שתף קטע נבחר

16 שנות מאסר לערבי ישראלי שתיכנן פיגועים

"האימאמים שטפו לי את המוח" טען דיאב עלי מכאוכב אל-היג'א שבגליל, אבל זה לא עזר לו: 16 שנות מאסר נגזרו עליו הבוקר בשל חלקו בתיכנון פיגועים בירושלים ובצפון. השופטים: "זהו אחד המקרים הקשים שבהם אזרח ישראלי מסייע לאויב"

העונש למתכנן הפיגועים: 16 שנות מאסר בפועל נגזרו הבוקר (יום ד') בבית המשפט המחוזי בחיפה על אזרח ערבי שהיה מעורב בתכנון וארגון פיגועי טרור בירושלים - בין היתר הפיגוע בקפה קפית, שלא יצא אל הפועל, וכן פיגוע עתידי נגד עובדי מפעל רפאל במשגב.

 

דיאב עלי, בן 31 מהיישוב כאוכב אבו אל-היג'א שבגליל, נעצר באוגוסט אשתקד בחשד כי סייע למחבל שתכנן פיגוע בבית הקפה קפית בירושלים. הפיגוע לא יצא בסופו של דבר לפועל מכיוון שהמחבל שהיה אמור לבצע אותו התחרט ברגע האחרון. בסופו של דבר הוא נהרג בקרב מול כוחות הביטחון בחברון.

 

עלי הועסק באותה תקופה כמורה ביישוב בית צפפה הסמוך לירושלים, ובמקביל למד באוניברסיטה העברית לתואר שני במתמטיקה. הוא אסף מידע על מקומות בילוי בירושלים והציע לחולייה בה היה חבר מקומות שונים שבהם ניתן לבצע פיגועים.

 

הוא אסף מידע על נקודות תורפה בהן ניתן לבצע פיגועים נגד עובדים במפעל רפאל שבגליל, סמוך לביתו. הוא ערך תצפיות על המפעל ועל סידורי ההסעה של עובדיו ואף אירח במקום את אחד מחברי חוליית החמאס לה סייע והציג בפניו את הממצאים שאסף בשטח המפעל וסביבותיו. כמו כן בחנו השניים אתרים נוספים לביצוע פיגועים בצפון כמו הטרמפיאדה בצומת גולני.

 

כשנעצר, אמר עלי ל-ynet כי "האימאמים של החמאס שטפו את מוחו" ובשל כך ביצע את המעשים המיוחסים לו. חוקריו סיפרו כי בידיו היו נתונים על שעות הנסיעה של האוטובוסים היוצאים מהמפעל הביטחוני לרבות מסלוליהם ונקודות בהן מאיטים האוטובוסים. "אמורה היתה להתבצע תקיפה של אחד האוטובוסים תוך ביצוע ירי השלכת רימונים ומטעני חבלה", אמר אחד החוקרים בעת מעצרו של עלי.

 

בגזר הדין היום קבעו השופטים, שמואל ברלינר ואילן שיף, כי המקרה הוא אחד הקשים "שבהם אזרח של מדינת ישראל ביודעין ובכוונה מסייע לאויב במלחמתו נגד המדינה מקיים מגע עם סוכן של האויב ומחפה עליו. הנאשם נטל חלק ממשי בתכנון פיגועי התאבדות רצחניים והעמיד לרשות ארגון החמאס את עצמו ואת המידע שברשותו ערך סיורים ברחבי ישראל יחד עם איש החמאס לשם איתור מקומות לביצוע פיגועים תוך שהוא המליץ המלצות והעלה הצעות מפורטות על מנת לאפשר פיגועים רצחניים. על כך יש להענישו בחומרה". השניים החליטו להטיל על הנאשם מאסר של 16 שנה בפועל.

 

נשיא בית המשפט המחוזי, השופט מיכה לינדנשטראוס, שישב בראש ההרכב, טען בדעת מיעוט כי יש להטיל על הנאשם 20 שנות מאסר, מתוכן 18 בפועל. לדבריו, "גם העונש של 18 שנות מאסר בריצוי בפועל אינו ממצה את הדין, אם אזרח ישראלי אשר בגד במדינתו ובחבריו איבד רסן מוסרי ואנושי בניסיונותיו לסייע לארגון טרור שכול מטרתו היא להביא להשמדת מדינת ישראל..."

  

עורך הדין ריאד אניס, שייצג את הנאשם, אמר כי בכוונתו לערער לבית המשפט העליון על חומרת העונש: "הכרעת הדין ניתנה בהסכמה לאחר שדיאב עלי הודה באישומים שיוחסו לו. מדובר בעונש כבד ביותר, המשפחה לא מסכימה עם המעשים שיוחסו לנאשם אבל אנחנו נפעל בדרכים החוקיות שלפנינו בכדי להקל בעונשו ככל שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
עלי בבית המשפט. זה האימאמים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים