שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הממשלה אישרה את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל

  הממשלה אימצה היום את הרפורמה בניהול קרקעות המדינה על פי המלצות ועדת גדיש. משמעותה ההחלטה - העברת רוב זכויות הקרקע מהמדינה לידי הרוכשים

  הממשלה אישרה היום (א') את המלצות ועדת גדיש לרפורמה בניהול קרקעות המדינה. הוועדה, שבראשה עמד יעקב גדיש ז"ל, המליצה על שיווק מלוא הזכויות הקיימות על קרקע למגורים לרוכש זכויות היוון ממינהל מקרקעי ישראל.  

   

  אימוץ המלצות הוועדה ויישומן מהווים שינוי מהותי בתפיסת ניהול הקרקעות בישראל, אשר 93% ממנה נמצאים כיום בבעלות המדינה. הוועדה ממליצה על שינויים מרחיקי לכת בתחום

  ניהול הקרקעות, הזכויות עליהן, מבנה המינהל וחלוקה מחודשת של תחומי אחריות על תכנון מתאר. על פי המלצות הוועדה, מינהל מקרקעי ישראל ירכז את פעילותו ב-3 תחומים: רישום מקרקעין, שמירה על הקרקע ושיווק הקרקעות.

   

  קרקע למגורים

   

  הוועדה מממליצה על העברת מלוא הזכויות הקיימות והעתידיות של הקרקע לרוכש, שעד כה רכש זכויות מהוונות על הקרקע מהמינהל, זאת במטרה לנטרל את תלות הרוכש במינהל. לצורך כך ידרש המינהל לצמצם את הפיגור הקיים בהליכי הסדר המקרקעין וברישום זכויות ביותר מ-400 אלף יחדות דיור.

   

  אחריות התכנון המתארי

   

  האחריות על התכנון המתארי בכל הרמות (ארצית, מחוזית ומקומית) תהיה בידי מינהל התכנון במשרד הפנים. על פי ההחלטה, יעניק המינהל הרשאות לתכנון ופיתוח בתחום הרשויות המקומיות, ויימנע מלפעול בתחום הרשויות המקומיות. כמו כן, תיבחן העברת האחריות על פרויקטים הנמצאים בשלבי ביצוע שונים בין המינהל למשרד הבינוי והשיכון בתחום הרשויות המקומיות כאמור.

   

  שינוי במבנה המינהל

   

  המבנה הסטטוטורי המסורבל של המינהל ישונה, צוות בין-משרדי ידון עם קק"ל וימליץ הצעות בדבר מעמדו הסטטוטורי וסמכויותיו של המינהל. באשר למבנה הפונקציונלי, ממליצה הוועדה כי המינהל יהיה בנוי מ-3 חטיבות: חטיבת השירות, חטיבה עִסקית וחטיבת שמירה על הקרקע.

   

  החטיבה העסקית תפעל ב-3 מרחבי פעילות וחטיבת השירות תפעל בסניפים בהתאם לנפח הפעילות שיהיה מעת לעת. מחוזות המינהל יבוטלו. מטה המינהל יכלול את האגפים הבאים: כספים, ייעוץ משפטי, ניהול וארגון ומערכות מידע.

   

  מנכ"ל משרד השיכון, שמואל אבואב: "משרד השיכון יתכנן ויפתח פרויקטים באזורי עדיפות לאומית, יישובים חדשים, פרויקטים להתחדשות עירונית ויטפל בזכאים ובאוכלוסיות מיוחדות. כמו כן יפעל המשרד ברשויות המקומית בהן פועל כיום בהיקפים נרחבים וברשויות נוספות כפי שיוסכם, מראש, בינו לבין המינהל".

   

  הצגת ההמלצות בפני הממשלה התאפשרה לאחר הסכם שנחתם בסוף השבוע שעבר בין מינהל מקרקעי ישראל לקק"ל, ליישוב המחלוקת ביניהן בנוגע לחלק מהמלצות הוועדה.

   

  השר אהוד אולמרט, האחראי על המינהל: "מדובר במהפכה בניהול מקרקעי ישראל. זוהי החלטה היסטורית משום שממשלת ישראל מאפשרת לראשונה בעלות מלאה על קרקע למגורים ובכך תקטין באופן משמעותי ביותר את התלות של האזרח במערכת האדמיניסטרטיבית של מינהל מקרקעי ישראל"

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  השר הממונה על המינהל, אהוד אולמרט
  צילום: רויטרס
  צילום: דוד הכהן
  ועדת גדיש: שינוי בבעלות על הקרקע
  צילום: דוד הכהן
  מומלצים