שתף קטע נבחר

במשטרה נערכים לחסימות; שמן ומסמרים בצומת כפר חב"ד

פעילי ימין, בניצוחם של ראשי "הבית הלאומי", מבטיחים לעצור את הכבישים ב-17:00. הבוקר כבר שפכו מתנגדי ההתנתקות שמן ומסמרים בצומת כפר חב"ד, מעשה שהוביל לפקקים בכביש מס' 1. ח"כ איתן: "זה כמעט מעשה טרור". אנשי הימין: זו פרובוקציה של השב"כ. במשטרה אומרים כי "בנס לא נגרם אסון" ונערכים לערב: "נפעל בנחישות ונפנה את הצירים במהירות". המפכ"ל מבקש מהנהגים: סבלנות

יום החסימות יוצא לדרך: המשטרה בכוננות שיא לקראת "יום החסימות הגדול", שנדחה בשבוע בשל אסון הרכבת. פעילי ימין, המתנגדים לתוכנית ההתנתקות, מבטיחים כי אחר הצהריים (יום ד') בשעה 17:00 המדינה תעמוד - עם חסימות בצמתים מרכזיים.

 

וזה כבר החל הבוקר: נתיב ימין בכביש מספר 1 לכיוון מזרח נחסם לתנועה בגלל שמן ומסמרים שפוזרו על הכביש, סמוך לכפר חב"ד, כך נמסר ממשטרת התנועה. ככל הנראה מתנגדי ההתנתקות הם שפיזרו את המסמרים ועזבו את המקום. 

 

מחקירת המשטרה עלה כי פעילי הימין פיזרו דוקרנים ("נינג'ות") על הכביש שגרמו לתקרים בגלגליהם של כ-20 מכוניות. המשטרה הזמינה למקום אנשי מקצוע כדי לסייע בתיקון הצמיגים. במקום נגרמו שיבושי תנועה קשים, והכביש נפתח מחדש רק לאחר כשעתיים. במשטרה מציינים כי רק בנס לא נגרם אסון שכן המכוניות שצמיגיהם נפגעו היו במהלך נסיעה מהירה כשעלו על המסמרים.

 

יושב ראש ועדת החוקה, ח"כ מיכאל איתן (ליכוד), גינה את המעשה ואמר כי "להניח ולברוח מהמקום הוא מעשה פחדני ובריוני שאין לו כלום עם זכות המחאה הדמוקרטית. זה קרוב יותר למעשה טרור מאשר למחאה לגיטימית". איתן קורא למשטרה לפעול בכל כוחה ולחקור את הפרשה וכן קורא לציבור המתנגדים להתנתקות לגנות את המעשה.

 

יושב ראש סיעת הציונות הדתית, ח"כ אפי איתם, הגיב: "מעשים אלו משחקים לידיים של שרון ומחבלים במאבק הלגיטימי של מאות אלפי אזרחים המתנגדים להתנתקות. האנשים העומדים מאחורי מעשים אלו אינם מייצגים את דרכינו ואת הציבור הרחב הנאבק בדרכים לגיטימיות ובלתי אלימות כדי לסכל את ההתנתקות".

 

בגוש קטיף גינו בחריפות: "מדובר בפרובוקציה אלימה המסכנת חיים שפסולה מוסרית ומזיקה למאבק ועל רשויות החוק לטפל בכך בחומרה". גם ב"מטה למען ארץ ישראל" גינו את המעשה: "אין לפעולה כל שייכות למחאה נגד הגירוש. אופי הפעולה, מיקומה ותזמונה מזכירים את הפרובוקציות שביצע אבישי רביב בשליחות השב"כ, במטרה להכתים את המאבק במעשי פשע".

