילה מנהיגת 'ציר הרשע', אמריקה. דבר זה לא התחיל בגוואנטנמו אלא היו לכך פרקים רבים בעבר, אותם ראינו למשל באינתיפאדה הראשונה, כאשר חיילי הכיבוש והתמנחלים היו קורעים את דפי הקוראן במסגדים בגדה המערבית ומסמנים עליהם מגן דוד. ראינו דוגמאות לכך גם במסגדים בעיראק, כאשר נקרעו ספרי קוראן וצוייר עליהם צלב. ראינו זאת בבוסניה ואנו רואים זאת במגידו.

 

"זהו פשע נתעב שהוא חלק מתוכנית נרחבת של מנהיגת ציר הרשע העולמי, אמריקה, לכפות על העולם האיסלאמי כולו מובן חדש לקוראן ולאיסלאם וזאת באמצעות שינוי שיטות הלימוד בעולם המוסלמי באופן שיתאים למדיניות שלה. לצורך כך הודיע שר החוץ הקודם, קולין פאוול, על פרוייקט 'המזרח התיכון הגדול' ואמר כי על ה'מדרסות' והמכללות האיסלאמיות לנהוג לפי הדרך האמריקנית". 


פורסם לראשונה 10/06/2005 22:19

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלית קוסובסקי
האם הכלבה היתה בעבר בחורה צעירה?
צילום: גלית קוסובסקי
נהגים פלסטינים וירדנים השתתפו במרוץ ראלי ברמאללה
פשע נתעב. פרשת הקוראן בכלא מגידו
צילום: זום 77
מומלצים