שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שיריה של יונה וולך אסורים לשימוש

  רוב הזכויות על עזבונה של וולך מצויים כיום בידי בן זוגה בזמן מותה. מאז שהוא חזר בתשובה, הוא אוסר באופן גורף על שימוש ביצירתה של המשוררת. אחותה של וולך, אקו"ם ויוצרים מזהירים: "היצירה תלך לאיבוד"

  במוצאי שבת הקרוב אמור היה הרכב "40 מעלות" של ארי גורלי לחנוך דיסק חדש שמוקדש לשירי משוררים עבריים במופע חגיגי במועדון הקמלוט בת"א. המופע יתקיים כמתוכנן, אך הדיסק, שכבר הוקלט והודפס, יאופסן ככל הנראה במחסנים בשל בעיה בלתי צפויה הקשורה בזכויות על עיזבונה של המשוררת יונה וולך.

   

  לקראת הוצאת הדיסק התברר לגורלי כי אחוז ניכר מהזכויות על יצירותיה של וולך נמצא בידי יובל ריבלין, מי שהיה בן זוגה של המשוררת בזמן מותה. בעקבות חזרתו של ריבלין בתשובה הוא אסר באחרונה באופן גורף על כל שימוש בשיריה.

   

  "הדיסק כולל בתוכו משיריהם של רבים וטובים בהם ח.נ ביאליק, נתן אלתרמן, דליה רביקוביץ', זלדה, חיים גורי וגם וולך", מספר גורלי, "כשהחלטנו להוציא דיסק של המופע פנינו לאקו"ם וביקשנו שיסדירו עבורנו את כל עניין זכויות היוצרים. קיבלנו אישור של כל בעלי הזכויות למעט וולך, שבשיריה, כך נאמר לנו, אסור להשתמש. יוצרים רוצים שהעולם יכיר ביצירה שלהם ואין לי ספק שיונה וולך, כמו כל יוצר אחר, היתה מעוניינת שיצירתה תיחשף כמה שיותר. נוצר כאן מצב אבסורדי ובלתי סביר שבעל הזכויות על שיריה של המשוררת הענקית הזו לא מאפשר ליצירה להמשיך ולחיות וחוסם את העולם מגישה אליה. אני לא משוכנע שלאדם עצמו יש זכות על היצירה שלו מרגע שהיא נולדה, כל שכן לאנשים אחרים שבמקרה חלקו את חייו. בחיבור הטקסט למוזיקה רצינו לתת לו חיים חדשים ולממש שוב את הפוטנציאל של השיר ועכשיו מה שאומרים לנו זה שהשירים שלה מתים?".

   

  גורל יצירתה של יונה וולך מטריד גם את מנוחתה של נירה שנצר, אחותה של המשוררת שאוחזת ב-33% מעיזבונה. "מזה שנים אנחנו נמצאים במאבקים משפטיים מול האיש הזה על הרכוש של יונה, אבל עכשיו הוא מבקש למחוק את הכל. הוא חזר בתשובה ובעצת הרב שלו החליט שאסור להשמיע את שיריה, שהם תועבה ושחייבים לגמור עם יונה וולך. זו חוצפה ממדרגה ראשונה שהוא לא מאשר שימוש בשירים שלה. אז מה אם הוא היה הידוע שלה בציבור, אני לא יודעת מה לעשות, מבחינתי שישמיעו, שיכתבו ושילמדו אותה כמה שיותר אחרת היצירה תלך לאיבוד".

   

  לדברי שנצר, לפני כשנתיים פנתה לאקו"ם בעניין הזכויות במכתב בו כתבה: "אני מרגישה תיעוב רב נוכח התנהגותו של יובל ריבלין שכן בכספה, רכושה ורכוש הורינו הוא ידע לעשות עד כה שימוש ועד היום התמלוגים בעבור יצירותיה נכנסו לכיסו ברצון. עניין חזרתו בתשובה עדיין אינו מקנה לו זכות לדרוש איסור על פרסום עבודותיה. יונה נחשבת לאחת המרכזיות בתרבות השירה העברית ואני חוששת מהטלת וטו זו". היום היא אומרת: "האנשים באקו"ם אמרו לי שהם ילכו לביהמ"ש אם צריך, אבל כנראה שאין להם חשק".

   

  פניות טלפוניות לקבלת תגובה מטעמו של יובל ריבלין לא נענו.

   

  באקו"ם טוענים כי ידיהם כבולות. יוריק בן דוד, מנכ"ל אקו"ם, אומר: "יצירותיה של וולך רשומות באקו"ם אך בעקבות פסיקת הממונה על ההגבלים העסקיים שהכתיבה לנו תנאי פעילות, שימוש ביצירות מותנה באישור בעלי הזכויות. מכיוון שיש אצלנו מכתב שמודיע לנו חגיגית שמר ריבלין אינו מרשה כל שימוש ביצירה, אין לנו כל יכולת להתערב. בשנים עברו זה היה אחרת, ולמרות הדרישה של ריבלין היתה בידינו הזכות לאשר שימוש בשיריה של וולך. זו סוגיה קשה ועקרונית המעלה את השאלה אם אנחנו כישות לאומית תרבותית נמצאים בסכנה של איבוד מטמונים תרבותיים. מקרה יונה וולך הוא סימפטום שמדגיש את הסכנה בהענקת כוח לידיים שעלולות להשתמש בו לרעה. בעיני אין לאף אחד את האישור המוסרי לגנוז אוצרות שכאלה. בכל מקרה אנחנו מנועים מלתבוע, מי שצריך לעשות את המעשה היא אחותה של וולך. היא יכולה לנצל את מוסד הבוררות של אקו"ם שיש לו מעמד בית משפט ולטעון שבעל הזכויות השני אינו נוהג בהתאם לרוח רצונות אחותה המנוחה".

   

  הקהל שיגיע למופע של גורלי וחבריו במוצ"ש לא יוכל לרכוש דיסקים, אבל יוכל בהחלט ליהנות מהעיבודים החדשים לשיריה של וולך ומאורחים בלתי צפויים כמו דליה רביקוביץ', קולגה שלא התביישה להבליט בשיריה את קנאת המשוררים שחשה כלפי וולך. באחד השירים שהקדישה לוולך כתבה רביקוביץ': "אומרים עלייך דברים בחוסר טבעיות/ המון יורשים שהותרת אחרייך/ ונתת להם רשות/ ולא נתת להם אחריות/ ובכל פעם שנוקבים בשמך ישנה שערורייה/ מעשה שהיה/ ומעשה שלא היה/ היית אוהבת את זה אילו היית מביטה/ אבל את, יונה, במצב חדש עכשיו/ את בחורה מתה/ ואת נמוגה וקרבה".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וולך. סוגיה עקרונית
  צילום: שלום בר טל
  לאתר ההטבות
  מומלצים