שתף קטע נבחר

למה לקוחות ה-ADSL משלמים יותר?

יש לכם קו טלפון של בזק שדרכו אתם מחוברים לאינטרנט מהיר? אם אתם ממעטים לעשות בו שיחות – עדיף שתנתקו אותו ותתחברו לרשת דרך הכבלים

אם אתם ממעטים לדבר בקו הטלפון של בזק, ומחזיקים אותו רק בשביל האינטרנט המהיר – עדיף שתנתקו את הקו ותתחברו לרשת דרך הכבלים. הסיבה: שאפילו אם לא תדברו כלל בקו הטלפון שעליו מותקן האינטרנט המהיר, לעולם לא תיהנו מההטבות בתשלום החודשי הקבוע המגיעות למי שממעט בשיחות בקו הטלפון שלו.

 

על פי תקנות משרד התקשורת, בזק חייבת לתת הנחות בתשלום החודשי הקבוע על קו הטלפון ללקוחות המוגדרים כבעלי שימוש נמוך. יש 3 מדרגות של הנחות לאלה מאיתנו שממעטים בשיחות. ההנחות מתחילות ללקוחות שמחויבים בפחות מ-33 שקל על שיחות בחשבון דו-חודשי, וניתנות אוטומטית לכל לקוח העומד בדרישות אלה.

 

לקוחות האינטרנט לא זכאים להטבה

 

כך, לקוח שמוציא עד 15 שקל על שיחות בחודשיים, ישלם 41.2 שקל (ללא מע"מ) כתשלום קבוע לאותה תקופה, במקום 84 שקל (תשלום קבוע ללא הנחה לחודשיים, ללא מע"מ). לקוח שמוציא על שיחות בין 15 שקל ל-23 שקל בחודשיים, ישלם תשלום קבוע של 51 שקל לחודשיים ללא מע"מ, ומי לקוח שמוציא על שיחות בין 23 ל-33 שקל בחודשיים, ישלם תשלום קבוע של 57 שקל. שווי ההטבה למי שמדבר מעט נע אם כן בין 30 ל-40 שקל לחודשיים.

  

עם זאת, לקוחות האינטרנט שבחרו להתחבר דרך בזק, לא יקבלו הטבה זו, לא משנה כמה מעט הם מדברים בטלפון הקווי. למה זה קורה? כדי להבין מדוע הטבה זו לא ניתנת ללקוחות האינטרנט המהיר (יש בערך 710 אלף בתי אב כאלה בישראל כיום), צריך להבין את המניעים של המדינה למתן ההטבה. ההטבה של תשלום מופחת לא נולדה בבזק, אלא בכנסת.

 

מי שמתחבר מפסיד

 

ועדת הכספים החליטה כי יש לתת הנחות בתשלומים לבזק למשקי בית בעלי הכנסה נמוכה, כחלק מרצונה של המדינה לסייע למשפחות האלה. המדינה שולטת על תעריפי בזק, משום שהחברה מוגדרת כמונופול בתחום הטלפון הקווי. בכנסת הבינו כי הדרך הנוחה ביותר להעניק את ההנחות לאלה שזקוקים לכך היא לעשות זאת לפי השימוש בקו.

 

ההגיון מאחורי הדברים פשוט – אם משפחה לא מדברת הרבה בקו הטלפון, סימן שאין לה כסף לשלם על השיחות. מתוך כך נבעו תנאים רבים נוספים, אחד מהם בנוגע לאינטרנט . לקוחות האינטרנט של בזק לא יקבלו תשלום מופחת על קו הטלפון – משום שסביר להניח כי משק בית נטול אמצעי הכנסה לא יירשם לאינטרנט המהיר.

 

על עניין ההנחות יש סייג נוסף – ההנחה תינתן רק אם לא מותקן באותה דירה קו טלפון נוסף. מדובר בעוד תנאי שמטרתו לנפות את הלקוחות שאין להם צורך סוציאלי בהנחה. עם זאת, כמו כל ניסיון לתת הטבה סלקטיבית, גם כאן יש בעיות.

 

אפשר להתחיל באחוזי החדירה של האינטרנט המהיר בישראל – ישראל נמצאת נכון לסוף הרבעון הראשון של השנה במקום השלישי בשיעורי החדירה של האינטרנט המהיר. כלומר, יש הרבה מאוד משפחות עם אינטרנט מהיר, ועל כן קיים סיכוי לא קטן שמשק בית בעל הכנסה נמוכה אכן מחובר לאינטרנט מהיר. נוסף על כך, ישראל היא מובילה עולמית גם בשיעורי החדירה של מכשירי הסלולר. תעיד על כך העובדה הפשוטה כי בישראל יש יותר מכשירי סלולר מבני אדם.

 

מכשירי הסלולר גרמו לירידה חדה בשימוש בקווי בזק, כך שיכול להיווצר מצב שמשפחה עשירה שמרשה לעצמה לדבר כמעט תמיד ממכשיר הסלולר תהנה מהטבה שאמורה להגיע דווקא לעשירונים התחתונים. על אותו משקל, משפחה חסכנית שמשתדלת למעט בשיחות הסלולר ומדברת יותר מקו של בזק, לא תקבל את ההטבה בתשלום החודשי הקבוע.

 

אז מה כדאי לעשות?

 

קודם כל, אם עשיתם קו טלפון נוסף בשביל האינטרנט בימים הרחוקים שבהם אינטרנט התבצע בחיוג, ודאו כי ביטלתם את הקו הזה עם המעבר לאינטרנט מהיר. קו אינטרנט מהיר מאפשר לכם לדבר בטלפון ולגלוש באינטרנט בו זמנית. אם יש לכם יותר מקו טלפון אחד, ושניהם משמשים אתכם לביצוע שיחות – אין ממש מה לעשות - לא תקבלו הנחה. לעומת זאת, אם יש לכם קו טלפון ואתם לא מדברים ממנו, והדבר היחידי שאתם משתמשים בו זה האינטרנט – תעברו לאינטרנט של הכבלים – וכך לא תשלמו על קו טלפון כלל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכבלים לא משלמים על הטלפון
מומלצים