שתף קטע נבחר

צה"ל הרס מבנים נטושים בגוש; חייל סירב והורחק

דחפורי הצבא הגיעו למתחם שירת הים ותוך עימותים קשים עם התושבים, הרסו 11 מבנים נטושים, העומדים במקום מאז 67'. זאת, מחשש שגם הם יהפכו יעד מבוצר לקיצוני הימין. דווח על שני מתנחלים שנפצעו באירוע. במהלך הפעילות קרא חייל מחיל ההנדסה: "יהודי לא מגרש יהודי"

50 יום להתנתקות, והרס הבתים מתחיל: עימותים קשים אירעו היום (א') בעת שהצבא הרס מבנים נטושים במתחם שירת-הים. הצבא הרס כ-11 מבנים נטושים, אשר טרם שופצו על-ידי פעילי הימין. המתחם נמצא לא הרחק ממלון "מעוז הים" בו מתבצרים הקיצוניים שבקרב מתנגדי הפינוי. 10 מאנשי כוחות הביטחון נפצעו קל, בהם מג"ד בגבעתי. המתנחלים מדווחים על שני פצועים בעימותים אלה, שפונו לקבלת טיפול רפואי. 4 מתנחלים נעצרו.

 

 

 

מיד לאחר הריסת המבנים על ידי דחפורי צה"ל, הגיעו למקום עשרות רבות של מתנחלים מיישובי גוש קטיף. המתנחלים, רובם נערים ותלמידי ישיבות, טיפסו על דחפורי הענק ועצרו את יציאתם. כוחות גדולים של הצבא והמשטרה שהיו במקום התעמתו פיזית עם המתנחלים. אחדים מהם נשכבו מתחת לכלים הכבדים של צה"ל, ומנעו בגופם את תזוזתם.


החייל זעק "יהודי לא מגרש יהודי" (צילום: רויטרס) 

 

חיילי ההנדסה המוצבים במקום, מגובים בשוטרים ושוטרי מג"ב, גררו את המתנחלים אל מחוץ לשטח, תוך עימותים קשים. במהלך העימותים הללו נפגע צעיר בכתפו. צעירה אחרת נחבלה ברגלה. בינתיים עוכבה יציאת הכלים הכבדים מהשטח, ועוד ועוד מתנחלים המשיכו לזרום אל המקום. עימותים דומים פרצו סמוך למלון מעוז הים המרוחק כ-2 ק"מ מהמקום.

 

במהלך הפעילות צעק אחד החיילים, רב"ט אבי ביבר, המשרת בגדוד הנדסה קרבית: "יהודי לא מגרש יהודי" - וסירב לבצע את משימתו, שהייתה אבטחת המקום. מפקדיו נטלו ממנו את נשקו והרחיקו אותו מאזור הפעילות. החייל יישפט על ידי מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה, אל"מ אבי לוי, על עבירת סירוב פקודה. אירוע דומה התרחש במארס במהלך פינוי מאחז בגדה, אז קרא סמ"ר יוסי פילנט לחיילים לסרב לפקודת הפינוי.  

צילום: רוני סופר

 

מנהלת קל"ע (קליטה לעזה) מסרה שתגיש קובלנה פלילית נגד מפקד משטרת קטיף, רפ"ק רון יהודה, בעקבות הפגיעה בכתפו של הצעיר. מאידך, אמרו מקורות הביטחון, שיפעלו בנחישות עד לפינוי הכלים הכבדים מהמקום. "לא ניתן לביריונים להפריע לנו בעבודה שנעשתה על פי החוק", אמר קצין משטרה שהיה בשטח המריבה.

 

המתנחלים מאיימים: נתנחל על ההריסות

 

גורמים בצה"ל הגדירו את הריסת המבנים הנטושים בהתנחלות שירת הים שבגוש קטיף כ"פעולת סיכול לתוכניתם של גורמים קיצוניים להקים מאחז במבנים נטושים בדרום הרצועה".

 

כעת מאיימים המתנחלים להתנחל על ההריסות עצמן. בצה"ל הוחלט להרוס את המבנים מחשש ש יהוו יעד התבצרות של פעילים נוספים מן הימין הקיצוני. בטרם החלה ההריסה, הוכרז המקום כשטח צבאי סגור.

 

בשעות הצהריים הגיעו הדחפורים של צה"ל לחלק הצפוני במתחם שירת-הים. באזור המתחם מצויים בתים אשר שימשו לפני 67' כבתי נופש לקציני צבא מצריים. בחלק הצפוני נמצאים בתים העומדים עדיין בחורבותיהם מאז המלחמה. בשל החשש שגם מבנים אלה ייתפסו על-ידי מנהלת קל"ע (קליטה לעזה), החליט הצבא להורסם.

 

אריק יצחקי, מראשי מינהלת קל"ע, ששכר עם רעייתו את מלון "מעוז הים", אמר ל-ynet: "המח"ט הגיע עם קלגסיו כדי להרוס את המבנים, עליהם היה דיון בבג"ץ. אין לנו הרבה מה לעשות נגדם. אבל אני יכול לומר לכם שגם בין חורבות של מבנים אפשר להתבצר, ולא פחות טוב מאשר במבנים בנויים. אנחנו יכולים גם לגור באוהלים, ולא יעזור דבר לצבא המבצע פקודות בלתי-חוקיות בעליל".

 

נדיה מטר מ"נשים בירוק", הפועלת במסגרת קל"ע, הגיבה בזעם להרס הבתים: "צה"ל הפך מצבא הגנה לישראל לצבא הפקרה לישראל. ביום שבו מדינת ישראל קוברת שניים מנעריה, הצבא עסוק בהריסת בתים נטושים של ערבים כדי למנוע יישוב יהודים. התגובה שלנו תבוא בזמן ובמועד, ובכל מקרה מדובר בעניין חמור מאוד".

 

במהלך עבודות ההריסה נפצע באורח קל כתב "ידיעות אחרונות", איציק סבן, שהגיע לאזור, וככל הנראה פרץ עימות בינו לבין החיילים. הוא פונה לקבלת טיפול בבית-החולים.


פורסם לראשונה 26/06/2005 14:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הרס הבתים הנטושים מאז 67'
צילום: איי פי
צילום: רוני סופר
כוחות הביטחון התעמתו עם המתנחלים
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
פינוי הריסה שירת הים גוש קטיף התנתקות
צילום: רוני סופר
צילום: רוני סופר
שני מתנחלים נפצעו באירוע
צילום: רוני סופר
צילום: צפריר אביוב
הסאגה נמשכת: מלון מעוז הים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים