שתף קטע נבחר

ה"לונה פארק" נכנע: יכניס ילדים נכים

אחרי שהחברה למתנ"סים איימה שלא לשלוח את ילדי הקייטנות, ובתי הספר הדמוקרטים יצאו במחאה, נכנעה הערב חברת "עיר השעשועים" המפעילה את ה"לונה פארק" וה"סופרלנד", והודיעה בתום מו"מ עם עמותת אילן: ילדים נכים יוכלו להנות ממתקנינו. במקביל יוקם גוף בדיקה שיקבע קריטריונים לעלייה למתקנים. יו"ר אילן: "ההנהלה חוששת מנושא הבטיחות, אבל ברור שיש לילדים שלנו ליווי צמוד"

האם האיום הכלכלי עבד? הנהלת הלונה פארק תאפשר לנכים להיכנס לשטח הפארק ולהנות ממתקניו. כך הוחלט הערב (יום ד') לאחר משא ומתן בין הנהלת "עיר השעשועים", שבבעלותה ה"לונה פארק" וה"סופרלנד", לבין עמותת איל"ן. יצויין כי הבוקר המליצה החברה למתנ"סים לסניפיה שלא לשלוח ילדים ללונה פארק ולסופרלנד בקייטנות הקיץ.

 

הצדדים הגיעו להסכם לפיו נכים יוכלו להתארח בפארק ובמקביל יוקם גוף בדיקה מקצועי שיקבע קריטריונים ברורים לשימוש במתקנים על פי מוגבלויות. בוועדה יישבו נציגי משרד העבודה והרווחה, נציגי עמותת איל"ן ונציגי חברת "עיר השעשועים".

 

כזכור, הנהלת הלונה פארק החליטה למנוע את כניסתם של ילדים נכים בכסאות גלגלים מקייטנת איל"ן לאתרי החברה. ידיעה על כך פורסמה לראשונה ב"הארץ". גורמים שונים, ובהם חברי כנסת, ארגוני נכים ומשרד הרווחה, פנו למנהלים והבהירו להם שהחלטתם אינה חוקית ואינה מוסרית.

 

להנהלה אף הוצע סיוע של מומחים מארגוני הנכים ושל מהנדסי בטיחות. לפי טענה מאוחרת שהושמעה על ידי נציגי ההנהלה, העלאת ילדים בכיסאות גלגלים למתקנים היא מסוכנת. חשוב לציין, שעד היום לא אירעה כל תקלה או תאונה הקשורה לשימוש במתקנים על ידי נכים. 

 

בהסכם שנחתם היום, בתיווך יו"ר ועדת העבודה והרווחה שאול יהלום, כותב מנכ"ל "עיר השעשועים", סמי יחיה: "הננו מודיעים כי כבעבר, לא תוטל כל הגבלה על כניסת נכים לאתרי הפארקים השונים של החברה ובעלי המוגבלות, מבוגרים כילדים מוזמנים להנות מהמתקנים. יחד עם זאת, מבהירה הנהלת עיר השעשועים, כי דאגה לבטיחות המשתמשים במתקנים מחייבת הקפדה על תנאי הבטיחות וחלק מהמתקנים בהתאם לנסיבות בשטח. 'עיר השעשועים' תקבע גוף בודק מקצועי שבו יכללו גם נציגים מטעם העמותות, משרד הרווחה, נציבות ארגוני הנכים ואיל"ן ויקבעו קריטריונים ברורים לשימוש הנכים במתקנים. עד להשלמת הקמת הגוף המקצועי כאמור וקביעת הקריטריונים על ידו, עיר השעשועים תמשיך לאפשר כניסת מלאה של נכים לפארקים השונים בהתאם למגבלות הבטיחות כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות ועד היום".

 

סמנכ"ל עיר השעשועים, חני ברוך: "אנחנו בטוחים שציבור ההורים יודעים להעריך החלטה שמונעת אסון ומשמשת דוגמה למינהל תקין בישראל".

 

יו"ר איל"ן, חיים פרייליכמן, אמר: "אנחנו מברכים על כך שההנהלה חזרה בה מהתעקשויותיה הקודמות ומאפשרת כבעבר לכל הנכים להיכנס למתקנים, כדי שיהיו להם כמה שעות עונג. ההנהלה בחרה להבהיר כי יש להקפיד על תנאי הבטיחות, אבל זה ברור שיש לילדים שלנו ליווי צמוד, אנחנו הרי באים לקייטנה עם מלווים צמודים. זה ישמח מאוד את הילדים וההורים. בסך הכל ההורים כל השנה נאבקים תחת העול ואנו מסירים מהם את העול למשך שבוע ימים, כך שגם הילדים וגם ההורים נהנים".

 

גם תלונות במשטרה

 

מנכ"ל משרד הרווחה, פרופ' דב גולדברגר, אף התלונן במשטרה כנגד הנהלת הלונה פארק. תלונות דומות הוגשו גם על ידי יושב ראש ועדת העבודה והרווחה, ח"כ יהלום ועל ידי ארגוני הנכים.

 

 

יואב קריים, יו"ר מטה מאבק הנכים אמר הבוקר ל-ynet כי "החלטת הלונה פארק לדחוק החוצה משעריה ילדים נכים היא בלתי מוסרית בעליל. אין שחר לטענותיהם בדבר בעיות בטיחות, ולראיה, הם עצמם מודים שמעולם לא קרתה תאונה שילד נכה היה מעורב בה. עד השנה ילדים נכים היו מגיעים ללונה פארק בכל קייטנה פעילה. כל פארקי השעשועים הגדולים בעולם פתוחים לחלוטין לילדים ואנשים עם מוגבלויות".

 

בבתי הספר הדמוקרטים ובחברה למתנ"סים חשבו הבוקר שאולי סכנה של פגיעה בכיס תשנה את עמדת הלונה פארק וייתכן כי צדקו. 1,200 תלמידי בתי הספר הדמוקרטים בארץ ביטלו יום כיף שהיה אמור להיערך בפארק השעשועים בתל אביב. בנוסף, הנהלת החברה למתנ"סים המליצה לסניפיה שלא לשלוח ילדים ללונה פארק ולסופרלנד בקייטנות הקיץ, עד אשר ההנהלה תחזור בה. מדובר בהפסד פוטנציאלי של כ-70 אלף מבקרים שמגיעים לפארקים מדי קיץ דרך המתנ"סים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
הכניסה תתאפשר (ארכיון)
צילום: גדי קבלו
מומלצים