שתף קטע נבחר

מפוני ניסנית דרשו מבשיא: חוף פרטי ליד אשקלון

נציגי ניסנית נפגשו עם יו"ר מינהלת ההתנתקות כדי לדון באפשרות לעבור למתחם כפר הגולף באשקלון. התושבים דרשו שיתוף בתכנון, חוף ים מוכרז בסמוך שיהיה שייך בלעדית לפרויקט ואיסור על בניית רבי קומות באזור. בשיא בפגישה עימם: "יתקבלו רק דרישות התואמות את חוק פינוי-פיצוי". ביום שני אמורים התושבים לקבל החלטה

המפונים דורשים חוף פרטי: נציגי תושבי ניסנית שבצפון רצועת עזה נפגשו אתמול (ו') עם יו"ר מינהלת ההתנתקות,  יונתן בשיא, ומנכ"ל עמיגור, יובל פרנקל, כדי לדון באפשרות המעבר למתחם כפר הגולף באשקלון. בפגישה, שנערכה ביוזמת ראש העירייה, רוני מהצרי, נכחו גם עורכי דין המייצגים את התושבים וגורמים נוספים הקשורים בתהליך.

 

הפגישה נערכה לאחר שביום שלישי האחרון נתנה מינהלת ההתנתקות אור ירוק לתוכנית להקמת שכונה נפרדת באשקלון לתושבי ניסנית. מדובר בשכונה שתוקם ליד הים, במקום בו היה אמור לקום כפר גולף.

 

על פי ההצעה שהעלו עו"ד סער רשף ועמיתו עו"ד וילי יצחקי בשם המתיישבים, במקום להעביר למפונים את כספי הפיצוי, הם יקבלו מגרש במקום המתחם אותו הם מפנים בניסנית. מינהלת ההתנתקות תרכוש את המגרשים בעסקת חבילה בעלות זולה, וכך למעשה תקזז את הפער שבין עלות כל מגרש לחוד לגובה הפיצוי.

 

בשיא סיפר בפגישה כי ישנם גורמים שונים בקרב התושבים הפועלים בכיוונים מנוגדים, "יש עוד 60 יום ואם הם יקבלו החלטה, נתגייס כולנו כדי לסייע בקידום העניין. אחרת לא יהיה כלום". בשיא הסביר כי מטרת הפגישה הייתה לקדם את המעבר של תושבי ניסנית ומה שהוא מכנה "התוחמת הצפונית", אך סירב להתייחס לעמדתם של אנשי אלי סיני בנושא המעבר, שטרם התקבלה.

 

הוא הסביר כי יש צורך בהרשמה של 200 תושבים לפחות כדי שהמדינה תרכוש את השטח ותשנה את תוכנית בניין הערים (תב"ע) שלו, "הדבר הזה מחייב תיאומים רבים ולכן כינסנו את הפגישה היום", אומר בשיא.

 

בשיא סירב לפרט כמה משפחות נרשמו עד כה למעבר לשכונה העתידה לקום, ורק אמר כי "אנחנו עוסקים בנושא התוחמת הצפונית, כולם רוצים לעבור, השאלה היא לאן". לדבריו, בפגישה שנערכה היום סוכמו רוב הנקודות המשמעותיות ונעשתה חלוקת עבודה לצוותים. בין היתר דנו בפגישה בהקמת בתי ספר, בתי כנסת, מבני ציבור וכדומה.

 

"בלי רבי קומות"

 

עו"ד רשף, המייצג את התושבים, העביר לבשיא מכתב ממנו עולה כי התושבים דורשים, מלבד המגרש המובטח, גם חוף ים מוכרז בקרבת הפרויקט שיהיה שייך בלעדית לפרויקט, מרכז מסחרי, בתי ספר, גני ילדים, קופות חולים, התחייבות כי לא ייבנו מולם רבי קומות, הקלה בתשלומי ארנונה במשך השנתיים הראשונות, שטחים ירוקים ושיתופם בתכנון הפרוייקט. ביום שני ייערכו התושבים פגישה עם ראש עיריית אשקלון, רוני מהצרי, ואז אמורה להתקבל החלטה האם להסכים לתכנית המעבר.

 

נציג התושבים הביע תקווה במפגש כי דרישות התושבים יתקבלו והם יעברו לאשקלון. "אנו נקיים פגישה עם התושבים ונקבל החלטה", אמר דיין. בשיא מצידו הבהיר כי דרישות התושבים חייבות להיכלל במסגרת חוק פינוי-פיצוי והודיע כי "אם יהיו דרישות מופרזות לא נענה להן".

 

מהצרי אמר כי עיריית אשקלון תוכל לסייע לתושבים בכל הקשור למגורים זמניים ולמערכת החינוך, "נעשה הכל כדי להקל עליהם ונסייע בכל תחום שייבקשו". הוא הוסיף כי "המתחם מתאים ל-400 משפחות וגם 200 משפחות זה לא מעט". כשנשאל האם הובטחו למתיישבים הטבות נוספות מעבר למגרשים ענה כי "לא ניתן להם כלום מעבר. זאת ההצעה וניתן להם את כל הסיוע שניתן".

 

כפר הגולף: פרוייקט ענק שנקלע לקשיים 

 

כפר הגולף היה פרויקט שאפתני של עיריית אשקלון, שרצתה להקים אתר שיתחרה במועדון הגולף בקיסריה. אלא שהיוזמה נקלעה לקשיים כספיים והמגרשים רחבי הידיים הועברו לשליטת כונס נכסים של בנק דיסקונט.

 

עם הצגת תוכנית ההתנתקת עלה בעיריית אשקלון הרעיון למכור את המגרשים לתושבים המפונים מחבל עזה. מדובר במגרשים של כחצי דונם המצויים במרחק של כ-600 מטרים מהים בשטח שנמצא דרומית לניצנים, קרוב מאוד לשכונת ברנע היוקרתית של אשקלון.


פורסם לראשונה 17/06/2005 17:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דורון שפר
שטח החולות באשקלון
צילום: דורון שפר
צילום: אילן מרסיאנו
בשיא. לא פחות מ-200
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: אחיה ראב"ד
מהצרי. נשמח לסייע
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים