שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 20 ביוני 2005

כותרות עיתונים בעולם, 20 ביוני 2005:

 

הטיימס (לונדון)

 

הסכמה: ישראל תהרוס כ-1,200 בתים ברצועת עזה, שיפונו במסגרת תוכנית ההתנתקות, כך אמרה מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, בעת ביקורה בארץ. גורמים פלסטינים מסרו כי על חורבות הבתים יוקמו בניינים גבוהי קומות במטרה להתגבר על פיצוץ האוכלוסין ברצועה.

 

דובר מטעם משרד החוץ הישראלי אמר כי "הבחירה הייתה של הפלסטינים. אם הם רצו את הבתים הם יכלו להמשיך ולהחזיק בהם". לא נמסרו פרטים בנוגע ללוח הזמנים של הריסת הבתים, אך זו כנראה תתבצע מיד לאחר הנסיגה כשלאחר מכן תפנה הרשות הפלסטינית את ההריסות.

 

הדיילי סטאר (לבנון)

 

הבחירות בלבנון: מסתמן כי האופוזיציה האנטי-סורית זכתה בניצחון מוחץ בסיבוב הרביעי והאחרון בבחירות לפרמנט בלבנון. מדיווחים ראשוניים מסתמן כי מפלגתו של סעד אל-חרירי, בנו של ראש הממשלה לשעבר שנרצח בפברואר, זכתה ברוב המושבים בפרלמנט וכך לא תזדקק לחבור למפלגה נוספת על מנת להבטיח את קיומה של הקואליציה.

 

מפלגת האופוזיציה שאפה לזכות בלפחות 21 מושבים מתוך ה-28 שעמדו לבחירה במחוז הצפון. אמנם, נראה כי אל-חרירי הבטיח את מינויו לראשות הממשלה, אך עדיין לא ברור האם מפלגתו השיגה רוב של כשני שלישים הדרוש כדי להדיח את הנשיא, אמיל לחוד, שכהונתו צפויה להסתיים בעוד כשנתיים.

 

עד כה, זכתה מפלגתו של אל-חרירי ב-44 מתוך 128 מושבי הפרלמנט.

 

ניוזדיי

 

ראש ה-CIA, פורטר גוס, אמר כי יש לו מושג ברור היכן מסתתר ראש ארגון אל-קאעידה, אוסאמה בין לאדן, אך מכיוון שארצות הברית מכבדת את ריבונותן של מדינות אחרות היא מתקשה ללכוד את בכיר המבוקשים. גוס אמר את הדברים בראיון למגזין טיים לאחר שנשאל על התקדמותה של הסוכנות במצוד אחר בין לאדן.

 

"כאשר אנו דנים במדינות ריבוניות המעניקות מקלט בטוח לנמלטים, אנו מתעסקים בבעיה של תחושת האחריות הבינלאומית של ארצות הברית", אמר גוס. "עלינו למצוא דרך לעבוד בעולם קונבנציונאלי בדרכים בלתי קונבנציונאליות".

 

גוס סירב לפרט על מקום הימצאו המשוער של בין לאדן אך אמר: "יש לי רעיון היכן נוכל למצוא אותו. מהי השאלה הבאה?". בנוסף, סירב ראש סוכנות הביון האמריקנית לציין את שמה של המדינה בה לדעתו בין לאדן מסתתר.

 

סידני מורנינג הראלד

 

חזר הביתה: האזרח האוסטרלי שנחטף בעיראק ושוחרר ביום רביעי נחת בעיר מלבורן שבאוסטרליה כשמצב רוחו מרומם. דגלאס ווד בן ה-63 כינס מסיבת עיתונאים מיד עם שובו למולדתו והכריז: "אני אוהב את משפחתי ואני סמוך ובטוח כי הם עשו את כל שביכולתם לפעול לשחרורי".

 

ווד שוחרר לאחר מבצע משותף של חיילים אמריקנים ועיראקים. במסיבת העיתונאים הוא ענה לשאלות כשלצדו עמדו אשתו האמריקנית ושני ילדיו. לא נראה כי הוא מותש מהתלאות שעבר בחודשים האחרונים. ווד הוסיף ואמר כי הוא מתכנן לחזור לעיראק כדי לקדם את עסקיו, אך מאוחר יותר חזר בו מדבריו ואמר כי הסיכוי שישוב למדינה המסוכסכת איננו גדול.

 

כשנשאל מהי דעתו על חוטפיו ענה ווד במילה אחרת: "אידיוטים (assholes)".

 

אינדפנדאנט

 

להרוג את ווילי:  כמעט 20 שנים עברו מאז החליטו מדינות העולם לאסור את הציד המסחרי של לוויתנים ונראה כי החוק שהגן על היונק הגדול בעולם עומד בפני ביטול. בפעם הראשונה מאז הוחלט על האיסור מסתמן כי המדינות התומכות בציד הלוויתנים: יפן, נורווגיה ואיסלנד, הצליחו להשיג רוב לביטול החוק במועצה הבינלאומית לציד לוויתנים, שתתכנס השבוע בדרום קוריאה.

 

החוק הקיים אוסר באופן מוחלט לצוד לוויתנים, אולם יוזמה יפנית חדשה מבקשת לשנות את החוק ולאפשר ציד למטרות "מדעיות". מבקרי היוזמה כינו אותה כ"ציד מסחרי במסווה".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רייס. השיגה הסכמה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אל-חרירי. ניצחון מוחץ
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
גוס. מה השאלה הבאה?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
ווד. החוטפים אידיוטים
צילום: רויטרס
לוויתן קטלן Orcinus orca
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים