שתף קטע נבחר

טלי פחימה מדברת: "השב"כ הוא ארגון טרור"

בראיון בלעדי המתפרסם מחר במוסף "7 ימים" בידיעות אחרונות, מדברת האסירה טלי פחימה על הכל. אחרי 9 חודשים בכלא, היא לא מתגעגעת לכלום – רק לזכריה זביידי ולג'נין. השב"כ נכשל, הוא לא הצליח לשבור אותי והוא ארגון טרור, היא אומרת, ומספרת על רגעי החקירה הקשים שעברה. ושימו לב בימין: היא מלאת הערכה למאבק של המתנחלים נגד ההתנתקות

מאז מעצרה לא הותר לטלי פחימה להתראיין. תשעה חודשים היא יושבת במעצר מינהלי, חלקם בבידוד. שירות בתי הסוהר הסכים להתיר את הראיון הראשון איתה רק לאחר עתירה של "ידיעות אחרונות" לבג"ץ, באמצעות עו"ד פז מוזר. זו הפעם הראשונה שהיא מגישה "משנה סדורה" באשר לפרשה.

 

פחימה עוקבת מתאה אחרי דיווחי התקשורת וצופה באדיקות בערוץ הלוויין הערבי "אל-ג'זירה". כשהיא פוגשת אסירות מאגפים אחרים היא סופגת לדבריה "פצצות של קללות" נוסח "מזדיינת עם ערבים". היא לא משיבה, ולטענתה, גם לא נפגעת: "לא מעניין אותי מה אנשים חושבים עליי".

 

היו לך הרבה חקירות בשב"כ. דווח שהתגרית בחוקרים לא אחת.

 

"אחד הדברים שהכי עצבנו אותם אלה התגובות שלי. הציניות שלי. ברגע שהבנתי שאין חוקים ואין כללים ואני באזיקים כל היום, מה אני יכולה לעשות מול חקירת שב"כ קשה? אז הייתי מקללת אותם מהבוקר עד הערב. היה שם חוקר שקילל פלסטיני. לא אהבתי לשמוע את זה. כשהגיע לחקירה שלי אמרתי לו: 'אתה גמד שפל ומגעיל'. הוא התחיל להשתולל ולצעוק 'טרוריסטית, זונה' וכל מיני כאלה, ו'העיקר שאני הולך הביתה ומזיין את אשתי'. זה היה משהו מאוד נמוך. הוציאו אותו מחדר החקירות. זה מנגנון הגנה. הציניות היא הדרך לשרוד. או שאתה שורד או שאתה קורס".

 

אזרח מן השורה נכנס לחרדות כשהשב"כ מבקש לחקור אותו.

 

"אני לא מוטרדת מהם. ההיפך, הם עושים לי שירות נהדר. אני, מבחינתי, פתחתי דלת. בהתחלה היה לי נורא קשה לדבר על זכריה. אנשים ראו בו טרוריסט. היום זכריה הוא סלבריטי בארץ. הוא מופיע בתוכניות בוקר, לא בהקשר של כיבוש או מלחמה. הם הפסידו".

 


טלי פחימה בבית המשפט (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

תזכורת: פרשת פחימה התפוצצה ברעש גדול לפני כמעט שנה. פחימה קראה כתבה ב-ynet על המבוקש, איש הפתח, זכריה זביידי. היא התקשרה לכתב עלי ואקד וביקשה שזביידי ייצור עמה קשר. הוא עשה זאת – ובעקבות כך החלה לפקוד את ג'נין. היא נעצרה פעמיים ונחקרה במשך מאות שעות בתנאים קשים. במהלך מעצרה השני חתם שר הביטחון שאול מופז על צו מעצר מינהלי למשך 4 חודשים, צעד חריג המופעל רק במקרים שבהם שחרור החשוד מהווה סכנה מיידית לביטחון המדינה. בשב"כ טענו כי פחימה תיכננה להיות המחבלת היהודייה הראשונה.

 

פחימה מואשמת היום כי נכנסה לאזור ג'נין ללא היתר, החזיקה וירתה ברובה אם-16 של חברה המבוקש זביידי והכריזה כי תשמש לו מגן אנושי. מידע זה סופק לשב"כ על ידי פחימה עצמה בחקירתה. פחימה גם נאשמת שתרגמה לזביידי ולחבריו מסמכים סודיים של צה"ל שנמצאו ע"י הפלסטינים, וכי תרגום המסמך סייע לזביידי ולחבריו "להתחמק ממעצר צה"ל". על המסמך הזה ביססו בפרקליטות המדינה סעיף אישום חמור: "סיוע לאויב בשעת מלחמה". פחימה מכחישה כי תרגמה את המסמך. הבוקר, בהתפתחות האחרונה בפרשה, אישר שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, שלי טימן, את בקשת הפרקליטות להוסיף לכתב האישום סעיף נוסף, לפיו התקשרה להזהיר את אחד המבוקשים מפני כוחות צה"ל.  

 

רמזו שהיה לך רומן עם זביידי, וזה המניע להתנהגות שלך.

 

"אוי, תפסיקו עם הדבר הזה. די. זה בא ממקום מאוד שטחי, ואני אסביר. אנשים נורא רצו לתייג אותי, אבל אני לא הגדרתי את עצמי כשמאל. אז לא שמאל, אז גם לא כל כך ימין – אז היא מאוהבת בו. עשו הכל רק כדי לא להתעסק בעיקר. כי אם היא שמאלנית, אז זה לא מעניין. מבחינתי זאת הייתה חוצפה על עצם השאלה. אני מדברת פה על חיים ומוות ואנשים שואלים אותי על רומן".

 

זביידי מבוקש בגלל פעילות טרור. שאלת אותו על המעורבות שלו בפיגועים?

 

"שאלתי אותו אם יש לו דם על הידיים והוא אמר לי שכן. שאלתי אותו את מי רצחת? הוא הסביר לי שבחומת מגן הייתה מלחמה. אבל הוא אמר לי שהוא לא שולח אנשים לפיגועים. יחד עם זאת הוא אמר לי: 'אמא שלי מתה בתוך הבית, זה לא פיגוע?' היום אני מבינה שהשב"כ הוא ארגון טרור שמשתמש במכוניות תופת, טובח באנשים. כשניסו לחסל את זכריה הרגו חמישה אנשים שהיו לידו. הם היו חמושים ולא היו בדרך לפיגוע. זה רצח".

 

את מודעת לכך שבזמן שאת יושבת בכלא הפכת ליקירת השמאל הרדיקלי?

 

"זו טעות של השמאל. הגיבור פה, והוא באמת גיבור, זה זכריה זביידי. זה לא אני. זה האומץ שלו".

 

מה את חושבת על מאבק המתנחלים בהתנתקות?

 

"קודם כל, אני מעריכה את המאבק שלהם, בסדר? אני נורא מרוצה מכל הדברים שהם מצליחים לעשות - והשמאל הישראלי לא מסוגל לעשות".

 

את לא חוששת מתגובות הציבור כשתשתחררי - שיירקו עליך, שיקללו אותך?

 

"אם אני אתחיל להתעסק בכל אחד מה אמר עליי, לא יהיה לזה סוף. מה אני אכנס לזה? מה הציבור חושב עלי, לטוב או לרע, זה לא מעניין אותי באמת".

 

הראיון המלא והבלעדי: מחר במוסף "7 ימים" של ידיעות אחרונות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
מדברת. פחימה
צילום: מאיר פרטוש
צילום: איי פי
עם זביידי בג'נין
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
"גיבור". זביידי
צילום: רויטרס
צילום: תומריקו
בבית המשפט
צילום: תומריקו
צילום: יעקב כתריאל
יום הולדת בשערי הכלא (ארכיון)
צילום: יעקב כתריאל
מומלצים