שתף קטע נבחר

תנועת נגד לכתומים: סטודנטים כחולים

סטודנטים מהאוניברסיטה העברית מנסים להיאבק בדומיננטיות של המאבק הכתום, ומתכוונים להפיץ ברחבי הבירה ערכות שבהן חומרי הסברה על רצועת עזה וסרטים כחולים שמסמלים תמיכה בהתנתקות. בשבוע הבא הם מבטיחים לצבוע את העיר כולה בכחול. אך חברי התא הכתום שומרים על קור רוח: "אנחנו בצד המתון ולא מתייחסים לקיצונים האלה"

ההתנתקות הגיעה לקמפוסים: אחרי שהעיר תל אביב נצבעה בכתום באישון לילה מתכננים סטודנטים התומכים בהתנתקות לצבוע את ירושלים כחול.

 

  

הסטודנטים, חלקם חברים בתנועת שלום עכשיו, החליטו להעתיק מחבריהם ה"כתומים" ולהתחיל להפיץ חומרי הסברה לתמיכה בתוכנית ההתנתקות. הם הכינו 600 "ערכות התנתקות לקיץ" שיחולקו החל ממחר (יום ג') במעונות האוניברסיטה העברית. הערכה כוללת שבלונה לגרפיטי בלשון: "פינוי התנחלויות בחירה בחיים", מדבקות שעליהן כיתוב "ישראל יוצאת מעזה", מנשר ובו נתונים ומידע על רצועת עזה וכן סרט כחול שניתן להצמיד לכלי רכב.

 

בשבוע הבא מתכננים הפעילים לפתוח במבצע "ירושלים כחולה", שבו יפיצו אלפי סרטים וחומרי הסברה ברחבי העיר.

 

"בשבוע הבא נצבע את ירושלים בכחול כמו שהיה בתל אביב", הסביר דניאל אופיר (27) סטודנט למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית ומרכז הפעילות בתנועת שלום עכשיו. "רוב הציבור תומך בהתנתקות, אבל הוא רוב דומם. הערכות האלה הן פניה לרוב הדומם. אנחנו קוראים לציבור לקחת אחריות, לקחת יוזמה. הנה ערכה לחופשת הקיץ, זה כלי להביע עמדות, אם באוטו, באמצעות גרפיטי, או כל אפשרות אחרת של קבלת אחריות ותמיכה במהלך. בהמשך אנחנו מתכננים להתפרס בקמפוסים בבר-אילן, חיפה ותל אביב, ובכל מקום שיש לנו פעילים", הסביר.

 

אך חברי התא הכתום לא חשים מאוימים מההתארגנות הנגדית. לדברי לירון זיידין (24), סגן יו"ר התא הכתום וממארגני "תל אביב כתומה", המבצע שבו התגנבו באישון לילה פעילים והצמידו למכוניות ברחובות העיר סרטים כתומים ומנשרים: "מדובר בחבר'ה שמקבלים שכר, זה לא התנדבותי. אצלנו כולם מתנדבים ומדובר באמת התקוממות עממית. הרבה מהחבר'ה שלנו הולכים גם עם כחול לבן. זו חוצפה שהם לוקחים צבע כחול כמו הדגל, זה צבע של כולם. אנחנו בצד המתון, לא מתייחסים לקיצונים האלה".

 

בתגובה אמר אופיר: "מלבדי כל הסטודנטים מתנדבים ולא מקבלים שכר. העניין מאוד פשוט - מי שנגד תוכנית ההתנתקות שם 'כתום' ומי שבעד שם 'כחול' וזה הכי פשוט שיש. זה שאנחנו בצבע הדגל והם בצבע הזוי משקף בדיוק את הסיטואציה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאל אופיר
ערכת הסברה כחולה
צילום: דניאל אופיר
צילום: דניאל אופיר
"ירושלים כחולה". המבצע החל
צילום: דניאל אופיר
צילום: גיל יוחנן
תא כתום. לא מתרגשים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים