שתף קטע נבחר

אישום ראשון בפרשת ה"סוס הטרויאני"

לפי כתב האישום, הבעלים של משרד החקירות "מטרה", צביקה מנולוביץ', יחד עם החוקר דורון מסד, בן 47 מגבעתיים, השתמשו בתוכנת הריגול כדי לסייע לאשה שהיתה בהליכי גירושים. הם נאשמים בעבירות של "קבלת נכסים שהושגו בפשע ופגיעה בפרטיות". עורכת דינו של מסד: אינני מבינה מדוע התביעה אינה מתמקדת בעיקר ומתרכזת בפרשה שולית

מתחילים להאשים: לבית משפט השלום בתל אביב הוגש בצהריים (ד') כתב אישום ראשון בפרשת ה"סוס הטרויאני". הבעלים והמנהל של משרד החקירות "מטרה" בתל אביב, צביקה מנולוביץ', בן 45 מרמת גן, נאשם יחד עם דורון מסד, חוקר במשרד בן 47 מגבעתיים, בעבירות של "קבלת נכסים שהושגו בפשע" ובפגיעה בפרטיות. בצהריים שוחרר מנולוביץ' למעצר בית בערבות של יותר ממיליון שקלים.

 

 

מכתב האישום עולה כי אשה שהייתה בהליכי גירושים, במהלכו נוצר סכסוך בין בני הזוג סביב חלוקת הרכוש המשותף, שכרה את שירותיו של מנולוביץ' במהלך יוני 2004 כדי שזה יאסוף מידע אודות עסקיו של בעלה, על מנת שהמידע ישמש אותה בתהליך הפירוד מבעלה.

 

לטענת הפרקליטות, קיבל מנולוביץ' במהלך חקירתו במזיד מידע ממחשבים השייכים לחברות או לבית עסק בידיעה שאלה הושגו בפשע ותוך כדי פגיעה בפרטיות, זאת מתוך כוונה לבדוק האם קיימת זיקה בין הבעל לבין אותן חברות או בית עסק.

 

מנולוביץ' קיבל לידיו נתוני מידע שונים המהווים מידע עסקי בעל ערך רב וכן מידע אישי רגיש ממחשבים שבשימושם הקבוע של עורכת הדין ואשת העסקים ג'ודית המבורגר העובדת עבור חברה בשוויץ, ושל איש העסקים גדי אילן אשר פעל באותה תקופה ביפן ובשוויץ, הקשורים לבעל.

 

מנולוביץ' קיבל לידיו בין היתר אלפי קבצים שנערכו באמצעות מעבד תמלילים, קבצים סרוקים, עשרות תצלומי מסך של המחשבים, ותכתובות דואר אלקטרוני. במהלך נובמבר 2004 פנה מנולוביץ' למסד והשניים סיכמו ביניהם כי מסד יעבד את החומרים וימצה מהם את המבוקש על ידי האשה.

 

בתקופה שבין נובמבר 2004 לפברואר 2005 העביר מנולוביץ' למסד חומר רב כאשר לטענת הפרקליטות מסד מודע לכך שהחומר הושג בפשע ותוך כדי פגיעה בפרטיות. השניים נאשמים כי קיבלו במזיד את החומרים תוך חדירה למחשב באמצעות תוכנת הריגול שלא כדין, ותוך כדי פגיעה בפרטיותם של המשתמשים באותם מחשבים ושל מחברי הקבצים באותם מחשבים.

 

עוד עולה מכתב האישום כי השניים "נטלו לעצמם את השליטה בחומרים. השניים העתיקו תכנים שלא נועדו לפרסום והשתמשו בהם ועשו שימוש בידיעות ועניינים פרטיים של אנשים שונים שהגיעו אליהם מהמחשבים. את החומר הם העבירו לעורך הדין יעקב לירז המייצג את האשה".

 

"למה לא מתרכזים בעיקר?"

 

מנולוביץ' נאשם גם בעבירה של הפרת הוראה חוקית כאשר לאחר חקירתו במשטרה ב-12 ביוני שוחח בטלפון פעמיים עם מסד ואף נפגש איתו כשהוא מעביר לו כיווני חקירה של המשטרה, סיפר לו מה היו תשובותיו ומה להערכתו כיווני החקירה. זאת, לאחר שניתנה לו הוראה שלא ליצור קשר עם מסד.

 

עורכת דינו של מסד, דפנה ויינברג, אמרה כי אינה מבינה מדוע התביעה אינה מתמקדת בעיקר ומתרכזת בפרשה שולית שלא ברור אם קשורה בכלל לכל הסיפור. "דורון מסד הוא לא הנאשם שצריך להטריד את הציבור, זה יותר ממעורר תהייה. הוא בסך הכול טוען שקיבל חומר ממנולוביץ', היה צריך לקרוא ולסווג אותו והוא כלל אינו יודע באיזו דרך הושג החומר".

 

הפרקליטות ביקשה, באמצעות עו"ד חיים ויסמונסקי, להאריך את מעצרו של מנולוביץ' עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. אולם בית המשפט החליט בצהריים לשחררו למעצר בית בערבות של למעלה ממיליון שקלים. כמו כן נאסר עליו ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה, או להשתמש במחשב בכל צורה שהיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
מנולוביץ'. "פגיעה בפרטיות"
צילום: אבי כהן
(אילוסטרציה)
מומלצים