שתף קטע נבחר

בשארה נגד יש"ע: להפסיק להשתמש ב"כתום"

בתנועת הברית הלאומית הדמוקרטית פונים לבית המשפט בטענה כי הצבע הכתום מהווה קניין רוחני וסימן היכר של התנועה כבר מספר שנים, והשימוש שעושים בו מתנגדי ההתנתקות למטרות הפוכות מהווה נזק פוליטי. ח"כ עזמי בשארה מסביר: "התביעה שלנו מוצדקת ורציונלית; הנזק הוא אמיתי"

מלחמת צבעים: תנועת בל"ד הודיעה הבוקר (יום ה') כי תפנה לבית המשפט המחוזי בחיפה, בדרישה לאסור על מועצת יש"ע להשתמש בדגלים בצבע כתום במסגרת התעמולה נגד תוכנית ההתנתקות. 

 

"יש לנו זכות קדימה על השימוש הפוליטי בצבע הכתום – נבקש מבית המשפט לאסור ממתנגדי ההתנתקות לעשות בו שימוש", הסבירה ל-ynet עורכת הדין סאמר חמיס המייצגת את התנועה.

 

ח"כ עזמי בשארה הסביר: "אנחנו מודעים לכך שלא רושמים צבע עם המפלגה, אך בכל זאת הנזק שנגרם לבל"ד הוא עצום. שואלים אותנו ברחוב הערבי איך נחזור להשתמש בעתיד בצבע הזה. התביעה שלנו היא מוצדקת ורציונלית, והנזק הוא אמיתי. יש לעצור את השימוש בצבע כתום מייד".  

  

בבית המשפט יבקשו אנשי התנועה לאסור על "פורום הארגונים הלאומיים והחוץ-פרלמנטריים – המטה המשותף", ובהם גם מועצת יש"ע לעשות שימוש בצבע הכתום וזאת בטענה כי מדובר ב"קניין רוחני" ובסימן זיהוי פוליטי של התנועה. לפי עו"ד חמיס ועמיתה, עו"ד הית'ם חליל, השימוש שעושים מתנגדי ההתנתקות בצבע הכתום מונע את זכות ההתאגדות וחופש הביטוי שלהם. 

 

"עשינו שימוש בצבע הכתום כבר ב-1999 ומאז בשלוש מערכות בחירות, כולל אחת לראשות הממשלה. לפיכך, אנו טוענים כי הצבע הכתום מזוהה עימנו מהבחינה הפוליטית, והוא הפך לקניין הרוחני שלנו. השימוש שעושים עתה מתנגדי ההתנתקות בצבע הכתום מונע מאיתנו להמשיך ולהשתמש בו וזאת אחרי שהשקענו בכך משאבים. מעתה לא נוכל להפיץ עלונים או חומר אחר בצבע כתום. הרי מעתה אפילו מנהיג התנועה, עזמי בשארה, לא יכול להניף על מכוניתו את הדגל הכתום של התנועה", הסבירה חמיס. 

 

לדבריה, "אין זה מתפקידי למנוע את התופעה, ובכלל, אין לנו בעיה שגורמים אחרים עושים שימוש בצבע הכתום כמו אחת החברות הסלולריות, למשל. הטענה שלנו היא לקדימות בהיבט הפוליטי. אחרי שהצבע הפך להיות מזוהה איתנו לא נוכל להשתמש בו כי הוא יפגע בתומכים שלנו שלא יוכלו להניף דגלים בצבע זה. לפיכך, נצטרך להשקיע משאבים רבים לקראת הבחירות הכלליות בשנה הבאה ליצור סמלים חדשים אם עתירתנו לא תתקבל. השימוש שמתנגדי ההתנתקות עושים בו פוגע בזכות ההתאגדות שלנו וגורם לנו לאבד משאב יקר שעמלנו עליו רבות".

 

חמיס הוסיפה כי בתנועה לא שוללים גם הגשת תביעת פיצויים נגד השימוש בצבע הכתום, בעקבות ה"פגיעה הכספית הקשה ממנה סבלה התנועה", לדבריה. "נשקול את העניין בעתיד. כל מי שעיניו בראשו מבין שיש כאן בעיה. זאת, פרט לתקדימים המשפטיים בהם הורה בית המשפט מחברת צילום כלשהי לעשות שימוש בצבע הצהוב לאחר שזה הפך להיות מזוהה עם חברת 'קודאק', למשל". 

 

בסיעת בל"ד (ברית לאומית דמוקרטית) חברים שלושה ח"כים: בשארה, ג'מאל זחאלקה וואסל טאהא. המפלגה דוגלת בהפיכת ישראל ל”מדינת כל אזרחיה”, והוקמה על-ידי בשארה לקראת הבחירות לכנסת ה-14, אז התמודדה ברשימה אחת עם חד”ש. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
בשארה. להפסיק שימוש בצבע
צילום: גלי תיבון
הלוגו של בל"ד. מ-1999
צילום: רוני סופר
מתנגדי ההתנתקות. אותו הצבע
צילום: רוני סופר
מומלצים