שתף קטע נבחר

מחקר נוסף קובע: בשר אדום עלול לגרום לסרטן

מחקר רחב היקף שנערך בבריטניה, מצא כי צריכת 160 גרם בשר אדום ביום מגבירה באופן משמעותי את הסיכון ללקות בסרטן המעי

אוהבים לטחון סטייק עסיסי מדיום-וול? לפני הביס הבא, שימו לב: מחקר רחב היקף שכלל כחצי מיליון נבדקים במשך 10 שנים, מצא כי אכילת בשר אדום מגבירה משמעותית את הסיכון ללקות בסרטן המעי. המחקר החדש מדווח בגליון החדש של כתב העת Journal of the National Cancer Institute.

 

המחקר נערך על ידי החברה האירופאית לסרטן ותזונה, שבחנה את הרגלי התזונה של מעל 500 אלף איש, על פני עשר שנים. מאז החל המחקר, לקו בסרטן המעי 1,330 נבדקים. החוקרים מצאו כי הסיכון ללקות בסרטן המעי היה גבוה בשליש לאלה שאכלו מעל 160 גרם בשר אדום ליום, בהשוואה לאלה שאכלו בשר אדום אחת לשבוע או פחות.

 

עוד עלה מהמחקר, מה שידעו החוקרים כבר מזמן, כי תזונה דלת סיבים מגבירה אף היא את הסיכון לסרטן המעי. "כבר זמן מה ידוע היה כי צריכת כמויות גדולות של בשר אדום מגבירה את הסיכון לסרטן המעי", אמרה ראש צוות החוקרים, פרופ' שילה בינגהאם, "אולם המחקר שלנו הוא הגדול ביותר שנעשה עד כה, שמראה קשר ישיר בין השניים".

 

מדוע אם כן מעורר בשר אדום את היווצרותם של גידולים סרטניים במעי? לדעת פרופ' בינגהם, מרכיבים כהמוגלובין ומיוגלובין המצויים בבשר אדום, מעוררים תהליך הקרוי ניטרוזציה, המוביל להיווצרותם של חומרים מסרטנים בגוף. ייתכן גם כי תהליך בישול הבשר, היוצר חומרים מסרטנים הקרויים אמינים הטרוציקליים, גורם אף הוא לתהליך הסרטני.

 

"צריכה מוגברת של בשר אדום והמעטה באכילת סיבים מגבירה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס", אומר ל-ynet פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, "תוצאות מחקר זה מצטרפות למחקרים נוספים שנערכו בעשורים האחרונים והראו כי במדינות מתועשות ישנה עליה במקרי הסרטן כתוצאה מאימוץ תזונה ואורח חיים הכוללים תזונה עתירת קלוריות, רמת צריכה גבוהה של שומן מן החי וכן רמת פעילות גופנית נמוכה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשר אדום. מרכיבים מסרטנים
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים