שתף קטע נבחר

שתי הקוריאות: רוצות פיתרון, אך לא עכשיו

נציגיהן של דרום וצפון קוריאה הסכימו על כך שנדרש פיתרון של שלום לעניין הגרעין, אך לא הצליחו לקבוע מועד נוסף לשיחות בשיתוף נציגי הקהילה הבינלאומית

השיחות שהתקיימו בין נציגי צפון ודרום קוריאה הסתיימו אחר הצהריים (יום ה') מבלי שהנציגים הגיעו להסכמה בדבר החזרה לשולחן השיחות הרב-צדדיות בשיתוף נציגי הקהילה הבינלאומית. כך נאמר בהצהרה משותפת מטעם שני הצדדים. 

 

במהלך השיחות ניסו סיאול ופיונגיאנג להגיע להסכם שיאפשר את החזרה לשיחות על תוכנית הגרעין הצפון קוריאנית. הנציגים הסכימו על כך שדרוש פיתרון של שלום בעניין חימושה הגרעיני של צפון קוריאה בשיתוף הקהילה הבינלאומית, אך נכשלו אפילו בקביעת תאריך לשיחות בנושא.

 

"שתי הקוריאות הסכימו לנקוט צעדים ממשיים לפיתרון של שלום בנושא הגרעין תוך דיאלוג. המטרה הראשונה במעלה היא לפרק את חצי האי קוריאה מנשק גרעיני", אמר השר צ'ונג דונג יונג הדרום קוריאני, שעומד בראש המשלחת.

 

צפון קוריאה החרימה את השיחות למשך שנה, עקב מה שהגדירה "מדיניות עויינת" של ארצות הברית. בשבוע שעבר הסביר מנהיג צפון קוריאה כי המדינה תחזור לשולחן הדיונים אם תזכה ליחס הולם מוושינגטון.

 

אמש פורסם, כי ארצות הברית תספק 50 אלף טונות של מזון לצפון קוריאה, בעקבות החלטה הומניטרית שקיבל ממשל בוש. אך האמריקנים מסרו כי להחלטה אין קשר לנסיונות לשים קץ לתוכניות הגרעין של צפון קוריאה.

 

בנוסף, גם דרום קוריאה נחלצה לעזרת שכנתה הצפונית והבטיחה סיוע של מזון "על בסיס אהבת אחים והומניטריות", נמסר.

 

סבב השיחות הבא בין נציגי שתי המדינות בלבד נקבע לחודש ספטמבר בצפון קוריאה, וסבב נוסף יתקיים בדרום קוריאה בחודש דצמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
סיום סבב השיחות בסיאול
צילום: איי פי
מומלצים