שתף קטע נבחר

צילום: ישראל יוסף

מזכ"ל העבודה: לדחות את הבחירות בחודשיים

במסיבת עיתונאים שכינס קרא ח"כ איתן כבל לדחות את הבחירות לראשות העבודה ולבצע בדיקה קפדנית של כל הטפסים. השופטת פריש, שבדקה את הזיופים: "התברר כי חלק משמעותי מהמיפקד נוהל בשיטה של קבלנות סיטונאית של קולות בניגוד לחוקה ולתקנון. מדובר בתופעה קשה ומצערת". במטה ברק מברכים; במטה וילנאי תוקפים את פרס. ביום א' יכונס המרכז ויתבקש לאשר את המלצות המזכ"ל

סערת הזיופים בעבודה: מזכ"ל המפלגה, ח"כ איתן כבל, קרא אחר הצהריים (יום ה') לדחות את הבחירות המקדימות במפלגה בחודשיים - הזמן הדרוש לבדיקה קפדנית של כל טפסי מיפקד העבודה. זאת, לאחר שהשופטת בדימוס שרה פריש הודיעה כי אחוז גבוה מהטפסים שבדקה נמצאו בלתי כשירים. ההערכה היא כי למפלגה יידרשו חודשיים לבדיקת כל הטפסים. מרכז המפלגה יתכנס ביום ראשון ויתבקש לאשר את המלצותיו של כבל.

 

הערב כינס מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, מסיבת עיתונאים בבית ציוני אמריקה בתל אביב, ופרסם כי הוועדה שבדקה את ממצאי בדיקת 10,000 טפסי המיפקד גילתה ליקויים רבים באמינות המפקד. כבל אמר כי 25% מן הטפסים שנבדקו במדגם של 10,000 טפסי ההתפקדות החדשים נמצאו פסולים ומזויפים.

 

ח"כ כבל אמר כי מבדיקה של 9,000 טפסים התברר כי 2,900 התפקדו בקבוצות אצל "קבלנים" במגזרים שונים. לדבריו, מתוך 2,900 הטפסים הללו 44% מהטפסים נמצאו מזויפים.

 

מזכ"ל העבודה אמר במסיבת העיתונאים: "התפללתי לפני שנכנסתי לתפקיד שהטענות לא יהיו כצעקתה אבל לאחר הבדיקה, לצערי הרב התבדיתי. ממצאי הדו"ח התבררו כחמורים ומצביעים על היקף של טפסי מפקד פסולים לחלוטין. החלטתי לאמץ את דו"ח השופטת פריש במלואו, והאחוז הגבוה של הטפסים הפסולים מחייב בדיקה קפדנית של הטפסים".

 

כבל אמר כי ממסקנות הדו"ח של השופטת פריש עולה כי נמצאו אמצעי תשלום לא תקינים וכן טפסים שנחתמו על ידי אותו אדם. לדבריו, בספר הבוחרים "שנסגר" רבים מהאנשים כלל לא התפקדו לעבודה. כבל מתח ביקורת על התנהלות מנגנון המפלגה ועל צוותי הבדיקה שהיו אמורים לנקות את המיפקד מטפסים לא תקינים ומזויפים ואמר: "היו כשלים ארגוניים במפלגה שהייתה אמורה להבטיח את בדיקת הטפסים, לאור זאת צריך לחדש ולרענן את הנהלים כדי לשמור על תקינות המפקד". כבל גם רמז כי בשבוע האחרון הופעלו עליו לחצים בלתי פוסקים ובלתי נסבלים מצד מטות המועמדים.

 

השופטת פריש אמרה בכינוס כי "מהבדיקה עולה מסקנה אחת מרכזית וברורה: אחוז גבוה מטופסי המפקד שנבדקו נמצאו בלתי כשרים. התופעה שהתבררה היא כי חלק משמעותי מהמיפקד נוהל בשיטה של קבלנות סיטונאית של קולות בניגוד לחוקה ולתקנון. המדובר בתופעה קשה ומצערת ואני מקווה כי ראשי מפלגת העבודה יידעו להתמודד עימה כראוי".

 

במטה ברק מברכים

 

ממטהו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, נמסר בתגובה להמלצת מזכ"ל המפלגה לדחות את הפריימריז כי במטה מקבלים בברכה את ההחלטה. לדברי אנשי המטה, "אנו מאמינים שבכך שבכך נעקור מהיסוד את הישראבלוף ונסיים הביזיון. תם עידן הקומבינות. אנו לא רוצים למשוך תומכים קנויים. היום החלה דרך של התחדשות".

 

ומנגד נמסר ממטהו של עמיר פרץ, כי "יש לטפל בתופעת קבלני הקולות, והדרך הנכונה לעשות זאת היא להציב עוד פקחים בכל קלפי כדי למנוע הצבעה של מתפקדים מזוייפים". עוד נמסר כי "אסור לדחות את הפריימריז בשום אופן. צריך גם לטפל ברוקמי המזימות, אהוד ברק ואלדד יניב, שניסו לחסל את פרץ".

 

בתגובה להאשמות נמסר ממטה ברק: "חבל שמצוקתו של פרץ מייצרת פרצי בכיינות. אין ולא היתה שום קנוניה נגדו, ולא נרקם על ידי ברק שום דיל שהוא. בצעד יוצא דופן, הביעה לשכת מפלגת העבודה ברוב גדול את אמונה בעורך הדין אלדד יניב בתפקודו כיועץ המשפטי של המפלגה. מתוקף תפקידו זה, הוא פועל להגן על המפלגה והאינטרסים שלה. יש לחזקו ולכבדו בשל כך".

 

ח"כ אברהם שוחט, מראשי מטה ברק, אמר: "תוצאות הבדיקה מעידות שכל הניסיונות מצד גורמים שונים ובעיקר ממטהו של עמיר פרץ לומר שהמפקד נקי, הוכחו כבלתי נכונים. המפלגה אינה יכולה לבחור את מנהיגיה על פי מפקד שקרי שנעשה תחת לחץ ועם זיופים רבים. יש לאפשר את כל הזמן הדרוש לבדיקת כל הטפסים ורק אחר כך לאפשר את קיום הפריימריס. כל ניסיון להכישר את השרף יהפוך את תהליך הבחירות ללא לגיטימי".

 

השר חיים רמון אמר בתגובה לממצאי ועדת הבדיקה במפלגת העבודה: "אסור לתת לקומבינות לנצח ולהביא לדחיית הפריימריז למועד בלתי ידוע. הן צריכות להתקיים בהקדם האפשרי". רמון אמר את הדברים בכנס פעילים שערך הערב יו"ר העבודה, השר שמעון פרס, בבית המפלגה בתל אביב.

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יוסף לפיד, אמר בתגובה לממצאים במפקד העבודה כי "חמשת האישים המתחרים על ראשות העבודה, הם כמו לולבים המתנדנדים כי שורשיהם נרקבו. היום קיבלנו הוכחה חותכת לכך ששיטת הפריימריז לא פותרת שום בעיה כאשר מדובר במפלגה שהמוסר הירוד שלה לא מאפשר לה לקיים בחירות פנימיות באופן חוקי".

  

השר מתן וילנאי האשים את יושב ראש המפלגה, שמעון פרס, בפגמים במיפקד. וילנאי אמר כי תוצאות הבדיקה בעניין המיפקד הן "רעידת אדמה ומחדל עצום. האחריות לכישלון המיפקד ודירדור המפלגה מוטלת על היו"ר פרס". וילנאי הוסיף: "אסור להסיר את האחריות ממי שניהל את המפלגה בשנתיים האחרונות. פרס הוא יו"ר כושל ועליו להסיק מסקנות".

 

השר בנימין בן אליעזר, מאמץ את המלצות מזכ"ל המפלגה. לדבריו, "לאור ממצאי הבדיקה החמורים, אני מאמץ את המלצת המזכ"ל לבחינה מדוקדקת של כל המפקד והכנת ספר הבוחרים להתמודדות, לפי לוח הזמנים שקבע המזכ"ל. יש חשיבות מכרעת שכל המתמודדים יתייצבו מאחורי החלטת המזכ"ל".

 

שר השיכון, יצחק הרצוג, אמר בתגובה להודעת מזכ"ל מפלגת העבודה: "אני סומך את ידי באמון מלא על החלטתו של כבל, שמכבה שריפה גדולה ומאפשרת לעבודה להתגבר על המשבר באומץ ובנחישות".

    

גם פרס רוצה לדחות

 

יו"ר מפלגת העבודה, שמעון פרס, הצטרף הבוקר לקריאות לדחות את הבחירות המקדימות במפלגה והודיע שיכנס כבר ביום ראשון הקרוב את מרכז המפלגה להכריע בעניין מועד הבחירות, שתוכננו להתקיים במקור ב-28 ביוני.

  

פרס אמר כי בכוונתו להציע דחייה של שבועיים, על מנת לאפשר את בדיקת המפקד, אך בעבודה יש מי שמדבר גם על טווח ארוך יותר לבחירות. אהוד ברק, שצפוי להיות הנהנה העיקרי מהדחייה הזאת, לא פסל בימים האחרונים בשיחות סגורות את האפשרות שהן יידחו עד אחרי ביצוע תוכנית ההתנתקות.

 

ברק דחף לקיים את הבחירות המקדימות במועדן המקורי, אך המפקד הבעייתי שכנע אותו ואת האחרים שאולי מוטב לדחות את הבחירות.

 

יש בעבודה מי שסבור שהתייצבותו של ברק לצד התומכים בדחיית הבחירות אינה נובעת דווקא מדאגתו לטוהר הבחירות, כי אם מדאגתו לנוכח מצבו העגום בסקרים, הרחק מאחורי המועמדים האחרים.  


פורסם לראשונה 23/06/2005 17:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
כב"ל. ממצאים חמורים
צילום: ירון ברנר
צילום: תומריקו
ברק. מברך
צילום: תומריקו
צילום: צביקה טישלר
וילנאי. רעידת אדמה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים