שתף קטע נבחר

מסע נקמה של מתנחלי חברון בעקבות הפיגוע

חברון לוהטת: בעקבות הידיעות על מותו של נער נוסף בפיגוע הירי מיום ששי ולקראת ההלוויה, מדווחים הפלסטינים בעיר כי מתנחלים יצאו ל"מסע נקמה", שרפו חנויות והיכו תושבים פלסטינים. לפחות שני פלסטינים נפצעו בינוני עד קשה ממכות שהוכו. במשטרה פתחו בחקירת האירועים. הערב תעבור הלוויתו של אחד מהרוגי הפיגוע ליד משרד ראש הממשלה בירושלים

העיר חברון סוערת, בעקבות מה שמצטייר כ"מסע נקמה" אלים של מתנחלים בעיר, בעקבות הפיגוע הקטלני שבו נרצחו שני נערים. המשטרה חוקרת עדויות של פלסטינים לפיהן נערך היום (א') לדבריהם "מסע השתוללות של מתנחלים" בשכונות הערביות בעיר. הפלסטינים מדווחים על אלימות ופגיעה בתושבים, בתים ועסקים פלסטינים.

 

האלימות החלה עוד אמש, כאשר פלסטיני הוכה על ידי מספר מתנחלים בטרמפיאדה, כאשר ביקש לחזור מאזור באר שבע לחברון. על פי הפלסטינים הצעיר, בשנות העשרים לחייו, היה באזור שכונת רמות בעיר כאשר קבוצת מתנחלים תקפה אותו.

 

הבוקר חלה הסלמה, לפי הפלסטינים, עם הגיע הידיעות על מותו של הנער אביעד מנצור בן ה-16, הקורבן השני בפיגוע הירי ביום ששי בדרום הר חברון. מייד לאחר

 מכן החלו מתנחלים תושבי העיר לשרוף חנויות ובתי עסק של פלסטינים בעיר וכן לפגוע פיזית בפלסטינים.

 

סמוך לשעה תשע וחצי תקפה קבוצת מתנחלים את באסם אל-בטש, עובד באגודה לשיקום חברון. הם היכו נמרצות את אל-בטש, בן 30, בכל חלקי גופו, ובעיקר בראשו. הפלסטינים דיווחו כי אל-בטש הועבר לבית החולים עליא שבעיר, אולם טרם הגעתו לבית החולים אסף אותו אמבולנס ישראלי והוא הועבר אל בית החולים סורוקה במצב בינוני-קשה.

 

באותה שעה דווח על שריפת לפחות בית עסק פלסטיני אחד, ועל ניסיון להצית בתי עסקים ובתים נוספים של פלסטינים בעיר העתיקה בחברון וכן באזור מערת המכפלה.

 

ובכך זה לא הסתיים: בצהריים דיווחו הפלסטינים כי בעימות נוסף בין מתנחלים וחיילים מצד אחד, לבין פלסטינים הוכה קשות הצעיר עבאד אל עזיז אל קימארי, בן 23. הפלסטינים מדווחים הצעיר הגיע אל בית החולים בעיר כאשר הוא חבול בכל חלקי גופו, ואבחון ראשוני של הרופאים העלה כי הוא סובל ממספר שברים.

 

מקורות פלסטינים מקומיים טענו כי עד כה הועברו תלונות למפקדת התיאום, אולם לא נעשה דבר כדי לרסן את המתנחלים. מהמשטרה אישרו את העובדות ל-ynet ומסרו כי כוחות משטרה הגיעו למקום, אולם התוקפים נמלטו.

 

מארגון זכויות האדם "יש דין" נמסר ל-ynet כי "מתנחלי חברון ממשיכים במסע האלימות הפראי שלהם שנועד להרחיק ממרכז העיר את תושביה הפלסטינים.

 הארגון מוסר כי הוא רואה בדאגה עמוקה את התגברותם של מעשי האלימות מצד המתנחלים לקראת יישום תוכנית ההתנתקות, וזאת עקב אזלת ידם של גורמי אכיפת החוק, ובראשם מחוז ש"י וכוחות צה"ל. הארגון קורא לזרועות הביטחון לפעול בנחישות ובהתאם לרסן את העבריינים שבין מתנחלי חברון". 

 

הערב: מסע הלוויה טעון

 

היום מתקיימות הלוויותיהם של שני הנערים שנרצחו בפיגוע הירי בבית חגי. מסע ההלוויה של אביחי לוי בן ה-17 יעבור אחר הצהריים מול משרד ראש הממשלה בירושלים. משתתפי ההלוויה צפויים להגיע מצויידים בדגלים כתומים ולדרוש את ביטול ההקלות לפלסטינים. אביחי לוי ייטמן בהר הזיתים.

 

כמה מתושבי המקום הקימו מאחז בצומת שבו התרחש הפיגוע, ובילו במקום את הלילה. דובר היישוב, אבנר ליאור, אמר: "אנחנו לא נצא מכאן. המקום נקנה בדמו הטהור של אביחי, ואף אחד לא יזיז אותו מפה, זו ארץ אבותינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רויטרס
מסע נקמה? (ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה)
צילום רויטרס
צילום: רויטרס
הפיגוע ביום ששי
צילום: רויטרס
מומלצים