שתף קטע נבחר

אלימות והתפרעויות בכינוס מרכז העבודה

ההתפרעויות באולם הוועידה החלו לאחר שהח"כ לשעבר אדיסו מסאלה תקף את אהוד ברק וטען כי הוא "רוצה להפוך את המפלגה למכולת". בתגובה, תקפו אותו תומכי ברק. דליה איציק נפגעה ברגלה ופרצה בבכי. מסאלה ועמיר פרץ חולצו מהמקום על-ידי המאבטחים. בסופו של דבר הוחלט לדחות את הפריימריז בכמה שבועות, לפי הצעתו של המזכ"ל כבל

בלגאן ב"עבודה": מזכ"ל מפלגת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, נעל הערב (א') את הדיון במרכז המפלגה על הזיופים במפקד, בעקבות התפרעויות ואלימות באולם הוועידה. מיד לאחר נעילת הדיון החלה ההצבעה על דחיית הבחירות לראשות המפלגה - הפריימריז.

 

בהצבעה, בהשתתפות כ-900 חברי מרכז, ניצחה הצעתו של כבל, לדחות את הפריימריז לתקופה בלתי מוגדרת של כמה שבועות, עד שייבדקו כל טופסי המפקד. אז תכונס ישיבת מרכז המפלגה ובה יוחלט על מועד חדש לבחירות.

 

כינוס המרכז, שנערך תחת הכותרת "שעת המבחן הגדולה, שעתה הגדולה של העבודה", החל באווירה רגועה. ההתפרעויות החלו לאחר שחבר הכנסת לשעבר, אדיסו מסאלה, הנמנה על מחנהו של עמיר פרץ, תקף את אהוד ברק בנאומו ואמר כי "ברק ברח ובא לחסל את מה שנשאר. הוא מסוכן למפלגה ואלוף הזיופים. ברק רוצה להפוך את המפלגה למכולת הפרטית שלו".

  

לאחר שסיים את נאומו וירד מהבמה הותקף מסאלה על ידי כמה מתומכי ברק הזועמים, והמאבטחים נאלצו להבריחו מהמקום. גם עמיר פרץ חולץ על ידי המאבטחים. במקביל, פתחו הנוכחים באולם בקריאות "אהוד הביתה" וכמה מהם אף עלו לבמה והחלו לקרוא קריאות נגד ברק.

 

במהלך המהומה, נפגעה השרה דליה איציק ברגלה ופרצה בבכי. היא פונתה מהאולם על ידי מאבטחים. עדיין לא ברור מי אחראי לפגיעה ברגלה.  

 

במטה עמיר פרץ טענו כי לאחר שמסאלה ירד מהבמה, קרא לעברו אחד מתומכיו של ברק: "כושי אתיופי מסריח - לך הביתה!". לטענת אנשי פרץ, המהומה התפתחה בעקבות הדברים הקשים הללו.

  

וכאילו לא די בכך, גורמים במטהו של פרץ טענו כי אנשיו של ברק החדירו לשיבה אנשים שהם לא חברי מרכז. ברק אמר לאחר נעילת הדיון כי "ההתנהלות הבריונית של אנשיו של פרץ תחזור אליהם כמו בומרנג. פרצופם האמיתי נחשף, ואנשים מבינים סוף סוף עם מי יש להם עסק". 

 

עוד קודם להפסקת הדיון סער המרכז כאשר יושב ראש ועדת הבחירות, עורך הדין יגאל שפירא, האשים כי השופטת בדימוס, שרה פריש, בדקה בחקירתה טפסי מפקד שממילא נפסלו: "אנו במסלול של התאבדות", אמר.

 

המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס, אמר במהלך הדיון כי "אתן ידי לכך שכל עיוות ייבדק עד תום, בלי רחמים. המפלגה שלנו תהיה נקייה וטהורה. לא נהיה ליכוד". בתגובה פנה אליו השר בנימין בן-אליעזר ואמר: "תנו למזכ"ל לעבוד. אני קורא לפרס לא לעשות תרגילים כמו ב-1988. או שאתה תומך במזכ"ל או שלא".

 

לאחר מכן תקף בן אליעזר בחריפות את יורם דורי, יועצו של פרס, ואמר כי "דורי מפעיל את פרס כמו בשלט רחוק". לדבריו, "לא צריך להפנות אצבע מאשימה כלפי פרס מכיוון שמי שמנהל בפועל את המפלגה זה דורי".

  

כבל: "הטירוף חייב להיפסק"

 

פרס, אמר בעקבות הפיצוץ של ישיבת מרכז המפלגה כי "אפעל לעקור מהשורש את תופעות הביריונות שהתגלו היום במרכז המפלגה. אלו תוצאות שמקומן לא במשטר דמוקרטי". פרס וכבל אף החליטו לכנס ישבת מזכירות מחר בבוקר כדי לדון במה שאירע במרכז.

 

כבל אמר ל-ynet בתגובה: "אני מתכוון לזמן לפגישה את כל המועמדים. הטירוף הזה חייב להיפסק. לא אתן להם לפרק את המפלגה. אף אחד מהמועמדים

לא יכול לרחוץ בנקיון כפיו ואם הם לא יכולים לעשות סדר בין תומכיהם מישהו יצטרך לתת את הדעת".

 

חבר הכנסת אברהם פורז (שינוי) אמר כי "ההתפתחויות בעבודה לא פחות גרועות ממה שקורה בליכוד". לדבריו, "ההתפקדויות המאורגנות של העבודה מהוות שיטה מושחתת הפוגעות בדמוקרטיה של המפלגה. העבודה מחסלת במו ידיה את סיכוייה להוות תחליף לשלטון".

 

מחר (יום ב'), 10:45: אדיסו מסאלה מגיע לפורום פוליטיקה לענות על כל השאלות

 


פורסם לראשונה 26/06/2005 19:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
תקף. מסאלה
צילום: שאול גולן
צילום: תומריקו
חולץ. פרץ
צילום: תומריקו
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. נפצעה ופרצה בבכי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים