שתף קטע נבחר

הפלסטינים: נכשלה פסגת שרון-אבו מאזן

אבו מאזן חזר מאוכזב מאוד מפגישתו עם אריאל שרון, והסתגר בלשכתו ברמאללה. ראש הממשלה הפלסטיני, אבו עלא, יצא לכתבים ואמר: "זו היתה פגישה קשה. לא הושגה הסכמה באף אחת מהסוגיות שנדונו". בצד הישראלי ניסו להציג תמונה אופטימית יותר, ואמרו: "הבטחנו שנעביר את בית לחם וקלקיליה"

פגישה קשה ולא מוצלחת - כך מגדירים הערב (יום ג') בצמרת הרשות הפלסטינית את פגישתם של ראש הממשלה, אריאל שרון ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. על תוצאות הפגישה העידו יותר מכל פניו של יו"ר הרשות, כשזה חזר מירושלים לרמאללה. הוא נותר ספון בלשכתו והחליט לא לצאת לעיתונאים בעצמו. לאחר מכן שיגר את ראש ממשלתו, אבו עלא, ואת דחלאן ועריקאת שסיפרו על הפגישה הקשה.

 

אבו עלא אמר: "זו היתה פגישה קשה. לא הושגה הסכמה באף אחת מהסוגיות שנדונו בפגישת שרון ואבו-מאזן. הפגישה היתה חשובה בתור פגישה ראשונה".

  

אבו עלא לא הצליח למנות אפילו תחום אחד שבו חלה התקדמות. הוא אמר שיש צורך להמשיך את המגעים עם כל הגורמים הבינלאומיים המעורבים. ראש הממשלה הפלסטיני סקר את דרישות הפלסטינים ובראשם את סוגייית שחרור האסירים. לדבריו, הצד הפלסטיני דרש שחרור אסירים ותיקים וכן אסירים בולטים ובראשם מרואן ברגותי וכן את הסכמת ישראל לשחרורם מכלא הרשות ביריחו של ראש החזית העממית, אחמד סעדאת, שאנשיה רצחו את השר זאבי.

 

עוד דרש אבו מאזן לשחרר מהכלא את פואד שובכי, האחראי על הברחת הנשק באנייה קרין איי. אבו עלא אמר כי אבו מאזן העלה בפגישה את המשך הבנייה בהתנחלויות ואת המשך בניית הגדר, והבעיות שהיא מציבה בפני האוכלוסייה הפלסטינית.

 

שרון הבטיח: העברת הערים תימשך

 

בצד הישראלי ניסו לצייר תמונה אופטימית יותר של הפגישה ואף הביעו פליאה על הטענות הפלסטניות שהפגישה היתה קשה ושנכשלה, "הטענה שהפגישה נכשלה תמוהה, כל מילה שהיתה בפגישה סוכמה מראש מהמילה הראשונה לאחרונה. לא הרגשנו שיש משבר", אמרו בלשכת שרון.

 

ראש הממשלה אמר בכנס בירושלים שסיכם עם יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, על מהלך מתואם של יציאת ישראל מרצועת עזה. "סיכמנו על מהלך מתואם שייאפשר יציאה שקטה ופעולה טובה של שני הצדדים. לא נאפשר מצב של התנתקות תחת אש. לא נעצור את ההתנתקות, אך נעצור את הטרור".

 

שרון אמר בפגישה: "ההתנתקות תבוצע במועד. אם יהיה טרור בזמן ההתנתקות, ננקוט בצעדים קשים ביותר. אמרתי לך כבר בשארם. ההתנתקות לא תבוצע תחת אש. אם תהיה אש - זה יסכן את כל התהליך המדיני".

 

אבו מאזן אמר לשרון: "יש לנו אינטרס משותף. כל כדור או מרגמה שנורים עליכם כאילו נורים עלי. יש גורמים פלסטינים שרוצים להכשיל את התהליך, אבל יש גם פעולות שאתם עושים, כמו מעצרים, שמשפיעות על מצב הרוח שלנו. גם לנו יש אופוזיציה. אני לא רוצה לשקר לכם ולא לעצמי. אני רוצה שלום, אחרת לא הייתי עושה את התפקיד הזה. אנחנו חלשים וזקוקים לעזרתכם נגד אויבי השלום. נעשה הכל כדי שההתנתקות תעבור בשקט ובצורה חלקה, אנחנו בונים כוח של 5,000 איש שיסייע בהגנה על האזור לפני וגם אחרי".

  

שרון אמר לאבו מאזן: "נעביר לשליטתכם את בית לחם וקלקיליה ובהמשך נעביר גם את רמאללה. המגורשים מבית לחם יוכלו לחזור לשם מבחינתנו, זה יסגר בוועדה משותפת".

 

שרון הבהיר: לא נשחרר רוצחי תינוקות

 

בנוגע לסוגיית האסירים, אמר שרון: "לא אשחרר מאות רוצחי תינוקות ומשפחות שנמחקו. אף אחד לא מקבל זאת. מה אני אגיד לאביה של איילה אבוקסיס (שנהרגה בשדרות)? אם יהיה שקט נעשה יותר. אל תגיד שאתה חלש כי בסוף גם אנשים יאמינו בזה. אם יש בעיות שמפריעות להתקדם תפתור אותן, אם יש בעיה בצפון הרצועה תמקד שם כוחות ותפעל".

 

שרון הבהיר ש"פעולות הסיכול אינן מספיקות. אם לא יפסק הטרור, ניאלץ לפעול כמו שפעלנו הלילה (במעצרי אנשי ג'יהאד). הג'יהאד הודיע שאינו חלק מהפסקת האש, תפעל נגדו. הג'יהאד והחמאס הם גם איום עליך. אני לא רוצה לעשות את העבודה במקומך, אך מצב שהארגונים ממשיכים לפעול ודבר לא נעשה לא ימשך. הטרור הוא איום מרכזי על התהליך. אם ימשך הטרור, לא נוכל להתקדם ולסייע".

 

אבו מאזן ביקש נשק, למרות התנגדות שרון: "אנו צריכים ציוד ביטחוני. אני יודע שאתה חושש שאם יועבר נשק הוא יופעל נגדכם, אבל מה שהיה זה לא מה שיהיה". שרון השיב בציניות: "פלורליזם בפוליטיקה זה דבר חשוב אך גוף פוליטי שמחזיק נשק זה לא דבר ראוי".

 

שרון שאמר בעבר על אבו מאזן שהוא כמו "גוזל בלי נוצות", אמר לו בפגישה: "אתם יותר חזקים ממה שאתם חושבים. אתם מצהירים כל הזמן שאתם חלשים ומביאים אותנו לעשות מה שאנחנו לא רוצים". שרון התייחס גם למחבלת שניסתה לבצע פיגוע בסורוקה ונתפסה במעבר ארז: "זאת טרגדיה שמכריחים בחורה שטופלה בבית חולים לבצע פיגוע נגד חפים מפשע ונגד מי שטיפלו בה".  

 

בסוגיית הבתים שיישארו בהתנחלויות המפונות, אמר שרון לאבו מאזן: "הבנו שאתם מעוניינים בהריסתם. כל הבתים הפרטיים ייהרסו. אתם תאספו את ההריסות והכסף יגיע מגורם שלישי".

 

באשר לדרישה הפלסטינית לחדש את פעילות נמל תעופה בדהנייה, אמר שרון: "איננו מאשרים את הבנייה". אבו מאזן השיב: "אתם מענישים אותנו בגלל הטרור". שרון הגיב: "אתה לא עושה מספיק, אם יהיה שקט נעשה יותר". שרון גם העיר בציניות לאבו מאזן: "אל תגיד שאתה חלש כי אנשים יאמינו בזה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הפגישה הקודמת בשארם
צילום: איי אף פי
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
הפגישה הנוכחית
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים