שתף קטע נבחר

שיא עולם מדהים ב-100 מטר - 9.77 שניות

קצה גבול היכולת עדיין רחוק: אסאפה פאוול, ג'מאייקני בן 22, שיפר בשבע מאיות את שיאו האישי ובמאית אחת את התוצאה שקבע טים מונטגומרי ב-2002. אלכס אברבוך סיים שישי בקפיצה במוט עם 5.62 מטר

האדם ממשיך למתוח את קצה גבול היכולת. הערב (ג') באתונה שבר אסאפה פאוול הג'מאייקני את שיא העולם היוקרתי ביותר באתלטיקה קלה, ה-100 מטרים, כשקבע 9.77 שניות בגראנד פרי שנערך בבירת יוון.

 

פאוול בן ה-22 שבר את שיאו של טים מונטגומרי - 9.78 שניות - אותו קבע האמריקני בפאריז ב-2002. מונטגומרי, בעלה של האצנית מריון ג'ונס, נחשד יחד עימה בשימוש בסמים ממריצים והשיא שלו היה בסכנת ביטול עוד לפני שפאוול מחק אותו מהרשימה.

 

פאוול הדהים באתונה כששיפר בשבע מאיות את שיאו הקודם, 9.84 שניות, שנקבע במאי השנה במולדתו. בשבוע שעבר המשיך הג'מאייקני ביכולת המצוינת שלו, כשקבע בצ'כיה 9.85 שניות. בתחרות ביוון גבר פאוול על מתחרים מהשורה הראשונה ובהם עבדול-עזיז זאקארי הגנאי שסיים שני (9.99 ש'), ג'ייסון גארדנר הבריטי ואלוף אירופה מפורטוגל,פרנסיס אוביקוולו. באולימפיאדת אתונה, בשנה שעברה, סיים האצן מג'מאייקה רק במקום החמישי.

 

התוצאה הנפלאה הביאה את פאוול להצטרפות לרשימת שיאני ה-100 מטר בעבר, רשימה בה כל אחד הוא ענק: ג'סי אוונס, קרל לואיס, דונובן ביילי ומוריס גרין, בנוסף לרבים אחרים. אחד שהיה ונושל מהנוכחות ברשימת השיאנים הוא בן ג'ונסון הקנדי, ששיאו המדהים באולימפיאת סיאול 1988, 9.79 שניות, נפסל לאחר שג'ונסון הודה בלקיחת סטרואידים אנבוליים.


פאוול חוגג את השיא החדש והמדהים (צילום: איי פי)

 

לאחר השיא אמר האצן המהיר בתבל: "אני מאוד שמח שהצגתי הופעה שכזו. ידעתי שאני יכול לשבור את שיא העולם ואני מאושר שהשגתי זאת". פאוול התייחס בכך לדבריו מיום ראשון האחון: "אני מרגיש שזה בא. אני חזק מספיק ובטוח בעצמי מספיק כדי לשבור את השיא". אמר ועשה.

 

אברבוך קבע שיא עונתי בקפיצה במוט

 

אלכס אברבוך, האתלט הבכיר של ישראל, קבע את תוצאת השנה האישית שלו בגראנד פרי באתונה. אברבוך בן ה-31 קבע 5.62 מטר וסיים שישי בקפיצה במוט, לאחר שפסל שלוש פעמים ב-5.72 מ'. קופץ המוט הישראלי פתח את התחרות בצורה בינונית כשעבר 5.52 מ' רק בניסיון השני, אך מאוחר יותר, כשהרף הועלה בעשרה סנטימטרים, עבר אותו אברבוך כבר בניסיון הראשון. בתחרות ניצח הגרמני לארס בורלינר, לפני בן ארצו טים לובינגר - שניהם ניתרו ל-5.77 מ'.

 

תוצאה מצוינת נוספת באתונה שייכת לקאטארי סליף שאהין, שהיה רחוק ארבע שניות בלבד משיא עולם ב-3,000 מ' מכשולים. שאהין סיים את הריצה המפרכת לאחר 7:57.28 דקות, 12 שניות מהר יותר מיריבו הגדול, הדני ממוצא קנייתי וילסון קיפקטר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אסאפה פאוול, הערב ביוון
צילום: איי אף פי
צילום: ראובן שוורץ
אלכס אברבוך, שישי באתונה
צילום: ראובן שוורץ
מומלצים