שתף קטע נבחר

המפקח הורה לבנק הבינלאומי להחזיר כספים ללקוחות

הבינלאומי נהג לעגל כלפי מעלה הלוואות שנתן בריבית לייבור. הבנק: אנו לומדים את עמדת המפקח

המפקח על הבנקים הורה לבנק הבינלאומי להחזיר בתוך 45 יום כספים לחלק מלקוחותיו. ההחלטה התקבלה במסגרת בקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה לפני כשנתיים נגד הבנק בגין גביית ריבית גבוהה מהמוסכם. כך נודע ל"ידיעות אחרונות".

 

באחרונה הורה המפקח על הבנקים לבנק הבינלאומי לסרוק את כל ההלוואות שנתן ללקוחותיו בשבע השנים האחרונות בריבית לייבור, ולפרט מהם הסכומים שגבה בעודף כתוצאה מעיגול הריבית כלפי מעלה. בקשה זו באה על רקע רצונו של הפיקוח על הבנקים להורות לבינלאומי להשיב את מלוא הסכומים העודפים ללקוחות.

 

עמדת הפיקוח על הבנקים ניתנה במסגרת תובענה ייצוגית, בסך כ-33 מיליון שקל, שהגישה נגד הבינלאומי לפני כשנתיים חברת אר-און השקעות, באמצעות עו"ד רם דקל.

 

במסגרת הבקשה לאישור התביעה הייצוגית נטען כי הבינלאומי גובה ריבית גבוהה מהמוסכם בהלוואות המבוססות על מט"ח וצמודות לריבית הלייבור (ריבית בנקאית בינלאומית). התובעת טענה כי הבינלאומי מעגל כלפי מעלה את ריבית ההלוואה. מנגד טען הבינלאומי כי הוא סבור שבעניינים מסוימים עמדת הפיקוח על הבנקים משקפת, כנראה, את הדין הרצוי לטעמו, אך לא את הדין המצוי.

 

בית המשפט קבע בשבוע שעבר כי הבינלאומי יודיע בתוך 30 יום מה עמדתו לגבי ביצוע הוראת המפקח על הבנקים וימסור נתונים על מספר הלקוחות שבהם מדובר וסכום ההחזר הכללי הצפוי לפי הוראת המפקח על הבנקים.

 

מהבינלאומי נמסר בתגובה: "הבנק עדיין לא גיבש את עמדתו ולומד את עמדת המפקח. בכל מקרה ברור שההשפעה לא תהיה דרמטית על הדוחות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
ריבית גבוהה מהמוסכם
צילום: מאיר פרטוש
מומלצים