שתף קטע נבחר

ראש עיריית י-ם ישלם על מצעד הגאווה - מכיסו

ניצחון לאנשי הבית הפתוח מול עיריית ירושלים: מצעד הגאווה בבירת ישראל ייצא לפועל, והעירייה אף תיאלץ לממן את ההפנינג שבסיומו. ולא רק זאת: ראש העיר לופוליאנסקי יממן אותו אף הוא, ב-30 אלף שקלים. עוד תחויב העירייה לתלות את "דגלי הגאווה" לאורך המסלול. העירייה: "נכבד את ההחלטה"

מבוכה קשה לעיריית ירושלים: בית המשפט המחוזי בעיר, שדן היום (א') בעתירה מנהלית שהגישו אנשי "הבית הפתוח" בבקשה להורות לעירייה לאשר את מצעד הגאווה בתחומה - קבע כי יש לאשר את האירוע וחייב את העירייה לשלם עליו.

 

בהחלטה נקבע כי עיריית ירושלים תשלם סכום של 60 אלף שקלים ל"בית הפתוח", לצורך קיום ההפנינג שלאחר מצעד הגאווה. עוד הוחלט כי מתוכם ישלם ראש העירייה, אורי לופוליאנסקי 30 אלף שקלים - באופן אישי. עוד תיאלץ העירייה לתלות לאורך המסלול המתוכנן את דגלי הגאווה, וזאת בטרם מועד המצעד.

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "העירייה מכבדת את החלטת בית המשפט ותפעל על-פי הנחיותיו". עוד נמסר כי "בהחלטת הנהלת העירייה לא הייתה כוונה לפגוע בחופש הביטוי של קבוצה זו או אחרת כפי שנטען, אלא חשש אמיתי כי האירוע עלול ליצור התססה בירושלים ולפגוע במרקם היחסים העדין הקיים בעיר".

 

עורך הדין גלעד ברנע, שייצג את העותרים, הבהיר עם הוודע החלטת בית המשפט כי ידאג שלופוליאנסקי ישלם 30 אלף שקלים מכיסו עבור הוצאות לקוחותיו, והדגיש כי אם יהיה צורך ינקוט הליכי גבייה נגד ראש העיר. עוד הבהיר ברנע: "ביקשתי שלופוליאנסקי ישלם מכיסו, כי פעל לא כראש העיר אלא 'כשוטר לופו'. הוא החליט שיש סכנה לשלום הציבור וזה בכלל לא בתחום אחריותו אלא בסמכות המשטרה, הוא עשה עצמו שומר הסדר העליון ופעל בניגוד לעמדת המשטרה ושר הפנים".

 

"אני אגבה את זה ממנו עד לשקל האחרון ולא אחוס עליו", אמר. "אנחנו גם נדאג שאת שכר טירחת עורכי הדין, שכירי החרב שלו, הוא ישלם מכיסו. זו שערוריה שאני, מכספי הארנונה שלי, אממן את עורכי הדין שלו. אנחנו שמחים מאוד שהעתירה התקבלה במלואה וחושבים שזו אמירה חדה וברורה לראש העיר שמעשיו היו פסולים. אני יכול רק להציע לו להפסיק להפלות את הבית הפותח ואת הקהילה ההומו -לסבית ורוצה להבהיר שאם לא יפסיק ננקוט עוד צעדים משפטיים נגדו".

 

מפקד מחוז ירושלים במשטרה, ניצב אילן פרנקו, אמר קודם לכן בדיון כי בכוונתו לאפשר את קיום מצעד הגאווה בעיר, כמו גם את קיומן של ארבע הפגנות מחאה. 

 

חבר מועצת העירייה, סער נתנאל, אמר בתגובה ל-ynet: "יש שופטים בירושלים, חבל רק שאין ראש עיר. זהו יום ניצחון לאלה הנאבקים על ירושלים שפויה, חופשית ודמוקרטית - וביום חמישי נחגוג בגאווה את הניצחון".

 

יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, אמר כי החלטת בית המשפט פוגעת בצורה אנושה במרקם בירת העם היהודי, ומהווה כפייה חילונית אנטי-יהודית. לדבריו, "האם יש שופטים בירושלים, או שמא הם נחתו כרגע מהחלל החיצון. אין זה ראוי לקיים את מצעד הזוהמה כלל וכלל, וקיומו בירושלים יהווה כתם אפל בהיסטוריה בת אלפי השנים של העיר המהווה סמל לעם היהודי".

 

בעירייה ניסו לבטל את האירוע

 

אנשי הבית הפתוח עתרו לבית המשפט נוכח התעלמות העירייה מהבקשות להשתמש בגן הפעמון לצורך המצעד, על אף שמדובר במתקן עירוני. היועץ המשפטי של העירייה מסר, כי מבחינה משפטית לא ניתן למנוע או שלא לאשר את קיום המצעד והכינוס בסמוך אליו. "בנסיבות האלו הלשכה המשפטית לא תוכל להגן בבית המשפט על עמדת הנהלת העירייה". 

 

ראש העיר לופוליאנסקי שכר עורך דין פרטי שהסביר בכתב ההגנה כי המצעד יכול לגרום לפגיעה ברגשות הציבור, למהומות ולשפיכות דמים בעיר.

  

העירייה הודיעה בסוף השבוע כי אינה מאשרת את קיום המצעד, אך אנשי הבית הפתוח, שמארגנים את אירועי הגאווה בבירה הודיעו ש"האירועים יתקיימו כמתוכנן. המסלול אושר על ידי משטרת המחוז". מסלול המצעד אכן אושר על ישי המשטרה, לאחר ישיבה משותפת של אנשי הבית הפתוח עמם.

 

המצעד אמור להתקיים ביום חמישי בערב ברחוב בן יהודה בעיר. משם יצעדו דרך רחוב קינג ג'ורג' וקרן היסוד לגן הפעמון, בו תוקם הבמה המרכזית ויתקיימו מופעים.  

 

באחרונה דחה הבית הפתוח את מצעד הגאווה העולמי בירושלים, נוכח הבעייתיות באבטחת האירוע במקביל למימוש תוכנית ההתנתקות, אך בכוונתם היה לארגן מצעד סולידי יותר ברחבי העיר. 

 

המצעד הראשון בעיר התקיים בשנת 2002, אז שיתפה העירייה פעולה עם היזמים ואף תלתה דגלי גאווה במסלול המצעד, וההפנינג ענק התקיים בגן העצמאות. בשנה שלאחר מכן נבחר אורי לופוליאנסקי לראשות העיר, ולמרות שהגדיר את המצעד כ"מצעד תועבה", איפשר את קיומו.

 

בשנת 2004 גבר הלחץ על לופוליאנסקי, והוא הביע עמדה נחרצת נגד המצעד. הוא אף הורה  לפקידי העירייה להתעלם מקיומו של הבית הפתוח, כך שלא יתלו את הדגלים ולא יאשרו את ההפנינג שתוכנן בגן הפעמון, כי המשטרה סבורה שקל יותר לאבטח אותו. אך ההוראה ניתנה מאוחר מדי, וההפנינג התקיים כסדרו. דגלים לא נתלו ברחבי העיר בתירוץ של קיומו של יום ספורט עולמי יומיים לפני או אחרי.

 

פורום חי שנערך ב-ynet בהשתתפות מנכ"ל הבית הפתוח, חגי אלעד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
גאווה בירושלים. המצעד יתקיים
צילום: איי פי
צילום: דן פורגס
לופוליאנסקי. הפסיד
צילום: דן פורגס
בגנות המצעד
מומלצים