שתף קטע נבחר

דירוג המנהלים הגדול: אלוני חץ במקום הראשון

הפתעה: הנהלת חברת הנדל"ן אלוני חץ נבחרה כאיכותית ביותר מבין הנהלות החברות הנסחרות במדד ת"א-100. כך עולה מדירוג שערך "ידיעות אחרונות" בקרב למעלה מ-60 אנליסטים ומנהלי השקעות מובילים. טבע, שהובילה את הדירוג בשנה שעברה, ניצבת רק במקום השלישי. המנהל הישראלי קיבל ציון ממוצע של 6.8, פחות מאשר בשנה שעברה

למעלה מ-60 אנליסטים, העובדים בלמעלה מ-20 בתי השקעות ובנקים שונים, בחרו במפתיע את חברת אלוני חץ כחברה בעלת ההנהלה האיכותית ביותר מקרב החברות הישראליות הנסחרות במדד ת"א-100. דירוגה של חברת הנדלן של נתן חץ ואבי ורטהיים במקום הראשון מפתיע, בעיקר על רקע החברות שדורגו ראשונות אשתקד - חברת התרופות טבע ואחריה חברת הסלולר פרטנר.  

 


דירוג איכות המנהלים במשק - 2005

דירוג איכות המנהלים במשק - 2005
דירוג החברה ההנהלה ציון סופי
1 (5) אלוני חץ

יו"ר: מוזי ורטהיים

מנכ"ל: נתן חץ

9.0
2 (3) גזית גלוב

יו"ר: חיים כצמן

מנכ"ל: דורי סגל

8.9
3 (1) טבע

יו"ר: אלי הורביץ

מנכ"ל: ישראל מקוב

8.8
4 (18) מכתשים אגן

יו"ר: דני בירן

מנכ"ל: שלמה ינאי

8.7
5 (19) ליפמן

יו"ר: יעקב פרי

מנכ"ל: יצחק אנג'ל

8.5
6 (2) פרטנר

יו"ר: קנינג פוק

מנכ"ל: עמיקם כהן

8.4
7 (28) בנק הפועלים

יו"ר: שלמה נחמה

מנכ"ל: צבי זיו

8.4
8 (9) פרוטרום

יו"ר: ג'ון פרבר

מנכ"ל: אורי יהודאי

8.3
9 (7) דלק רכב

יו"ר: גבי לסט

מנכ"ל: גיל אגמון

8.2
10 (4) אסם יו"ר ומנכל: דן פרופר 8.2

בסוגריים - הדירוג בשנה שעברה

 

לצפייה בטבלה המלאה לחצו כאן.

 

בסקר האנליסטים שערך "ידיעות אחרונות", זו השנה השנייה ברציפות, העניקו האנליסטים ציונים לחברות ב-4 קטגוריות שונות: אמינות, ביצוע, שקיפות והתחשבות בציבור המשקיעים. אלוני חץ קיבלה את הציון המשוקלל הגבוה ביותר ( 9), כאשר בשתי קטגוריות היא קיבלה את הציונים הגבוהים ביותר ביחס לשאר החברות: אמינות (9.1) ושקיפות (9.8). לפני כשנה הציון המשוקלל של אלוני חץ עמד על 8.5, והיא לא הובילה בשום קטגוריה.

  

 

במקום השני - גזית גלוב

 

במקום השני, עלייה של מקום אחד ביחס לסקר שנעשה אשתקד, ניצבת חברת הנדל"ן גזית גלוב, הנמצאת בשליטת חיים כצמן ודורי סגל. גזית גלוב קיבלה ציון משוקלל של 8.9, לעומת 8.7 שקיבלה לפני שנה. 

 

לשתי החברות במקומות הראשונים יש הרבה מהמשתף, מעבר לעובדה כי שתיהן פועלות בתחום הנדל"ן המניב בעיקר בחול. אלוני חץ היא שותפתה העיקרית של גזית גלוב בחברות-הבנות שלה בצפון אמריקה. נציגי אלוני חץ יושבים בדירקטוריון של החברות-הבנות של גזית גלוב בצפון אמריקה - בחברת פירסט קפיטל הקנדית ובאקוויטי1 האמריקנית.

 

נתן חץ, שעיקר השקעותיו היו עד לאחרונה בבריטניה, חבר לכצמן וסגל והשקיע בחברות-הבנות של גזית גלוב, והעלייה בהיקפי הפעילות של החברות הללו תרמה באופן משמעותי לתוצאות הכספיות של אלוני חץ. כיום, לאחר שחץ מכר את כל תיק הנכסים שלו בבריטניה, עיקר ההשקעה שלו בנדלו היא באמצעות החברות הללו בצפון אמריקה, וכן בפעילות נדלן בישראל באמצעות חברה-בת בשם עוגן נדל"ן.

 

טבע, אשר לפני שנה דורגה ראשונה, ירדה בשני שלבים למקום השלישי, כאשר ציונה המשוקלל עומד על 8.8. עם זאת, טבע נהנת מהציונים הגבוהים ביותר בשלוש קטגוריות: אמינות (9.1), ביצועים (9.4) והתחשבות במשקיעים (9.1). לפני שנה היה ציונה המשוקלל של טבע 8.8 נקודות. לידיעת ישראל מקוב ודן זיסקינד, בשנה החולפת נראה שהאנליסטים הרגישו פחות שקיפות מצדכם, כך שהשנה הם העניקו לטבע דירוג נמוך יחסית (7.6) בסעיף זה. גם בסקר הקודם קיבלה טבע את הציון הנמוך ביותר שלה בקטגוריה זו (7.7), כך שייתכן ומדובר בנקודת חולשה של הנהלת החברה.

 

זינוק למכתשים אגן

 

השנה נכנסו 3 חברות חדשות לעשירייה הפותחת, על חשבונן של 3 אחרות. הכניסה הגבוהה ביותר לדירוג היא של מכתשים אגן, שנכנסה הישר למקום הרביעי עם ציון משוקלל של 8.7 נקודות. זהו זינוק של 14 מקומות, לאחר שאשתקד תפסה את המקום ה-18 עם ציון משוקלל של 8.0 נקודות.

 

הנכנסות הנוספות לעשירייה הפותחת הן ליפמן, שאשתקד תפסה את המקום ה-19 והשנה זינקה הישר למקום ה-5, ובנק הפועלים, אשר דורג אשתקד במקום ה-28 וקפץ השנה למקום ה-7. את העשירייה הפותחת סוגרת דלק רכב במקום ה-9, ירידה של 2 מקומות לעומת אשתקד, ואסם, שנפלה מהמקום הרביעי אשתקד למקום ה-10 השנה.

 

שנת 2004 אולי היתה שנה מצויינת למרבית החברות בת"א-100 מבחינה עסקית, אבל האנליסטים המקומיים העניקו השנה למנהל הישראלי ציון ממוצע של 6.8 נקודות בלבד, לעומת 7.1 נקודות אשתקד.

 

רמת השקיפות יורדת

 

נראה כי בשנה החולפת הרגישו האנליסטים כי רמת השקיפות של החברות יורדת, והציון הממוצע בקטגוריה זו עמד על 6.4 נקודות, לעומת 6.9 נקודות אשתקד. גם הקרדיט על רמת ההתחשבות בציבור המשקיעים ירדה השנה, מ-6.9 נקודות אתשקד ל-6.4 נקודות השנה. גם מצב האמינות לא מי יודע מה: הציון הממוצע שהוענק למנהל הישראלי השנה היה 7.1, לעומת 7.4 אשתקד. כנראה שהמנהלים ייאלצו להתנחם בקטגוריית הביצועים, בה עמד ציונם השנה על 7.2 נקודות, בדומה לאשתקד.

  

גם השנה ממשיכה חברת הכשרת הישוב לנעול את הרשימה, עם ציון ממוצע של 3.1 נקודות, לעומת 4.0 נקודות אשתקד. בשתי קטגוריות קיבלה הכשרת הישוב את הציון הנמוך ביותר מבין החברות בתא-100: אמינות (4.2) והתחשבות בציבור המשקיעים (2.2). לפניה נמצאת טאואר, שצנחה ב-8 מקומות מאז השנה שעברה למרות חילופי ההנהלה, עם ציון של 3.9 נקודות. בקטגוריית הביצועים קיבלה טאואר את הציון הנמוך ביותר בדירוג - 2.5 נקודות בלבד.

 

בעשירייה שסוגרת את הטבלה ניתן למצוא, בנוסף לחברת האחזקות של משפחות נמרודי, גם את חברת האחזקות של משפחת בורוביץ', גרנית הכרמל, שירדה מהמקום ה-56 למקום ה-90. אחריה נמצאת חברת גילת, הנמצאת בימים אלה בהליך הבראה ומנכלה הנוכחי, שלמה רודב, שומר על שקט תקשורתי ומכין אותה למכירה.

  

עוד בסוף הרשימה ניתן למצוא שתי חברות הקשורות זו לזו בקשר מעניין. המדובר בשיכון ובינוי (מקום 88) ומלח (מקום 98), שתיהן קשורות לבעלי השליטה בבנק הפועלים - שממוקם דווקא בצמרת הרשימה. חברת אריסון השקעות, מבעלות הבנק, היא מבעלי השליטה בחברת שיכון ובינוי, ואילו משפחת דנקנר שותפה בגרעין השליטה בבנק באמצעות האחזקה במלח.

 

הצניחה הגדולה - דלתא

 

הצניחה הגדולה והלא מחמיאה ביותר שייכת לחברת דלתא שבשליטת דב לאוטמן, אשר צנחה מהמקום ה-27 אשתקד למקום ה-85 השנה, עם ציון משוקלל של 5.4 נקודות השנה לעומת 7.6 נקודות אשתקד. 

 

האכזבה של האנליסטים מדלתא מיוחסת בעיקר לקטגוריית הביצועים, בה צנחה החברה מ-7.2 ל-5.2, לאחר שפירסמה אזהרת רווח. גם בנושא האמינות לא היתה להנהלת דלתא שנה טובה, והיא צנחה מציון של 8.0 אשתקד לציון של 5.4 השנה.

 

עוד צניחה מרשימה רשמה חברת סאני של אילן בן-דב, מהמקום ה-16 בשנה שעברה (עם ציון משוקלל של 8.0 נקודות) למקום ה-57 השנה (עם ציון משוקלל של 6.5), כאשר את הנפילה הגדולה ביותר היא רושמת בקטגוריית השקיפות, בה צנח הציון שקיבלה מ-7.6 אשתקד ל-5.9 השנה. עוד חברה של משפחת בורוביץ', כנפיים, צנחה מהמקום ה-24 למקום ה-76 השנה, ומציון משוקלל של 7.7 לציון של 6.0 בלבד.

  

בטבלת הדירוג המספרים מעוגלים, אך המקומות בדירוג עצמו נקבעו לפי המספרים המדוייקים. רשימת החברות נבנתה מהחברות שנכללו במדד תא-100 בתחילת השנה, אך חברות בהן יש כפל הנהלה (כמו אי.די.בי פיתוח), הוסרו ממנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום ראשון: נתן חץ, מנכ"ל אלוני חץ
ישראל מקוב, מנכ"ל טבע. מקום שלישי
מומלצים