שתף קטע נבחר

מבצע של המתנגדים בכתום: "אמץ עצוּר"

לקול תשואות השמורות בדרך כלל לכוכבי רוק, הוקראו בכנס "הבית הלאומי" בירושלים שמותיהם של העצורים חוסמי הכבישים. הקהל הכתום האזין לנאומים תקיפים, צפה בסרט והפגין נחישות. בחוץ אפשר היה לרכוש חולצות, לחתום על עצומות, לקרוא דפי הנחייה "לעצור הטרי ולחוסם הוותיק" ואפילו "לאמץ" עצור - תמורת תרומה של 100 שקל

למחיאות כפיים כאלה זכו באחרונה רק משתתפי "כוכב נולד". הקראת שמותיהם של העצורים שי מלכה ואריאל ונגרובר, שחסמו צמתים במחאה על תוכנית ההתנתקות, הייתה האות לבאי כנס "הבית הלאומי" להתחיל להריע בהתלהבות שרואים בהופעות רוק - לא בכנס פוליטי.

 

חוסמי הצמתים היו הכוכבים האמתיים של הערב הזה - אלה שנעצרו ואלה שבוודאי עוד ייעצרו בחסימות הצמתים המתוכננות. בקהל, הגרעין הקשה של מתנגדי ההתנתקות, שלט הצבע הכתום. המהדרין הגיעו בחולצה כתומה אבל היו מי שהסתפקו בכתום מינורי - כובע כתום לנשים, צמיד כתום לנערות ופרטים שונים בצבע שהפך לאמירה פוליטית מובהקת.

 

 

"ההתנתקות לא תקרה פשוט כי לא ניתן לה לקרות", הכריז משה פייגלין, יושב ראש "מנהיגות יהודית בליכוד", מעל בימת הנואמים.

 

למרות היחס החשדני בדרך כלל לתקשורת, חלקו באי הכנס כבוד לניסים משעל ובמשך דקות ארוכות הקרינו על גבי מסך גדול קטע מראיון שערך בתוכניתו עם העיתונאים עופר שלח ורביב דרוקר על ספרם "בומרנג", בו נטען כי תוכנית ההתנתקות נועדה להציל את שרון מאיימת הגשת כתב אישום נגדו.

 

בקהל ישבו וצפו מאות אנשים, חלקם מחזיקים את השלטים שיונפו ביום רביעי בעשרות צמתים ברחבי הארץ, אז ינסו מתנגדי ההתנתקות לשתק את המדינה. "נהג יקר! בזמן חסימת גוש קטיף, צומת זה יחסם עמך הסליחה" - זהו הנוסח הרשמי של השלט שבו יתקלו אלפי נהגים ברחבי הארץ בעוד שלושה ימים.

 

כדי להוכיח שהם רציניים, תלו מארגני הכנס שש כרזות גדולות שאי אפשר היה להחמיץ ועליהם שמות כל הצמתים שיחסמו ביום רביעי, ושמות מארגני החסימה בכל צומת עם מספר טלפון צמוד.

 

יהודה פואה (20) נעצר לארבעה ימים לאחר שהשתתף בחסימת צומת סומך. הוא עוד לא החליט אם ישתתף בחסימה הגדולה ביום רביעי. "אנו יוצרים מצב שבו ברור לכולם שאין התנתקות", אמר ל-ynet.

 

"אנחנו רוצים שאנשים יבינו שאי אפשר בצורה כזאת. שרוצים לפגוע בציפור נפשנו אנו צועקים. לא נפגע בחיילים, לא נרים יד על שוטר וגם לא על אזרחים כמובן, אבל מול דברים של הממשלה, כלי רכב ודחפורים, אפשר לפעול בצורה יותר אקטיבית. הקהל זה קטן לעומת הכוחות שנמצאים בשטח", הבטיח פואה, "פה זה סתם אנשים ששמעו על הכנס. ביום החסימה יהיו הרבה יותר".

 

וכנס בלי דוכנים הרי אי אפשר: בפינה אחת דוכן למכירת חולצות כתומות, בפינה שניה דוכן להחתמה על עצומות. ביניהם ניצבו שולחנות ועליהם דפי הנחייה "לעצור הטרי ולחוסם הוותיק". והיה גם דוכן בשם "אמץ עצור" - כל מי שרוצה יכול לתרום 100 שקלים ובעבור תרומה זו יקבל כל עצור בגין ההתנתקות סיכה מכסף אמיתי מעוטרת באריה ומגן דוד.

 

לפואה וחבריו הצעירים יש על מי לסמוך: אל"מ משה לשם, חבר "המטה המשותף לביטול גזירת הגירוש", אמר ל-ynet: "כדי שאנשים בישראל לא יישארו בסלון ויאכלו אבטיח כשאת אחיהם עוקרים מהבית, הבחורים הללו עושים עבודה נפלאה. ומה שהיה עד היום, הוא רק הקדמה למה שיקרה אם יעקרו פה אנשים. זה רק הפרומו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנת כוח. מתנגד ההתנתקות (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
צילום: טל כהן
"לא ניתן לזה לקרות". פייגלין
צילום: טל כהן
מומלצים