 


 

ואלה הם כמה מהכבישים והצמתים המרכזיים, שעתידים להיחסם, לפי הערכות גורמי האכיפה: צפון רעננה, כביש גהה, באיילון - המחלפים גלילות, רוקח וקיבוץ גלויות, כפר חב"ד, בני-ברק, הכניסה לירושלים, צומת קסטינה, הכניסה לבאר-שבע וערד. אשר לצפון הארץ, אין עדיין הערכות.

 

יושב ראש האופוזיציה, ח"כ יוסף לפיד, אמר הבוקר כי "המשטרה צריכה לעצור את מארגני חסימות הכבישים ולא רק את המפגינים". לדבריו לפיד "לא סביר שרואים בטלוויזיה את משרדי המטות שבהם נמצאים המארגנים והמשטרה לא עוצרת אותם. האנשים האלה הכריזו מלחמה לא רק על הממשלה אלא גם על כלל הציבור והמשטרה חייבת להגן עליו".

 

ב"שלום עכשיו"קראו למפכ"ל המשטרה להורות על שימוש באמצעים לפיזור הפגנות כגון גז מדמיע וזרנוקי מים כנגד חוסמי הכבישים הערב, כשם שנהוג לדבריהם בהפגנות השמאל. "יחסה העדין של המשטרה למפגינים מאפשר להם להמשיך ולסכן חיי אדם", אומרים בשלום עכשיו.

 

"נפעל בנחישות נגד פורעי חוק, המסכנים את שלום המשתמשים בדרך וגורמים לשיבוש מהלך החיים התקין", אמרו במשטרה, והזכירו כי "חלק ניכר מחוסמי הצמתים הם קטינים, ועל הוריהם מוטלת האחריות להשלכות החמורות ולנזקים העלולים להיגרם לילדיהם, באם ייעצרו וייפתחו נגדם תיקים".

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב משה קראדי, התייחס אתמול לחסימת הכבישים הצפויה, והשווה אותה לפעולת המחאה השקטה יותר שארגנה מועצת יש"ע. "אתמול נערך אירוע שבו אנשים שמרו על הסדר הציבורי, אנו יודעים על כוונה של 'הבית הלאומי' לבצע את 'אם כל החסימות'. משטרת ישראל לא תאפשר הפרה בוטה של החוק. נערכנו במירב הכוחות, אבל הציבור צריך להיות סבלני, כי באמת ייתכן שיהיו חסימות". הוא הבטיח: "השוטרים יתפרסו בפריסה מוקדמת, נאכוף את החוק ונטפל בנחישות בחוסמי הכבישים".

 

ניצב דוד צור, מפקד מחוז תל-אביב, אמר: "לא ניתן יהיה למנוע את חסימות הכבישים, אולם אנו לא נאפשר לחסום את הכבישים לזמן רב. נטפל בחוסמים בנחישות ונעשה הכל כדי לפתוח את הצירים במהירות".  

 

בחסימת הכבישים האחרונה שהיתה ברחבי הארץ נתקעו נהגים רבים בשעת השיא. עשרות פעילים, רובם נערים, נעצרו והוגשו נגד חלקם כתבי אישום. כמה מהעצורים סירבו להזדהות במעצר. בכלא מעשיהו נשארו מספר בנות במשך יותר מחודש, עד שהושגה פשרה בעניינן. אביה של אחת מהן, שהפרה את התנאים ולא התייצבה במשטרה, בילה לילה במעצר עם שני ילדיו, בני 3 ו-5.

 

במועצת יש"ע מתנגדים לחסימות הצירים. הערב הם ייפגשו עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בלשכתו בירושלים. בכוונתם להציג דוגמאות ל"התנהלות המקוממת" של גורמי אכיפת החוק נגד מתנגדי ההתנתקות. 


פורסם לראשונה 28/06/2005 23:31

 

בהכנת הידיעה השתתפו אלי סניור ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
יום כתום
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
הציבור נקרא לסבלנות
צילום: צפריר אביוב
צילום: חיים צח
בלי הפרות בוטות. קראדי
צילום: חיים צח
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. לעצור את כולם
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים