שתף קטע נבחר

ספרד אישרה נישואי חד מיניים

הפרלמנט הספרדי אישר להומוסקסואלים ולסביות להינשא, לאמץ ילדים ולרשת זה את זה, חרף התנגדות עזה של הממסד הכנסייתי החדש והפלג השמרני

הפרלמנט הספרדי אישר היום (יום ה') נישואי הומוסקסואלים, חרף התנגדות עזה מצד הממסד הכנסייתי השמרני. ספרד מצטרפת בכך להולנד ובלגיה, שכבר מתירות נישואי גאים, ולקנדה - שבית הנבחרים שלה אישר אתמול נישואים שכאלה והחוק בנושא צפוי להיכנס לתוקף בסוף יולי.

 

ההחלטה התקבלה בתמיכת 187 קולות מתוך 350 צירי הפרלמנט. 147 התנגדו. לממשלה, שתמכה בשינוי בחוק, לא היה את הרוב הדרוש להצבעה והיא נעזרה במפלגות אזוריות שהסכימו לתמוך במהלך.

 

החוק החדש מאפשר גם לזוגות הומוסקסואלים לאמץ ילדים ולרשת זה את זה. זוגות ספרדים יוכלו להינשא מיד כשייכנס החוק לרשומות - זה יכול להיות כבר מחר או לכל המאוחר בתוך שבועיים.

 

סקרי דעת קהל בספרד מגלים כי למרות שרוב ניכר של האוכלוסיה מגדיר את עצמו קתולי - הם עדיין תומכים בנישואים בין בני אותו מין.

 

אחרי שהסתיימה ספירת הקולות, פרצו זוגות של הומוסקסואלים ולסביות, שצפו בהצבעה מהיציע של בית הנבחרים, בתשואות והפריחו נשיקות לצירי הבית הנבוכים. מספר חברי פרלמנט שמרנים, שהתנגדו נחרצות לחוק החדש, צעקו בתגובה: "זאת חרפה". לעומתם, צירי הפרלמנט שתמכו בחוק קמו על רגליהם ומחאו כפיים.

 

ראש ממשלת ספרד, חוסה לואיס רודריגז ספטרו, אמר לפני ההצבעה: "אנו לא הראשונים (להצביע על הנושא) אבל בוודאי לא נהיה האחרונים... אחרינו יבואו עוד מדינות רבות, שיקבלו עידוד מנשים וגברים שהכוח המניע שלהם כפול - חופש ושיוויון".

 

"אנו עשינו שינוי קל בלשון החוק אבל המשמעות היא עצומה על חייהם של אלפי אזרחים. אנו לא עושים זאת עבור אנשים רחוקים. אנו מרחיבים את האפשרויות לאושר של השכנים שלנו, עמיתינו לעבודה, חברינו וקרובינו", אמר ספטרו.

 

החוק הוא חלק מרפורמה חברתית מקיפה אותה מובילה הממשלה הסוציאליסטית, חרף התנגדות עזה מצד השמרנים והכנסיה. חוק נוסף שאושר לאחרונה בפרלמנט מגמיש מאוד את הליכי הגירושים במדינה הקתולית. זוגות המעוניינים להיפרד יוכלו לעשות זאת מבלי להידרש להוראה של הכנסיה ומבלי לציין סיבה לפירוד - הגבלות שהיו קיימות בחוק הישן. 

 

אתמול כאמור אישר הפרלמנט של קנדה חוק דומה. 158 מחוקקים הצביעו בעד ואילו 133 נגד. רוב המחוזות בקנדה כבר איפשרו נישואי הומוסקסואלים קודם לכן ולכן נהגו זוגות גאים רבים מכל העולם להגיע לקנדה כדי להינשא. כעת, עם השינוי בחוק, נישואי גאים יהיו מותרים בקנדה כולה.

 

הממשלה הקנדית אמרה שנאלצה לשנות את החוק לאחר שבית המשפט בשמונה מחוזות קבעו כי האיסור על כך אינו חוקתי, ומפר את זכויות האזרח. עמדת קנדה בנושא שונה בתכלית מהעמדה הרשמית של שכנתה מדרום - ארה"ב, שם מתנהל ויכוח נוקב בסוגיה. אשתקד אישרו מספר מדינות נישואי גאים אולם הנשיא בוש כבר הודיע כי ינסה לשנות את החוקה ולמנוע זאת באופן סופי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אפשר לשלוח את ההזמנות. החתונה בקרוב (אילוסטרציה)
צילום: איי אף פי
מומלצים