שתף קטע נבחר

הרשות ה-2 הציגה מדריך האתיקה בפרסומות, עם סייגים

ההסתייגויות של נציגי משרדי הפרסום הן שלא תתקיים החמרת חקיקה בכנסת בנושא פרסומות ושיהיה המשך הידברות שתבחן את הפרקטיקה של המדריך ותערוך שינויים על פי הצורך

איגוד חברות הפרסום קיבל את הקוד האתי אשר גובש על ידי הוועדה המשותפת לרשות השנייה, לאיגוד חברות הפרסום ואיגוד המפרסמים, בשלוש הסתייגויות. ההסתייגויות עליהן החליט האיגוד אמש (א') בישיבה מיוחדת שערך בנושא הן כי תוך חודש יוגש מסמך עקרונות לביצוע שינויים בכללי הרשות, שלא תתקיים החמרת חקיקה בכנסת בנושא פרסומות ושיהיה המשך הידברות שתבחן את הפרקטיקה של המדריך ותערוך שינויים על פי הצורך.

 

חברי הוועדה שהציגו היום את המדריך לאתיקה בפרסומות הודיעו כי הוועדה תתכנס שוב בעוד כחודשיים לדון בשינויים בקוד האתי, המתבסס על הכללים הקיימים כיום.

 

לדברי פרופ' אסא כשר, יו"ר הוועדה, פירוש הכללים כפי שנקבע בקוד האתי נעשה בצורה ליברלית שנותנת חופש רב ככל האפשר למפרסמים ולפרסומאים, אך עם זאת נקבעו הגבלות מסוימות.

 

בין היתר נקבע, כי לא יהיה בפרסומות רימוז ליחסי מין ולא יוצגו יחסי מין באופן ברור או משתמע אך לא יחול איסור על הצגת דמות אטרקטיבית בצורה סקסית וחושנית. תיאסר הצגת עירום פרונטלי מלא וחלק עליון של גוף האשה בצורה ברורה או נרמזת. ערום אחורי שאיננו בהקשר מיני יהיה אפשרי אם יש לו קשר מובהק לעולם התוכן של המוצר, ואם אינו יוצר זעזוע. לדברי כשר, "המדיניות של הכללים היא עניין של מינונים ואם המסך יוצף בעירום, גם אם הוא יוצג בהתאם לכללים המנוסחים, תשתנה המדיניות".    

 

עוד נקבע, כי ייאסר כל שימוש באלימות, גם אם הוא נעשה בצורה הומוריסטית. לדברי כשר, "הומור איננו נותן לגיטימציה להצגת אלימות ורצח או אונס הצחוק לא באים בחשבון, אלא רק הומור תרבותי".

 

הוועדה שמה דגש על פרסום לקטינים וקבעה, כי קטין לא יופיע בפאבים או בארים, ובפרסומות המכוונות לקטינים ייאסר עידוד קטינים למעשים לא ראויים או ניצול לרעה של הקטין, איסור הצגת רמיזות מיניות, התשדיר לא יכלול אמירות המהוות הטעיה של ילדים, סלוגנים אירוניים, מסרים שעלולים להוביל לפגיעה חברתית ועוד.

 

כמו כן, נקבע כי שפת הפרסומות תהיה עברית או ערבית ולא תאושר פרסומת שמשתמשת בשפה האנגלית מתחילתה ועד סופה, אלא רק שימוש מינורי בלועזית עם ליווי של תרגום. על פי הכללים, לא ייאסר שימוש בסלנג אבל ללא שימוש בקללות ושפה נמוכה.  

 

פרופ' זאב סגל, חבר הוועדה, אמר כי "הפרשנות שניתנה לכללים הקיימים היא פרשנות ליברלית וההגבלות הן שוליות". לגבי העתירות המוגשות לבג"צ אמר סגל, כי "לבג"צ היו כמה החלטות ליברליות שביטלו החלטות של הרשות השנייה (בג"צ, ברשות השופט אהרון ברק, אישר את הפרסומת התאילנדית החמה של נטו בניגוד להחלטת הרשות - א.י), אך אני לא בטוח שבג"צ בהרכבו הנוכחי יגלה את אותה ליברליות כמו בזמנה של השופטת דורנר".    

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים