שתף קטע נבחר

השמצות אנונימיות בדוא"ל: אתגר רציני במיוחד

תופעה: חברות סובלות מהשמצות דרך האינטרנט, לעיתים ללא כל ביסוס

הסוס הטרויאני תוקף לא רק סודות מקצועיים, והמחשב פרוץ לא רק למרגלים, אלא גם לדעות, השמצות, הפחדות ואפילו להוצאות דיבה. אנשים מספרים באינטרנט זה לזה על "מעלליהם" של פקידי הממשלה, על הטלפון שלא עונה "שעות" במרכזי שירות שונים, על הניסיון "המר" שהיה להם עם מוצר שקנו, וגם, לפעמים, על נפלאותיו של מקום מסוים שבו ביקרו, או מוצר מצוין שרכשו.

 

גם אם נתעלם לרגע מהאפשרות שהכותב אינו נגוע באינטרסים בעד המוצר או השירות שקיבל ("כי הוא חבר של בעל העסק") או נגדם ("כי הוא מהמתחרים"), ונניח כי אכן מדובר באדם תם וישר שרוצה לשתף את חבריו במידע שצבר – אין ספק כי מדובר בשטח פרוץ שבין השמצה לשידול.

 

הנה שתי דוגמאות. זה מכבר מסתובב באינטרנט מכתב המזהיר מפני שימוש ב"קלגון", חומר המיועד לשמור על מכונת הכביסה מפני נזקי האבנית. הכותב או הכותבת, שלא הזדהו בשמם, חישבו ומצאו כי אם משתמשים בקלגון בכל פעם שמפעילים את מכונת הכביסה, תגיע ההוצאה לאלפי שקלים בתוך זמן קצר – סכום הגבוה בהרבה מסכום הרכישה של כמה מכונות כביסה חדשות.

 

בית המשפט יכריע

 

מאמציה של החברה המשווקת את המוצר המושמץ לגלות את זהותם עלו בתוהו, והחברה גם אינה יכולה לענות אישית לאלפי הנמענים שהמכתב הגיע למחשבם. אילו היתה מגלה את זהות הכותב ייתכן שהיתה נוקטת נגדו צעדים משפטיים, אך כל מה שנותר לה לעשות הוא לשלוח לתקשורת תגובה. "החישוב שהובא לידיעתכם מוטעה מייסודו וחסר כל אחיזה במציאות", כתבה הנהלת רקיט בנקזיר, המשווקת את המוצר. עם זאת בחברה חוששים כי אלפי הנמענים, שכבר קיבלו את מכתב השרשרת, כבר הספיקו להפנים את תוכנו.

 

מקרה דומה הגיע באחרונה לבית המשפט. מ"ב, תושבת נהריה, ביקשה לקנות מוצר מאחת החברות המפיצות את סחורתן באמצעות חוברות כרטיסי האשראי. לאחר שנפגעה, לדעתה, מאותה חברה, הפיצה מכתב שבו ביקשה להזהיר את הציבור מפני השירות הגרוע שמספקת, לטענתה, חברה זו.

 

הנהלת החברה שנפגעה, לדעתה, ממכתב שרשרת זה, מיהרה להציב מולה סוללה של עורכי דין והגישה נגדה תביעת נזיקין בגין לשון הרע בסך 100 אלף שקל. המשפט שמתנהל כבר כמעט שנה בבית המשפט, לא עצר את ההפצה המהירה של המכתב, וזה ממשיך להתגלגל בין מאות אלפי מכותבים נוספים. עתה יידרש בית המשפט להכריע מהי הבעת דעה באינטרנט, ולהחלטתו צפויות להיות השפעות מרחיקות לכת על חופש הדעה באינטרנט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההשמצות בדוא"ל אפקטיביות למדי, טחנות הצדק טוחנות לאט
מומלצים