שתף קטע נבחר

גורם ברשות: לא יהיה מנוס מיד קשה נגד הג'יהאד

ברשות הפלסטינית רואים בחומרה את הפרת הרגיעה מצד הג'יהאד האיסלאמי בפיגוע שאירע הבוקר. מקור ביטחוני סיפר כי ברשות התכוונו לשחרר תשעה מהמעורבים בפיגוע בסטייג' כדי לאפשר את הרגיעה, אולם תשובת הג'יהאד לשחרור הצפוי היתה הפיגוע, ש"מוכיח שאנו חייבים לנקוט יד קשה יותר נגד האירגונים, במיוחד אלה שלא רואים עצמם מחוייבים לרגיעה"

"הרשות רואה בחומרה את הפיגוע באיזור בקה אל שרקייה " כך אמר הבוקר (יום ב') ל-ynet מקור ביטחוני פלסטיני. לדבריו, הפיגוע הוא הפרה בוטה של ההבנות בין הרשות לפלגים הפלסטינים לפיהן בתקופה הקרובה צריך לשרור שקט מוחלט. הגורם ציין כי לפי ההסכמות אין לבצע פעולות "לא-אחראיות", כולל כאלה שהן "היגררות אחר פרובוקציות ישראליות".

 

לדברי המקור הביטחוני, הרשות הפלסטינית תעשה כל מאמץ כדי לשים קץ לאירועים האלה, שיש בהם כדי לתת תירוץ בידי ישראל להימנע מביצוע התחייבויות שארם א-שייח' ובראשן הנסיגות מן הערים הפלסטיניות, מתן ההקלות לפלסטינים והתקדמות בעניין האסירים.

 

המקור הביטחוני אומר כי אם הרשות לא תבצע מהלך ביטחוני דרמטי בימים הקרובים הרי שהדבר יאותת לפלגים על אוזלת יד מוחלטת של הרשות. עם זאת, ישראל לדבריו עדיין מקשה על הפלסטינים לפעול באופן חופשי ברמה הביטחונית ומטרפדת כל ניסיון לחזק ולחמש באופן מינימלי את מנגנוני הביטחון. לטענתו, ישראל אף אינה נרתעת מלהכשיל את העבודה היומיומית של אנשי הביטחון הפלסטינים.

 

לאחר הפיגוע בסטייג', ציין הגורם, פעלה הרשות הפלסטינית כדי לתאם עם ישראל את הטיפול בתשתית הג'יהאד האיסלמי באיזור טול כרם. בתיאום עם ישראל עצרה הרשות תשעה פעילי ג'יהאד באיזור, והעבירה אותם לכלא ביריחו. בהקשר זה אומר המקור הביטחוני: "הרשות הבטיחה לשחרר את העצורים ושיחררה כבר שני פעילים מהכלא של יריחו, במטרה לסייע לשמירה מוחלטת של הג'יהאד האיסלמי על הרגיעה והימנעות מפעולות כמו זו שקרתה הבוקר. הפיגוע הבוקר מוכיח שאנו חייבים לנקוט יד קשה יותר נגד האירגונים, במיוחד אלה שאינם רואים את עצמם מחוייבים לרגיעה למרות הצהרותיהם".

 

בתוך כך אומר מקור פלסטיני בכיר ל-ynet כי בפגישות האחרונות שהתקיימו בין הצדדים חלה התקדמות גדולה בסוגיית האסירים וכי בקבוצת האסירים הבאה שתשוחרר ייכללו אסירים המוגדרים 'עם דם על הידיים'. לדברי המקור, בין שני הצדדים סוכם כי גם אסירים שהשתתפו בפיגועים וגרמו לקורבנות ישראלים ישוחררו ממעצרם אם עברו יותר מ-20 שנות מאסר.

 

המקור אומר כי שני הצדדים מבינים כי דרושים שינויים אמיתיים בקריטריונים לשחרור אסירים וכי אם מתכוונים לפתוח דף חדש ואמיתי בין שני הצדדים, חייבים להסיר את "הגיבנת" של עניין האסירים.

 

גם השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית, מוחמד דחלאן, אמר בימים האחרונים במספר הזדמנויות כי "ישנה התפתחות חיובית בעניים האסירים". נושא האסירים עמד גם במרכז דיונים שקיימו לאחרונה גורמים בינלאומיים, בהם האמריקנים והמצרים, עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הפיגוע בבקה, הבוקר
צילום: איי פי
מומלצים