שתף קטע נבחר

ישיבות ההסדר מול חלוץ: שלא יהלך אימים

"אי אפשר לקיים מערכת דואלית ולקרוא לאנשים לסרב, ובה במידה ליהנות מתנאי ההסדר מול צה"ל", אמר אתמול הרמטכ"ל - וחולל סערה. בישיבות ההסדר מגיבים היום על הדברים ואומרים: שיפסיק להטיף לנו מוסר, הרבנים לא עובדים אצלו אלא הם אזרחים. הרב שרלו: הרמטכ"ל מקשה על הרוב הדומם של הרבנים. תלמיד מהמכינה בעצמונה: "לימדו אותנו שאסור לסרב פקודה"

"הרמטכ"ל חלוץ לא יהלך עלינו אימים", כך אומרים היום (ד') ל-ynet בכירים בישיבות ההסדר, בעקבות האיום המרומז ששיגר אתמול הרמטכ"ל, רב אלוף דן חלוץ, לרבני ההסדר הקוראים לתלמידיהם לסרב פקודה במהלך ההתנתקות.

 

הרב יובל שרלו, מראשי ישיבת ההסדר פתח תקוה,  העיר בשיחה ל-ynet כי "הרמטכ"ל לא פעל בחוכמה כאשר יצא בהצהרה כללית שבה כולם יוצאים מופסדים. הישיבות פועלות על פי חוק, לא מדובר כאן במדינת צבא או משטרה. היציאה שלו ממש מיותרת".

 

הרב שרלו הבהיר כי עד כה תמכו רק שני ראשי ישיבות בסירוב פקודה. מדובר ברב דב ליאור והרב זלמן מלמד שהם לדבריו "אפילו לא המיעוט שבמיעוט".

שאר ראשי הישיבות מיקדו את פעילותם נגד הסרבנות בתוך הישיבה. "הרמטכ"ל עשה טעות חמורה כאשר יצא למעשה נגד הרוב הדומם של ראשי הישיבות, המתנגדים בכל תוקף לסירוב פקודה".

 

דובר ישיבות ההסדר וראש ישיבת פ"ת, הרב דוד סתיו, אמר: "דבריו של הרמטכ"ל חמורים מאוד. ראשי ישיבות ההסדר הם אזרחים ואינם עובדים אצלו. ראשי הישיבות יאמרו את עמדותיהם התורניות ,הערכיות והמוסריות מבלי לפחד מהרמטכ"ל. הם מחנכים עשרות בשנים לנאמנות לתורה, להלכה, לחוקי המדינה ולמשמעת בצבא".

 

הוא הוסיף: "אם יש לרמטכ"ל ביקורת כזו או אחרת, הוא רשאי להשמיע בפני מי שצריך לשמוע. מעבר לכל זה, תופעת הסרבנות אינה קשורה לישיבות או למכינות מהסיבה הפשוטה - רוב ראשי הישיבות מתנגדים לסרבנות מטעמים מוסריים והילכתיים. לכן אין כל צורך בהטפות המוסר של הרמטכ"ל".

 

הרמטכ"ל חלוץ אמר אמש במהלך סיור בצפון: "אי אפשר לקיים מערכת דואלית ולקרוא לאנשים לסרב, ובה במידה ליהנות מתנאי ההסדר מול צה"ל. בלתי מתקבל על הדעת גם להנות מההסדרים וגם לא לקיים אותם. זה לא יימשך אם זו תהיה תופעה שכיחה, ודי לחכימא ברמיזא". בדובר צה"ל ביקשו להבהיר כי חלוץ לא התכוון לאפשרות של סגירת ישיבות ההסדר.

 

בעקבות כך אמר ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) כי הרמטכ"ל תופר עלילת שווא לראשי ישיבות ההסדר והמכינות בצה"ל. לדבריו, איש מראשי הישיבות

והמכינות לא קרא ולו ברמז לסירוב פקודה או לאי-ציות לחוק. "אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל להתנצל בפני ראשי הישיבות ולהצדיע לחייליהם, המשמשים כיום חוט השדרה הקרבי והפיקודי בצה"ל. אפילו חלוץ לא יוכל ללמדם מהי ציונות, מהי ממלכתיות ומהי נאמנות למדינה".

 

ויש גם את התלמידים, החיילים. א', תלמיד במכינה הצבאית עצמונה, המיועדת לפינוי, מתקומם על דבריו של הרמטכ"ל: "מאכזב אותי לשמוע שזו דעתו עלינו. הוא מוציא לנו שם רע, וזאת למרות שכל מה שלמדנו הפוך בתכלית. אותנו לימדו במשך השנה כי אסור בתכלית האיסור לסרב פקודה וגם לחסום כבישים. במכינה לימדו אותנו כי הסרבנות עלולה לגרום לפילוג בעם, לכן אסור לסרב כי עלינו להישאר מאוחדים".

 

א' מוסיף: "הסבירו לנו גם כי קיים קונפליקט בין הרבנים בייחס לשאלת הסירוב, אבל רב הישיבה קבע כי דרכנו לא תהיה דרך הסירוב. מאכזב לראות כי הציבור, החל ברמטכ"ל, כועס עלינו למרות שאנו לא מאמינים בחסימת כבישים או בהתארגנות אלימה כלשהי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חלוץ. חולל סערה
צילום: דובר צה"ל
צילום: שאול גולן
הרב שרלו. יציאה מיותרת
צילום: שאול גולן
צילום ערוץ 1
תלמידי הסדר (ארכיון)
צילום ערוץ 1
מומלצים