שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אמא, מה זה רוקט פוקט?

  זו השאלה שצופי "השיר שלנו" הצעירים שואלים את הוריהם בימים אלה. וגם: מה יריב ארד עושה בסרט כחול, למה דווקא 29 סנטימטרים, ומה הכוונה ב'בוא נעשה שלישייה'? רמזים מיניים בטלנובלות הישראליות הפכו לדבר שבשגרה. ההורים זועמים

  תרגיל סימולציה: אתם הורים. הורים ליברליים, פתוחים, יש לכם בבית מכונת אספרסו ואת כל הכרכים של ד"ר ספוק. בארוחת בוקר (קורנפלקס עם דבש וחלב דל) הילד שלכם, שסגר עכשיו עשור, מפתיע אתכם פתאום ב"מה זה רוקט

  פוקט?". דומייה בשולחן. אחד מכם נשנק והשני מתעניין מאוד בחדשות הכלכלה בעיתון. "שרון סילבר קנתה רוקט פוקט", אומר לכם הצאצא, כולו תמימות, החלב של הקורנפלקס עוד נוזל לו על השפתיים. "זה משהו יפה?" הוא מקשה. איך תגיבו? (לא יודעים על מה אנחנו מדברים? ראו חלון וידאו)  

   

  "הסתכלתי על הטלוויזיה והייתי בשוק - רוקט פוקט!" מספרת טליה, אמא זועמת, "הייתי צריכה להסביר לילדה הקטנה שלי מה זה רוקט פוקט. זה פשוט הדהים אותי. אני תוהה אם צביקה הדר ויואב צפיר יושבים עם הילדים שלהם מול הטלוויזיה, רואים את הפרקים ומסבירים להם מה זה רוקט פוקט! ועוד בשמונה בערב!".

   

  שאלת ה'מה זה רוקט פוקט'. הטרידה השבוע כמה ילדים שמסתובבים בפורומים של "השיר שלנו" ובאתרים האישיים של שחקני הסדרה. השאלה למה שרון סילבר קונה רוקט פוקט בפריים-טיים של הילדים שלהם הטרידה את ההורים. "השיר שלנו" (yes) והסדרה המתחרה בכבלים, "טלנובלה בע"מ" (HOT), מרבות לאחרונה לשלב סצנות בעלות אופי מיני או רמיזות מיניות, שלדעת הורים לא מעטים לא מתאימים לקהל היעד של התוכנית, שמורכב רובו מילדים. מספיק לראות מי מגיע להופעות של השיר שלנו ב"טעם העיר" או מי ממתין מחוץ לאולפנים ומתחנן לחתימות של "טלנובלה בע"מ", כדי להבין שלא מדובר בגילאים שאמונים על מצוות פרו ורבו.

   

  "השיר שלנו" משודרת עם הגבלת צפייה, ומומלצת מגיל 14 בלבד. טלנובלה בע"מ מגיל 8. גם אם יטענו אחרת, בשורה התחתונה הסדרות מכוונות לאנשים הקטנים. ללהק את יעל בר-זוהר לתפקיד ראשי זאת אמירה. בר-זוהר היא טאלנט שמדבר אל נוער ומטה. הנסיונות שלה לכבוש את עולם המבוגרים (עיין ערך "תעביר את זה הלאה") לא עלו יפה, ועוד לא התחלנו לדבר על רן דנקר ונינט טייב. האם זאת התחרות בין הכבלים ללווין? או אולי אלה הטלנובלות הדרום אמריקאיות שחיממו את האווירה?

    

  יש מצב לשלישייה?

   

  "יש לי ילדה בת 8, שלא מפסידה אף פרק", מתלונן שלומי, "וזה תמיד נושא השיחה למחרת בבית ספר. ראיתי אתמול סצינה עם נועה, גבעון ודנה שאומרים שם 'יש מצב לשלישייה?' ואז הבת שלי שואלת אותי מה זה שלישייה. חנה לסאלו ועליזה רוזן מדברות על זיקפה. אתמול הייתי עם הילדים בטיול מטעם בית הספר, והילדות כל הזמן מדברות על זיקפה. כשהבת שלי פנתה אליי בקשר לדברים שהיא לא הבינה העדפתי להעביר את זה הלאה, היא לא יודעת מה זה זוג - אז היא תדע מה זה שלישייה?"

   

  מה לעשות, הפעם אי אפשר להאשים את אמריקה. הטלנובלות בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות דווקא מוגבלות מאוד כשזה מגיע לסקס. "צעירים חסרי מנוח", "היפים והאמיצים" או "ימי חיינו" – המקסימום שתקבלו שם זה נשיקה לוהטת, וגם אז המצלמה תעיף מבט ביישני הצדה ותשאיר אתכם לדמיין את השאר. לא תשמעו שם דיבורים על אורגיות, שלישיות, מין בכפייה ואף אחד לא יספור, רחמנא ליצלן, סנטימטרים. גם בסדרות מקבילות כמו "בוורלי הילס 90210" או או ב"O.C" הרלוונטית יותר לא ירחיקו לכת.

   

  "הטלנובלות בחו"ל פונות ברובן לעקרות בית ולנשים מבוגרות", ממשיכה טליה, "זה קהל שמרני שלא יקבל שיחות על סקס, ויברטורים ודברים כאלו. כשזה הגיע לארץ זה התחיל ככה, אבל עם הזמן הטלנובלה הפכה להיות טלנובלה 'הארדקור'. אצלנו רואים בבית את 'השיר שלנו', הילדים שלי מטורפים על רן ונינט. אבל לאחרונה יש הידרדות וההתייחסות לסקס אפילו לא קשורה לעלילה. אחת הדמויות משחקת בסרט פורנוגרפי, כי אין לו גרוש על התחת. אז מה ילד אמור לחשוב מזה? לך תעשה סרט כחול ותעשה המון כסף. לך תסביר לילד קטן מה זה סרט כחול ולמה בכלל מקבלים על זה כסף. יכול להיות שזה בגלל התחרות בין הטלנובלות. הם מכניסים את כל הנושא של סקס פנימה בצורה הכי וולגרית שיכולה להיות".

   

  שלי פסטרנק-כץ, סקסולוגית ויועצת זוגית, טוענת שלא החשיפה היא שמזיקה אלא דווקא התגובה אליה: "כל משפחה שיש לה טלוויזיה, לא יכולה להימנע מהחשיפה הזו", אומרת פסטרנק-כץ, "בכל פרסומת, גם אם הסרט הוא מגיל אפס, יש רמיזה מינית. אין שליטה על הרמיזה. השאלה היא אחרת - עד כמה אנחנו יכולים לעצור את הילדים שלנו - והתשובה היא שאנחנו כמעט לא יכולים. הם יהיו חשופים ברמה כזו או אחרת בין כה וכה. אם ההורים הם אנשים שמעירים וכועסים הם יוצרים סקרנות וחסימה שכן יכולות להזיק. למעשה, לא החשיפה מזיקה אלא אנחנו. ולכן אני ממליצה לא להתחבא ולהסביר בהתאם לרמה של הילד".

   

  איך נסביר מה זה רוקט ופוקט?

   

  "קודם כל תמיד אפשר להגיד שזה סוג של משחק. אם הילד ברמה שהוא לא מבין - לא צריך להסביר בדיוק, ואפשר להגיד שזו בדיחה של גדולים. בגיל 14, אין מה לעשות, הילד כבר מבין, ואז מסבירים שזה משהו שגדולים עושים בזמן סקס. אם ילד רואה שלישייה, אפשר להגיד שיש זוגות שלא מסתפקים בלהיות אחד עם השני. לא צריך להרחיב, אבל לא צריך להסתיר".

   

  האווירה מתחממת

   

  האם כאמור אין דרך למנוע את החשיפה? שערוריית הנשיקה ההומוסקסואלית ב"שיר שלנו" יכולה ללמד אותנו משהו.

   

  כזכור, בעונה הראשונה, ששודרה לפני שנה בסך הכל, צונזרה נשיקה בת שש שניות בין רועי בר (יובל אברמוביץ') וליאור (אסף גולדשטיין). את סכין העורכים הניפו לא אחרים מאשר אנשי התוכן של yes, שהחליטו לקצר את הנשיקה ולשדר את הגרסה המלאה רק בשידור החוזר ב-11 בלילה. כלומר, כשיש משהו שנראה משום מה בעייתי למישהו -  יש דרכים למתן אותו, או לכל הפחות להרחיק אותו מהישג ידם של הילדים. שאלה נוספת שצריכה להישאל היא מדוע נשיקה בין גברים אסורה, אבל סקס בשלישייה מותר?  

   

  ואולי התשובה הכי פשוטה היא לכבות את הטלוויזיה? האם זה באמת כל-כך פשוט? "לא אסרתי על הילדים לראות, כי אני לא יכולה להיות יוצאת דופן", אומרת רותי, אם בדילמה. "מבחינת הילדים, זה לא יתכן שהוא יגיע לכיתה והוא לא ידע מה קרה לנינט או מה קרה לזוהר. אני לא חושבת שהתוכנית מתאימה לילדים. האקטים המיניים שם לא מתאימים, זו לא דרך טבעית ללמד את הילדים על הוא והיא. אבל בסוף אני נותנת להם לצפות בזה בגלל שהם נתונים ללחץ חברתי בבית ספר".

   

  חברות הכבלים והלווין סרבו להגיב לכתבה.

     

  לא השתכנעתם? הנה עוד מבחר קטעי וידאו. הרחיקו את הילדים:

   

  מלאני פרס בסטרפטיז, כולל ההמשך המתבקש עם רון שחר - מתוך "טלנובלה בע"מ"

   

  גיא לואל מבקש מיעל בר-זוהר לכבול אותו באזיקים - מתוך "טלנובלה בע"מ" 

   

  רמז לשלישיה (שכטר, רננה ויעל בר-זוהר במיטה בפוזה אינטימית), פלוס נשיקה לסבית - מתוך "טלנובלה בע"מ"

   

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נינט ורן. הילדים מעריצים
  צילום: גבי מנשה
  יעל שרוני. רוקט פוקט בשמונה בערב
  צילום: גבי מנשה
  "טלנובלה בע"מ". יש מצב לשלישייה?
  צילום: אלדד רפאלי
  לואל. תקשרי אותי
  צילום: אלדד רפאלי
  מתוך השיר שלנו
  הבריכה ב"שיר שלנו". ככה זה בסאן אנד ביץ'
  מתוך השיר שלנו
  רן ונינט. הנשיקה התמימה מהעונה הראשונה
  לאתר ההטבות
  מומלצים