שתף קטע נבחר

סוף עידן הבאנגים? המדינה משפצת את החוק

האם הגיע קיצם של ה"באנגים", אותם כלים לעישון סמים הנמכרים באין מפריע בפיצוציות השונות? משרד המשפטים "שיפץ" את החקיקה שתאסור על מכירתם והשימוש בהם. בתיקון לחוק הקיים נכתב כי מדובר ב"מכת מדינה" של כלי עישון המשמש בעיקר לצורך עישון סמים מסוכנים. לקוח בפיצוציה: "אנשים יחזרו לחתוך צינורות והעירייה תפסיד כסף"

אם אתם רגילים לראות "באנגים" פזורים בין המסטיקים לסיגריות בפיצוציה שליד ביתכם - יכול מאוד להיות שהמצב הזה עומד להשתנות. בתיקון לפקודת הסמים, שהוכן על-ידי מחלקת הייעוץ והחקיקה במשרד המשפטים, נאסר על מכירת כלי העישון המכונים "באנגים".

 

סעיף 10 לפקודת הסמים המסוכנים אוסר על אדם להחזיק ברשותו כלים המשמשים להכנת סם מסוכן, או לצריכתו, ומי שעובר על כך עשוי לקבל עונש של 20 שנות מאסר, אם הכלים אינם לשימוש עצמי, ושלוש שנות מאסר, אם הכלים נועדו לשימוש עצמי. אלא שהחוק הקיים מעורר כמה בעיות: המרכזית שבהן היא שנוסח הסעיף מקשה על הוכחת העבירה שמדובר בכלים חדשים שאין עליהם שרידי סם.

 

"בתקופה האחרונה פשטה תופעה של מכירת כלים לעישון סמים מסוכנים, המכונים 'באנגים' בקיוסקים, בפיצוציות ובמכולות, שם בני נוער נמנים על קהל הקונים. כמו כן, מיובאים למדינת ישראל 'באנגים' בכמויות לא מבוטלות. כשכלים אלה קלים להשגה ומוצגים בריש גלי, זה מקל על ביצוע עבירות סמים מהותיות, ועלול ליצור רושם בקרב הציבור שרשויות אכיפת החוק מפגינות סלחנות כלפי השימוש בסמים בכלל", נכתב בתזכיר החוק.

 

בנוסף, מצוין כי יש קושי לאכוף את הסעיף על מוכרים ויבואנים, משום שהדרישה החוקית היא להוכיח שהכלים הללו משמשים להכנת סם מסוכן או לצריכתו. "באנגים" יכולים לשמש גם ככלי נוי, או לעישון סמים שאינם מופיעים בתוספת לפקודת הסמים, וכאן הבעיה. "באנג", למעשה, עשוי לעורר ספק שמא הכלי משמש לצרכים אחרים, ולא לשימוש בסמים. כאשר אין סימנים ברורים לשימוש בפועל בסמים, יכול להתעורר ספק באשר לייעודו של הכלי.

 

בתיקון, למעשה, מובהר שגם אם כלי מסוים, כמו ה"באנג", עשוי לשמש גם למטרה מותרת – אם עיקר ייעודו הוא שימוש בסמים מסוכנים, החזקתו אסורה, והתיקון לחוק קובע שה"באנג" נועד בעיקר לשם הכנת סם מסוכן או צריכתו – ובכך למעשה, עשוי התיקון הזה להביא קץ למכירת ה"באנגים" המוכרים לכולנו מהפיצוציות ומהקיוסקים.

 

בדברי ההסבר לתיקון נכתב שמכירת ה"באנג" וייבואו הפכו ל"מכת מדינה". "ה'באנג' הוא כלי עישון המשמש בעיקר לשם עישון סמים מסוכנים. המונח 'באנג' מוכר בשפת הרחוב, ואף זכה לעיגון מפורש במילונים מסוימים", נכתב בדברי ההסבר.

 

"נחזור לחתוך צינורות"

 

באגודת אל-סם למניעה וטיפול במשתמשי סמים בירכו על התיקון: "האווירה הציבורית התומכת במשתמשי סמים ומאפשרת מכירת כלים המיועדים לצריכתם מובילה להידרדרות בני-נוער רבים, אשר לא מבינים את המסרים המועברים אליהם. הצעת החוק ראויה ומעבירה מסר ברור המתנגד לצריכת כל סוג של סם".

 

אולם בפיצוציות פחות מרוצים. באחת הפיצוציות בפלורנטין, ל"באנגים" יש מקום של כבוד בכניסה - אם כי לדברי המוכר, אלה הם "אגרטלים לפרחים". אחד הלקוחות העיר: "העירייה תצא בהמון הפסדים, כולם יחזרו לחתוך את צינורות ההשקייה בשדרות ובכל מקום יתייבשו הצמחים. זה מה שעשו לפני ש'באנגים' נמכרו בפיצוציות. חוץ מזה, אפשר תמיד לעשן ג'וינטים. זה החוק הכי דבילי שנשמע אי פעם, מי שמעורב בכך לא מבין כלום אם הוא חושב שזה מה שיעזור".

 

שלומי סנדק סגן יו"ר עלה ירוק, הסביר: "זה לא יעלים את המוצרים האלה, זה רק יעלה את המחיר שלהם, כמו חגיגת. אם פעם חגיגת היה עולה 30 היום זה עולה 70". לדבריו, "הרשות למלחמה בסמים עושה יד אחת עם ספקי הסמים, כי המחיר עולה ומי שמרוויח הם הספקים. הגיע הזמן שיפסיקו לחפש פתרונות פופוליסטים ויתמקדו בבעיה עצמה - אלכוהול וסמים קשים. אם היו נותנים לנוער לעשן מריחואנה במקום לשתות אלכוהול במועדונים היו הרבה פחות מקרים של אלימות ותאונות דרכים. בהולנד פרסמו מחקר שמצביע על המקומות עם הכי הרבה אלימות. הברים הם במקום הראשון, הקופי שופ במקום האחרון".


פורסם לראשונה 26/06/2005 12:01

 

השתתפה בהכנת הידיעה: מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
באנג בפיצוציה (ארכיון)
צילום: טל כהן
מומלצים