שתף קטע נבחר

אהבה בשחקים, גרסת אינטרנט

מ-34 אלף רגל ראיתי את ביבי מכריז כמה תעלה ההתנתקות. מזל שאין אינטרנט בבריכה

הקטע הבא נשלח בדואר אלקטרוני מאי-שם, באמצע האוקיאנוס האטלנטי, גובה 34,000 רגל מעל פני המים, מהירות 900 קמ"ש, טמפרטורה בחוץ מינוס 50 מעלות. אני מחובר לאינטרנט אלחוטי בשחקים, שירות מדהים של כמה חברות תעופה. אני טס ב"לופטהאנזה" והפלא עובד יופי. המחשב - כולל מחשב כף היד - מזהה מיד את הקישור, מתחבר לאינטרנט ונכנס לאתר של חברת התעופה. האתר מספק חדשות טריות, תמצית ספרים, מידע על טיסות, על מזג-האוויר, על שדות התעופה ועל פקקים בדרכים אליהם. וכל השירות העשיר הזה ניתן חינם אין כסף.

 

מי שרוצה לגלוש ליקום האינטרנט כולו ולהשתמש בדואר אלקטרוני, צריך להירשם (באמצעות חיוב של כרטיס אשראי) לספק השירות בשחקים, שהוא מיזם משותף לחברת בואינג ולחברות תעופה. שימוש בלתי מוגבל באינטרנט אלחוטי בטיסה ארוכה עולה 30 דולר, שימוש בלתי מוגבל בטיסה קצרה עולה 20 דולר ושימוש לשעה עולה 10 דולר. הרישום, התשלום ואישור הסיסמה לא לוקחים יותר מחמש דקות. והופ - אני ב-ynet .

 

מ-ynet גלשתי לאתר המכון הישראלי לדמוקרטיה, והתחברתי לשידור וידאו חי מכנס קיסריה ה-13. השמנת של קהילת הפוליטיקאים והעסקים בדיוק סעדה את ליבה בארוחת צהריים במלון, ושר האוצר נתניהו בדיוק נשא את דבריו. וכך היינו יחד, ביבי ואני - הוא סועד בירושלים, אני סועד במטוס מעל האוקיאנוס; הוא נואם ואני צופה בגינוני השולחן שלו ומקשיב לדבריו.

 

ועל מה דיבר השר? על מחיר ההתנתקות: ההתנתקות לא תעלה, מסתבר, שלושה וחצי מיליארדי שקלים (האומדן הראשוני של אנשי מקצוע) וגם לא חמישה מיליארד (האומדן השני, לאחר גיבוש החוק לפינוי-פיצוי) ואפילו לא שבעה וחצי מיליארד (האומדן השלישי, שנעשה באוצר אחרי הניפוח של החוק בכנסת וההחלטה של בית-המשפט העליון להרחיב את תחולתו). עלות ההתנתקות עשויה לנסוק לעשרה מיליארד שקלים - ב-250% יותר מהתכנון המקורי. ועוד יד ה"פיצויים" פתוחה. מי ישלם? לא הנאספים בכנס קיסריה. הציבור ישלם.

 

אחרי שעה של גלישה באינטרנט בשחקים, נהיה לי פתאום מאוד עצוב. בשני מקומות נהניתי עד עכשיו מניתוק מוחלט מזרם המידע השוטף: בשחייה ובטיסה. במים ובמטוסים. שם לא היו לי טלפונים סלולאריים, לא היו ביפרים, לא הועברו שידורי רדיו וטלוויזיה חיים וכמובן לא עבד האינטרנט. מהיום הכול משתנה. נגמר התענוג שבניתוק בטיסה. במחיר סביר (שרק יילך ויירד, עד שהשירות הזה יסופק תמורת גרושים) כולנו נוכל לדעת בכל מהלך טיסותינו מה קורה בעולם, בארץ, במשרד, בבית. נוכל להתכתב, לשוחח - שירות "סקייפ" המספק טלפון באינטרנט יעבוד עוד מעט גם בשמיים - ולראות. נוכל אפילו לנפנף ביד מול מצלמת וידאו לבני המשפחה ולחברים שנשארו ליד המחשב על הקרקע, או שטסים במטוס אחר. ונוכל, כמובן, לעבוד. מקום בטיסה הופך למקום בעבודה. כבר הפך, בשבילי.

 

כמה נוח וכמה עצוב. האפשרות של "להיות מקושר תמיד" משתלטת על החיים ומכתיבה אותם. היא כמו אהבה סוחפת: אחרי שמתמכרים אליה, לא יכולים בלעדיה. איזה מזל שעוד לא הומצא אינטרנט שיעבוד במי בריכת שחייה.

 

לבלוג המלא של סבר פלוצקר

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקום בטיסה הפך למטוס עבודה
מומלצים