שתף קטע נבחר

מהומה כתומה גם בקהיר: היריב של מובארק נשפט

איימן נור, מנהיג מפלגת אופוזיציה מצרית, מואשם בזיוף מסמכים ברישום לבחירות. תומכיו הפגינו בלבוש כתום

כתום זה לא רק נגד ההתנתקות וטענות על זיוף מתפקדים יש לא רק בעבודה: מפגינים רבים צבאו בצהריים על בניין בית המשפט בקהיר כשהם לובשים ומניפים את הצבע הכתום. המפגינים באו למחות במקום לרגל תחילת משפטו של איימן נור, מנהיג מפלגת האופוזיציה המצרית "אל-ע'ד" (המחר).

 

נור מואשם, יחד עם שישה פעילים אחרים במפלגתו, שזייפו מסמכי ייפוי כוח כדי לרשום את המפלגה לקראת הבחירות במדינה. המפגינים, שקראו סיסמאות נגד המשטר המצרי ובעד נור, התעמתו עם כוחות הביטחון ובמהומות נהרג פעיל של המפלגה.

 

אך ההפתעה הגדולה הייתה בתוך אולם בית המשפט. נור הופתע לשמוע כי מקצת הנאשמים בפרשה הודו בפתח המשפט בזיוף המסמכים ואף טענו כי נור עצמו "הסית אותם לעשות זאת". לפי אותם הפעילים, שמותיהם של מתפקדים שנרשמו על הטפסים, ובהם גם של בנו של מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר, עיסמת עבד אל-מגיד, ואחיינו של הנשיא המנוח, אנוואר סאדאת, שורבבו בלי ידיעתם. התביעה הכללית במצרים טענה בפתח המשפט כי מספר הנרשמים המזוייפים עומד על 1,435 מתוך 2,005. מיותר לציין שהודאה שכזו מציבה את נור במצוקה של ממש.

 

נור, שהודיע בעבר על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות מול הנשיא הוותיק חוסני מובארק, הכחיש את כל המיוחס לו. הוא טען כי מדובר בהאשמות פוליטיות חסרות בסיס, שנועדו להקשות עליו בהתמודדות בבחירות.

 

התובע הכללי של מצרים, מאהר עבד אל-וואחד, דחה את הטענות. הוא אמר כי התביעה איננה מתייחסת למניעים פוליטים אלא רק למעשים הפליליים שעשה נור כדי לרשום את מפלגתו.

 

"אאשים אותם במשפט כי הם זייפו את רצונם של 70 מיליון מצרים. אאשים אותם בזיוף רצון העם במשך חמישים שנה", אמר נור בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס. "הם רוצים להקיז את דמי ולמנוע ממני מלהתמודד בבחירות, אולם אני נחוש להתמודד", הוסיף.

 

תומכיו של נור הודיעו שכוחות הביטחון מנעו מהם ומעורך דינו להיכנס למשפט ולייצגו בפתח משפטו, ואילו אשתו, ג'מילה איסמאעיל ודובר מפלגתו, הוסיפו כי "האירועים סביב המשפט מנוגדים לחוק ולפיכך לא ניתן לערוך משפט צדק בתנאים שכאלה".

 

נור נעצר בסוף חודש ינואר באשמת זיופי המסמכים ושהה שישה שבועות במעצר בטרם שוחרר לקראת משפטו. בשעתו, טען נור כי המשטר העליל עליו ואשתו הוסיפה כי "תפרו לו תיק" בחופזה.

 

 עם שחרורו נאסר על נור לעזוב את הארץ עד לתום משפטו, אולם נראה שלא היה בהגבלה זו בכדי להצר את צעדיו. נור נועד לאחרונה עם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, בעת ביקורה במצרים ועמד בראש המתנגדים לתיקון האחרון בחוקה שאף עבר במשאל עם. זאת, בטענה כי מדובר ב"זריית חול בעיניים" שכן ממילא לפי החוק החדש התנאים אינם מאפשרים התמודדות של ממש מול הנשיא מובארק. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נור. "רוצים להקיז את דמי"
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
מובארק. בלי התמודדות של ממש
צילום: איי פי
מומלצים