שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 16 ביוני 2005

כותרות עיתונים בעולם, 16 ביוני 2005:

 

דיילי טיימס (פקיסטן)

 

דיווח חי: מנהיג במפלגת הטליבאן אמר כי ראש ארגון אל-קאעידה, אוסאמה בין לאדן, ומנהיג הטליבאן, מולא מוחמד עומאר, נמצאים בחיים ומצב בריאותם טוב, גם לאחר שלוש שנים של בריחה מתמדת. דבריו של המנהיג שודרו בריאיון שערכה עמו אחת מרשתות הטלוויזיה בפקיסטן כשהוא עוטה מסכה ומחזיק רובה קלצ'ניקוב.

 

המנהיג, מולא אחתר אוסמאני, הוסיף כי "מוחמד עומאר הוא עדיין המפקד שלנו ואנו פועלים על פי הוראותיו. לא אומר אם פגשתי אותו או לא, אבל אני פועל לפי הוראותיו". לדברי אוסמאני הנהגת הטליבאן מקיימת פגישות על בסיס קבוע, אליהן עומאר לא מגיע, אבל ההחלטות הן בסופו של דבר שלו. "בסך הכל איבדנו כ-400 עד 500 אנשים מאז 2001", אמר אוסמאני, "אבל 80 אחוז מהעם האפגאני עדיין תומך בנו".

 

יו.אס.איי טודיי

 

אין דין בעיראק: מחלקת המדינה האמריקנית חוקרת דיווחים "חמורים ואמינים" על כך שבני מיעוטים באזורים שבשליטת הכורדים בצפון עיראק נעצרו ונאסרו בניגוד לחוק. המחלקה בודקת ידיעות לפיהן כוחות ביטחון ומשטרה בהנהגת מפלגות כורדיות במדינה, ובגיבוי של צבא ארצות הברית, חטפו במהלך השנה האחרונה מאות תושבים ערבים וטורקים באזור כירכוך. הכורדים מקווים להשיג שליטה באזור, העשיר במאגרי נפט.

 

במקביל להודעה על תחילת החקירה, הכחיש דובר מחלקת המדינה כי כוחות אמריקנים נטלו חלק בפשיטות על בני המיעוטים או השתתפו בדרך כלשהי במעצרם. "כוחות הקואליציה שלנו, על פי כל העדויות, לא רק שלא היו מעורבים בפעולות אלה, למעשה, הם אלו שהעלו את חששותיהם בעניין".

 

הטלגרף

 

מעצרים במבצע: 16 מוסלמים החשודים בהשתייכות לארגוני טרור נעצרו בספרד - כך דיווח שר הפנים. חמישה מהעצורים חשודים בקשר לביצוע הפיגוע ברכבת במדריד בשנת 2003, בו נהרגו כמעט 200 בני אדם. 11 העצורים הנוספים חשודים בקשר לארגונו של אבו מוסעב א-זרקאווי, מנהיג אל-קאעידה בעיראק. יותר מ-500 שוטרים נטלו חלק במבצע המעצר שנערך בארבע ערים בספרד, בהן מדריד וברצלונה.

 

בסך הכל עצרה ספרד במסגרת תשע חקירות שונות בשנים האחרונות, כ-200 מוסלמים החשודים בהשתייכות לארגוני חמושים. 24 מהם, החשודים בשייכות לארגון אל-קאעידה, עומדים למשפט במדריד כאשר שלושה מתוכם מואשמים במוערבות בהתקפות על מגדלי התאומים ועל וושינגטון ב-11/9/2001.

 

ניו יורק טיימס

 

טנק מלא, בבקשה: מעבורת החלל דיסקברי הוחזרה לכן השיגור בקייפ קנברל שבפלורידה, זאת לאחר שהטכנאים החליפו את מיכל הדלק שלה בגירסה משופרת. המעבורת, יחד עם משטח ההמראה, מיכל הדלק החיצוני ושני רקטות הדלק המוצק שלה, הובלו כמה קילומטרים לבניין התיקונים בעזרת טרקטור ענק שנמצא בשימוש מאז ימי משימותיה של החללית "אפולו". הנסיעה, שאמורה הייתה לארוך כ-6 עד 7 שעות, ארכה לבסוף יותר מעשר שעות מאחר והטרקטור סבל מחימום יתר.

 

נאס"א בדקה את מיכל הדלק לאחר שבבדיקות שנערכו בחודש אפריל ומאי התגלו בעיות בשסתום לשחרור לחץ ובחיישנים לבדיקת כמות המימן שבו. המיכל המשופר נושא גופי חימום האמורים למנוע היווצרות של לחות, שבמהלך הטיסה דרך האטמוספירה הופך לקרח ועלול לפגוע בגוף המעבורת – כפי שקרה באסון הקולומביה בשנת 2003. המראת הדיסקברי מתוכננת ל-13 ביוני.

 

האוסטרליין

 

הנה בא עוד גל גדול: כאשר יורדי ים דיווחו בחרדה על גלי ענק שנתקלו בהם, לרוב הגדירו אותם אנשי היבשה כגוזמאים. אולם לאחרונה פרסמו מדענים כי ישנן ראיות לגלים שפקדו את חופי יבשת אמריקה בגובה של בניין בן עשר קומות. מקרה מתועד של גל בגודל כזה אירע בחודש ספטמבר בשנה שעברה, בזמן שסופת הוריקן פקדה את אזור החוף של מקסיקו. מדידות שנערכו בזמן הסופה רשמו גל בגובה של 28 מטר, שהיווה שיא עולמי חדש.

 

מאוחר יותר התברר כי מכשירי המדידה כובו לאחר מדידת הגל, אך לפני הגיע שיאה של הסופה. בעזרת תוכנת מחשב הצליחו המדענים לחשב שככל הנראה, הגלים הגיעו אפילו עד גובה של 40 מטר. לשם השוואה, גלי הצונאמי שפקדו את חופי האוקיינוס ההודי הגיעו לגובה של 9 מטרים, ובדיווחים אחדים מאינדונזיה - לגובה של 20 מטר.

 

בכל אופן, נראה שהגל הגדול ביותר עוד לפנינו. על פי הערכות המדענים אם הר געש שנמצא באיים הקנאריים יתפרץ, הוא עלול לגרום לגל אדיר בגובה של 900 (!) מטר. למרבה המזל, התפרצות זו לא צפויה במאה הנוכחית. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בין לאדן. כן אני עוד חי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
דיסקברי. השמיים הם לא הגבול
צילום: רויטרס
צילום: אקי פלקסר
גלים בחיפה. יש לאן לשאוף
צילום: אקי פלקסר
מומלצים