שתף קטע נבחר

האו"ם: מימדי השימוש בסמים "מפלצתיים"

מספר האנשים שמשתמשים בסמים ברחבי העולם גדל אשתקד ב-15 מיליון ועומד על 200 מיליון איש, כך קובע דו"ח של האו"ם. מדובר ב-5 אחוזים מאוכלוסיית העולם בגילאי 15 עד 64. "זה אינו אויב קטן - זו מפלצת" אמר נציב האו"ם למאבק בסמים

מספר האנשים בעולם שמשתמשים בסמים כגון הירואין, קוקאין וקנביס גדל אשתקד ב-15 מיליון והוא עומד כיום על כ-200 מיליון איש, כך מגלה דו"ח הסמים העולמי של האו"ם שפורסם היום (יום ד') בשטוקהולם. 

 

על-פי הנתונים, מדובר בחמישה אחוזים מאוכלוסית העולם בגילאי 15-64. "זהו אינו אויב קטן שנגדו אנו נאבקים. זוהי מפלצת", אמר אנטוניו מריה קוסטה, ראש נציבות האו"ם לסמים לפשיעה.

 

על-פי הדו"ח, שווי הסחר העולמי בסמים עומד על 320 מיליארד דולר - סכום גדול יותר מהתוצר הלאומי הגולמי של 90 אחוז ממדינות העולם.

 

הדו"ח מלמד שקנביס (המשמש להפקת מריחואנה וחשיש) הוא הסם הנפוץ ביותר בשימוש, והוא נצרך על-ידי 160 מיליון איש, אבל הדו"ח מציין כי הבעיה החמורה יותר היא התרחבות השימוש בסמים קשים כגון אופיום, הירואין וקוקאין, שהמכורים להם נזקקים לטיפול.

 

התשקיף לגבי שיעור התפוצה של הסמים הקשים תלוי במידה רבה במצב הפוליטי באפגניסטן, שם רוקחים את רוב הסמים המופקים מאופיום. על פי הדו"ח, השטח שמוקדש לגידולי פרגים באפגניסטן הגיע אשתקד לשיא אבל שיעור התפוקה של הסמים לא עלו במידה ניכרת הודות לבעיות מזג אוויר. אבל הדו"ח מציין שהבחירות ב-2004 נוטעים אופטימיות בקרב העוסקים בנושא משום שהממשלה החדשה נלחמת בתעשיית הסמים ומחזקת את שליטתה על הכלכלה.

 

הדו"ח מציין לחיוב את הירידה בצריכה של סמים מלאכותיים כגון אקסטזי ואמפתמינים אולם מדגיש כי עדיין מדובר בסמים נפוצים מאוד. אמפתמינים,הנצרכים על ידי 26 מיליון איש בעולם, הם הנפוצים ביותר אחרי קנביס. במקום השלישי נמצאים סמים האקסטזי הנצרכים על ידי 8 מיליון איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוהי מפלצת. קוקאין (ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: עמית שאבי
תפוצת האופיום תלויה במצב באפגניסטן. פרגים (ארכיון)
צילום: עמית שאבי
מומלצים