שתף קטע נבחר

בניגוד לחוק: עובדי מקדונלד'ס משלימים מכיסם כסף החסר בקופה

פרסום ראשון: עובדים במקדונלד'ס: מנהלי סניפי הרשת תלו שלטים המודיעים כי עובד שבקופתו יהיה חסר כסף, ישלם את ההפרש החסר מכיסו. קו לעובד: "מדובר, לכאורה, בעבירה על החוק"

חברת אלוניאל, זכיינית מקדונלד'ס בישראל, שבבעלות עומרי פדן, הודיעה לעובדיה כי אם בתום משמרת יהיה חסר כסף בקופות יהיה עליהם להשלים את החסר מכיסם. כך טוענים עובדים ברשת.  עמותת קו לעובד אומרת כי מדובר בפעולה בלתי חוקית.

 

לטענת עובדים ברשת, תלו מנהלים בסניפי מקדונלד'ס שלטים, ובהם נאמר כי עובד שיימצא חוסר כספי בקופה, ישלם את הסכום החסר מכיסו הפרטי.

 

"ידוע לי על מוכרים במקדונלד'ס, שבגלל שהתגלה אצלם חוסר בקופה, הם 'נקנסו' וגילו בדיעבד שהסכום שהיה חסר ירד מהשכר שלהם", אומר ל-ynet עובד ברשת.

 

עובד נוסף בסניף של הרשת במרכז הארץ טוען, כי הרשת מנכה שכר מעובדים שהתגלו אצלם שטרות מזוייפים. "מנהלים בדקו את הקופה אצלי וגילו שטר מזוייף", טוען העובד, "הורידו מהשכר שלי את ערכו של השטר המזוייף. האם אני בנקאי? האם יש לי דרך לדעת בכלל, שיש אצלי שטר מזוייף בקופה?".

 

ברשת מקדונלד'ס ישראל סירבו להגיב לידיעה.

 

קו לעובד: "מדובר, לכאורה, בעבירה על החוק"

 

עו"ד רחלי יודלביץ',  מארגון קו לעובד, אומר כי "באופן עקרוני, אם הטענות נכונות, מדובר, בעבירה על חוק הגנת השכר. אם המעביד חושד שהעובד חייב כסף, עליו לפנות לבית המשפט, ולהביא הוכחות, שהעובד אחראי ישירות לאובדן הכסף. רק במקרה כזה העובד יצטרך להחזיר את החוב בעצמו. חובת ההוכחה היא על המעסיק. כמעט ולא ניתן להוכיח טענה כזאת, ולכן המעסיקים מנצלים את העובדה שהכסף בידיהם, ולוקחים אותו בכוח".

 

מה יכולים העובדים לעשות?

 

"אם מדובר בעובדים שמרוויחים יותר משכר המינימום, הם יכולים לפנות לבית הדין לעבודה, ולפתוח בהליך אזרחי, שבו הם ידרשו, ויקבלו את הכסף בחזרה. אם העובדים מרוויחים פחות משכר מינימום מדובר, לכאורה, בעבירה פלילית מצד הרשת, והעובדים יכולים לפעול בהתאם".

 

ומה צריך לעשות המעסיק, שהתגלה אצל עובד שלו חוסר בקופה?

 

"אם יש למעסיק הוכחה שהעובד לקח את הכסף, וזה נדיר מאוד, מדובר בעבירה פלילית מצד העובד, וברור מה המעסיק צריך לעשות. אם מעסיק חושש או מרגיש שהעובד מתרשל בעבודתו ומאבד כסף, אבל אין לו הוכחה משפטית לכך, הוא בהחלט לא חייב להמשיך את העסקתו. ואולם, אסור לו להוריד את הכסף ממשכורתו, כי זה לא חוקי".

 

המידע הראשוני הגיע באמצעות האי-מייל האדום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
מקדונלד'ס: "גובים" חוסרים מהעובדים
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים