שתף קטע נבחר

השיטה לא עובדת

תחילה היה זה או. ג'יי סימפסון שזוכה מאשמת רצח, אחר כך זוכה השחקן רוברט בלייק - ועתה הגיע תורו של "מלך הפופ" להתחמק ממאסר בגין ניצול מיני של קטין. למרות שהזיכוי של ג'קסון תפס את הפרשנים לא מוכנים, הם מיהרו לשבח את שיטת המושבעים, שכנראה עובדת אחרת אם יש לך מזומנים

אחד השקרים המוסכמים ביותר באמריקה הוא ש"שיטת המושבעים עובדת". זוהי המנטרה השחוקה שמשמיעים עורכי דין בתום כל הכרעה, וגם הפעם הם לא איכזבו. במשך שנה וחצי של קרקס תקשורתי, סיכמו מרבית עורכי הדין והכתבים שכיסו את פרשת מייקל ג'קסון, שהכוכב הגדול הולך לבית הסוהר.

 

הזיכוי של מייקל ג'קסון הימם אותם. הם צבטו את עצמם כלא מאמינים ומייד רצו הצבועים להתראיין ברשתות הכבלים בטלוויזיה ולהביע את אמונם המלא בשיטת המושבעים. "יש ביניהם שלושה בעלי תארים אוניברסיטאים. הם יותר חכמים מחלק מהכתבים", אמר בעליצות הפרשן המשפטי של אן.בי.סי, דן אברהמס, שגם הוא חשב שמייקל הולך לכלא.

 

ככה זה בקליפורניה. אם אתה כוכב שעשה כמה מיליונים, ויש לך מספיק כסף כדי לגייס אחד מטובי עורכי הדין ביבשת, הוא כבר יספק את התסריט ויהיה אחראי על ההפקה שתוציא אותך לחופשי.

 

אי אפשר לשכוח את משפטו של או. ג'יי סימפסון, מכוכבי הפוטבול הגדולים בהיסטוריה של ארה"ב, פרשן ברשת אן.בי.סי אחרי פרישתו, ומיליונר מפרסומות טלוויזיה. הוא נעצר ביוני 1994, לאחר מרדף משטרתי מצולם בכביש המהיר של לוס אנג'לס, כחשוד ברצח גרושתו ואם ילדיו, ניקול בראון, ומאהבה רון גולדמן.

 

סימפסון כנראה חישב להתאבד, אבל אחר כך הגיע למסקנה שמוטב להרים טלפון לג'וני קוקרן, אחד מעורכי הדין הפלילים המבריקים בארה"ב. באוקטובר 1995 זיכו המושבעים את סימפסון הלא מאמין מאשמת הרצח. מאז הוא מבלה את זמנו במגרשי הגולף של פלורידה ונהנה מסטטוס של כוכב-על, שאנשים מבקשים את חתימת ידו משספת הגרונות.

 

ב-16 במרס השנה זיכו המושבעים את השחקן רוברט בלייק, המוכר מסדרת הטלוויזיה "ברטה", מאשמת רצח אשתו בוני לי באקלי. בוני "ארבה" לו בגלל כספו, עשתה לו ילדה ואחר כך עשתה לו את המוות, עד שהוא החליט לשים לזה סוף. הילדה כיום בת ארבע, בוני בעולם הבא ובלייק בן ה-71 יצא לחופשי לחפש את עתידו בעולם הזה.

 

אם הנער היא "האקדח המעשן"

 

מייקל ג'קסון בן ה-46 מתייחס אל עצמו כאל ילד, פיטר פן. כך על פי עדותו בראיון למרטין באשיר בבי.בי.סי, ראיון בו צפו 23 מיליון אמריקנים. הוא סיפר איך הוא משקה בחלב את הילדים שהולכים לישון במיטתו, מקולי קאלקין ואחרים, ומאכיל אותם עוגיות.

 

כמה מושבעים אף בכו בעת הקראת פסק הדין. במסיבת עיתונאים, אחרי ששיגרו את ג'קסון בחזרה לחווה שלו "נוורלנד", הם לא הסתירו את סלידתם מאמו של הילד חולה הסרטן, שבגללה הועמד ג'קסון לדין. אשה לא אמינה, מניפולטיבית. אבל הסיפור אינו האם, אלא הילד, שנולד לאחת כזו שהפקירה אותו בידיו של אחד כמו מייקל ג'קסון.

 

"איזו אם תרשה לעצמה לתת את ילדה לשכב במיטה עם מבוגר?", שאלה מושבעת מספר עשר. שני מושבעים אחרים לא הסתירו את חוסר חיבתם, בלשון המעטה, מהאישה שהניפה אצבע לעברם ונעצה בהם מבטים מזרי אימה. האם היתה "האקדח המעשן" מבחינת המושבעים. הם לא אהבו אותה, את התנהגותה ואת מה שאמרה.

 

מושבע מספר אחת הודה לאחר המשפט שג'קסון אינה טלית שכולה תכלת. "אני מרגיש שמייקל ג'קסון כן ניצל מינית ילדים. אני לא מאמין שהבנאדם יכול לישון באותה מיטה 365 ימים בשנה ולא לעשות כלום חוץ מלאכול פופקורן ולראות טלוויזיה. אבל זה עדיין לא הופך אותו לאשם בסעיפים שהובאו בפנינו", דברי המושבע.

 

האם והילד נדבקו למייקל ג'קסון בגלל כספו, זה ברור. הם לא היו עושים את זה לאזרח מהשורה. אבל אזרח מהשורה לא היה מסוגל לגייס את טום מזארו להגנתו. המושבעים סיפרו בהשתאות על ההופעה של עורכי הדין. מזארו הוא קוסם משפטי, והוא הצליח לשלוף את השפן, בעזרתו האדיבה של תובע שלומיאלי.

 

זה בדיוק המקום שבו צריך שופט מקצועי, מלומד, מיומן ומנוסה, למרות שייתכן שגם שופט מקצועי היה מזכה את מייקל ג'קסון בהיעדר תשתית ראיות מספיקה. אלא שסדרת הזיכויים נוסח הוליווד היא עוד הוכחה לכך שארה"ב צריכה להוציא את שיטת המושבעים האנכרוניסטית לפנסיה, ולהפסיק להציק לאזרחים חפים מפשע ומידע משפטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
כבר לא צריך לכסוס ציפורניים. ג'קסון
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
המעריצות בבית המשפט
צילום: איי אף פי
מומלצים