שתף קטע נבחר

אורחים נדירים מול חופי עתלית: דולפיני גרמפוס

צוות של המרכז הארצי למחקר וסיוע ליונקים ימיים (מחמל"י) איתר קבוצה של 15 דולפינים מסוג גרמפוס במרחק של כ-20 ק"מ מול חופי עתלית וחיפה. מדובר בדולפינים נדירים יחסית לאזור זה של הים התיכון

צוות של המרכז הארצי למחקר וסיוע ליונקים ימיים (מחמל"י) גילה בימים האחרונים להקה של דולפינים מסוג נדיר שנצפו במרחק של כ-20 ק"מ מחופי עתלית וחיפה. מדובר בדולפינים מסוג גרמפוס, שהם נדירים יחסית באזורינו. גם הקבוצה, בה נצפו כ-15 פרטים, נחשבת לאחת הגדולות שנצפו באזור.

 

הלהקה נצפתה לראשונה ביום שישי לפנות בוקר על ידי אנשי הצוות של ספינה שהפליגה במרחק של 30-40 מייל ימי מחופי ישראל. הצוות עוסק בסקר לווייתנים בחופי ישראל והים התיכון, ומשתמש בציוד תת-מימי לקליטת קולותיהם של הלווייתנים. לפנות בוקר נקלטו קולות חזקים בציוד השמע של החוקרים ולאחר זמן מה התברר כי מדובר בקבוצה של חמישה דולפני גרמפוס.

 

רון יפה, רכז המתנדבים של מחמל"י, סיפר כי דולפין מסוג גרמפוס שונה מהדולפינים המוכרים לישראלים בעיקר במבנהו החיצוני. כך למשל אפו מעוגל למדי ואינו מזכיר צורת בקבוק כמקובל במשפחת הדולפינים.

 

יפה סיפר כי ידוע על קיומם של דולפינים אלה במימי הים התיכון, אולם הם נדירים יותר מהדולפינים המצויים, וקשה לצפות בלהקה כה גדולה כפי שנצפית על ידי המשלחת. "הדולפינים האלה אינם שכיחים במיוחד בחופי הארץ. פגשנו כבר כמה מהם אבל לצערי מדובר היה בדולפינים שהגיעו לחופי הארץ כשהם מתים, וכל שנותר לנו הוא לנתחם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביעד שיינין, מחמל"י
הדולפין הנדיר
צילום: אביעד שיינין, מחמל"י
מומלצים