שתף קטע נבחר

קריקטורה בימין: חייל מניף גרזן על מתנחל

ארגוני ימין רבים מפיצים בתקופה האחרונה עלונים וכרוזים נגד ביצוע תוכנית ההתנתקות. באחד החריפים בהם, שהופץ בבתי כנסת ברחבי הארץ, נראה חייל צה"ל, חובש כיפה, מניף באושר גרזן על צווארו של מתנחל במהלך פינוי והריסת בתים. מתפללים סיפרו ל-ynet על חוסר נוחות שחשו. מטרת הכרוז: ככל הנראה לעודד חיילים דתיים לסרב לפנות

האם זוהי קריקטורה שעל גבול האנטישמיות? המחאה בימין שופעת בשבועות האחרונים כרוזים ועלונים, שאותם מפיצים ארגונים שונים הפועלים נגד תוכנית ההתנתקות. ארגון בשם "מינהלת ההתנתקות היהודית" הפיץ בשבועות האחרונים בבתי כנסת ברחבי הארץ עלון חריג בחריפותו, ובו קריקטורה שבה נראה חייל צה"ל מאושר, חובש כיפה, אוחז מתנחל בגרונו ומניף לעברו גרזן.

 

החייל הורס ברגליו בתים, בית עלמין ובית כנסת, ומעליו מופיעה הכתובת: "שמור על שלמות הצבא". מתחת נכתב: "אל תסרב פקודה", וכן הציטוט: "נשקם החשוב של הרשעים הוא טיפשותם של הצדיקים".

 


 

לעלון מצורף גם שיר בשם "אני ציוני (שיר התנתקות)", ובו מופיעות בין היתר השורות הבאות:

 

מפקד לי ירמוז

להוציא אב ואם

ראש קשה כמו אגוז

צו צבא - דבר השם.

 

גם אם קבר גודע

המ"ם-כ"ף בגרזן

גם אם בגד קורע

אב שכול ומסכן

 

ציונות היא מילה

ציונות זה חיים

ציונות - מחלה

ציונים דתיים.

 

על השיר והקריקטורה המצורפת אליו חתום כאמור ארגון בשם "מינהלת ההתנתקות היהודית", אחד מעשרות ארגונים קטנים הפועלים בימין נגד ההתנתקות. בארגון מוסיפים בכרוז את הסיסמא: "עוזבים את רכבת החורבן - עולים על דרך הגאולה". ההערכה היא כי הארגון מנסה לעודד סרבנות בקרב חיילים חובשי כיפה.

 

בתי הכנסת ברחבי הארץ ובעיקר בירושלים וביהודה ושומרון הפכו בחודשים האחרונים לכר פורה של כרוזים מסוג זה, שאותם מפיצים ארגוני הימין השונים הפועלים נגד ההתנתקות. מתפללים רבים סיפרו ל-ynet כי הם חשים פעמים רבות אי נוחות מקריאת חלק מהכרוזים הקשים יותר, כגון זה שבו מופיעה הקריקטורה.

 

אחדים מהם הביעו חשש כי על רקע המראות הקשים של הריסת הבתים בהתנחלות "שירת הים" השבוע, עלולות קריקטורות מסוג זה, המעודדות חיילים לסרב פקודה - להוות שילהוב יצרים מיותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לצפייה בכרוז המלא: לחצו כדי להגדיל
צילום: איי פי
ההריסה ב"שירת הים"
צילום: איי פי
מומלצים