שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 30 ביוני 2005

כותרות עיתונים בעולם, 30 ביוני 2005:

 

האוסטרליין

 

הרי אתה מקודש לי: הפרלמנט בקנדה אישר חוק חדש המכיר בנישואי זוגות חד מיניים. בכך הפכה קנדה להיות המדינה השלישית בעולם, אחרי הולנד ובלגיה, שמעניקה לזוגות שכאלה את אותו מעמד חוקי ואותן הזכויות שיש לזוגות הטרוסקסואלים. מנהיגי המפלגות השמרניות והדתיות במדינה התנגדו לאישור החוק.

 

עד אישור החוק הכירו שבע מחוזות בקנדה בנישואים מסוג זה, אך כעת החוק חל בכל רחבי המדינה. על פי הערכות הממשלה הקנדית ישנם במדינה כ-34 אלף זוגות הומואים ולסביות. "אנחנו אומה של מיעוטים – וככזאת חשוב שלא נקפח את זכויות של שום תושב. זכות היא זכות עבור כולם", אמר ראש ממשלת קנדה, פול מרטין, שיזם את החוק.

 

לוס אנג'לס טיימס

 

בדרך לכיסא החשמלי: חבר המושבעים בבית משפט בארצות הברית המליץ להוציא להורג את מרכוס וויסון, איש דת אמריקני שרצח תשעה מילדיו. וויסון טען בפני משפחתו כי הוא ישו וקיים יחסי מין עם בנותיו ואחייניותיו. את בני משפחתו (בני שנה עד 25)  הרג וויסון בירייה בעיניהם, וערם את גופותיהם בחדר אחורי של ביתו – מסודרים מגדול לקטן.

 

משפטו של האב הרוצח נערך שלושה חודשים, ובמסגרתו העידו 50 בני אדם שתיארו יחסי משפחה מעוותים: פוליגמיה, גילויי עריות, פרשנויות קיצוניות של התנ"ך והערצה לערפדים. התביעה גם הציגה מקרה בו וויסון קיים יחסי מין עם שלושה דורות במשפחה – אם, בתה ונכדתה. פרט לרציחות, וויסון הורשע גם ב-14 עבירות מין קשות, בהן אונס והתעללות מינית.

 

ניו יורק טיימס

 

לגעת בשמיים: בניו יורק נחשף לראשונה התכנון המחודש של המגדל שנועד לקום במקום מגדלי התאומים, אשר נהרסו בהתקפת הטרור של ה-9/11. גובהו של הבניין החדש יהיה כ-541 מטר והוא יורכב מבסיס עשוי בטון וברזל בגובה של 61 מטר ועליו מגדל של 69 קומות משרדים. על פי התכנון, מעל למשרדים תוקם מסעדה, קומות תצפית פנים וחוץ, ואנטנה גבוהה.

 

בסך הכל יהיו בבניין החדש, שייקרא "מגדל החירות", 82 קומות, כאשר ניתן יהיה לצפות ממנו גם באנדרטה לזכר ההרוגים במתקפת הטרור. גבוהו של הבניין הוא אחד מהאלמנטים היחידים שנשארו בתכנון המחודש לעומת הגירסה הקודמת כפי שהוצעה על ידי מתכנן האתר, האדריכל דניאל ליבסקינד ומשרד האדריכלים סקידמור, אווינגס ומריל.

 

וושינגטון פוסט

 

העבירה – סטייה מנתיב: נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, פונה במהירות מביתו למקום בטוח יותר, ועובדים נוספים בבית הלבן ובגבעת הקפיטול פונו ממשרדיהם, לאחר שאתמול מטוס פרטי חדר לתחום אסור בטיסה בוושינגטון. שני מטוסי קרב הוזנקו ללוות את המטוס אל מחוץ לאזור והובילו אותו לנחיתה כשמונה קילומטרים מגבעת הקפיטול.

 

בתוך דקות ספורות הסתיים מצב החירום שהוכרז ומהבית הלבן נמסר כי הפינוי אפילו לא הסתיים כאשר הוחלט שאפשר לחזור לשיגרה. לדברי מפקד המשטרה בקפיטול "ההתרעה הושמעה כאשר המטוס היה במרחק של 5 דקות טיסה מהבית הלבן. דקה וחצי לאחר מכן הוא כבר שינה כיוון".

 

אסאהי שימבון (יפן)

 

עניין של צבע: פקידי מכס בסין החרימו ספרי לימוד שהיו מיועדים להגיע לבית ספר יפני במדינה - זאת מאחר שהיה בהם מידע "לא ראוי" על טייוואן. גורמי חינוך ביפן אמרו כי מדובר במפות שהופיעו בספרים, בהן נצבעו טייוואן וסין בצבעים שונים. בסך הכל נתפסו 128 ספרים וייתכן שחלקם יועבר לבסוף לבית הספר.

 

גורמים שקשורים למשרד החינוך היפני אמרו כי זוהי הפעם הראשונה שחומרי לימוד שנשלחים מיפן מוחרמים על ידי הסינים. עוד נמסר כי בית הספר אליו היו הספרים אמורים להגיע לא מתכוון לערער בפני השלטונות על התפיסה, אך עם זאת, טוקיו בהחלט רוצה לדעת מהו החוק הסיני שהופר בהפצת הספרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
איתי פנקס ויואב ארד בחתונתם בקנדה
צילום: איי פי
הדמיית מגדל החירות. התוכנית המקורית
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
הבית הלבן. מצב חירום "אדום"
צילום: רויטרס
מומלצים