שתף קטע נבחר

יו"ר תעש: "דרוש שקט תעשייתי"

עם חוב של 350 מיליון שקל לספקים ושל 70 מיליון דולר לבנקים - מתקשה תעש לפעול. מצויד בתוכנית הפרטה מדויקת מבטיח יו"ר תעש, עלי עובדיה, למכור את החברה עד סוף 2006 - "אם ייתנו לי לעבוד"

לעובדיה עלי, יו"ר דירקטוריון התעשייה הצבאית (תעש), יש תוכנית מדויקת על הדרך שבה תוכל החברה לצאת מהמשבר הקשה שבו היא נתונה. השלמת התוכנית, שלדברי עלי לא תימשך זמן רב מדי, תהיה בהפרטה מלאה של החברה.

 

עלי מונה ליור דירקטוריון תעש באמצע יוני, ומאז הוא עובד שם בהתנדבות. "מצאתי חברה ללא תרבות ארגונית ראויה, חברה צריכה להיות מנוהלת על בסיס עסקי בלבד, תוך התמקדות בצרכיו של הלקוח ותימחור נאות", אומר עלי.

 

הבעיה העיקרית של תעש, וזו שמסכנת את המשך פעילותה, היא הבעיה התזרימית. עם חוב של 350 מיליון שקל לספקים וחוב של 317 מיליון שקל לבנקים - מתקשה החברה לפעול. עבודות במפעלים השונים מתעכבות בגלל מחסור בחומרי גלם, והעובדים במתחם רמת השרון החלו להביא אוכל מהבית כי ספק המזון, שלו חייבת תעש סכומי כסף גדולים, הפסיק לספק שירות לחברה.

 

עלי פנה לאוצר והציע לפתור את הבעיה התזרימית באמצעות גיוס כספים מבנקים בישראל ובחול. "עם צבר הזמנות של 1.3 מיליארד דולר, אין לדעתי כל בעיה לגייס 200 מיליון דולר", אומר עלי. אמנם שר האוצר, בנימין נתניהו, תמך בתוכנית לגייס כספים מבנקים בישראל ובחול, אך פקידי האוצר חוששים כי מהלך זה יפגע בכוונה להפריט את תעש.

 

דרך נוספת שבאמצעותה הציע עלי לגייס כספים היא שימוש במאגר הקרקעות העצום של התעש כבטוחות להלוואות. המספרים מדהימים: החברה חוכרת מהמדינה 76 אלף דונם קרקע ברחבי הארץ, וכן 6,000 דונם ברמת השרון ששוויים נאמד כיום ב-6-4 מיליארד דולר. כבר עתה קיימת תוכנית בינוי באזור ל-4,500 דונם מהקרקעות ברמת השרון. התוכנית היא להקים שם 23 אלף יחידות דיור ועוד כמיליון מטרים רבועים של שטחי מסחר", אומר עלי.

 

האוצר מוכן להלוות לחברה כספים אך בסכום הנמוך מזה שלו מצפים בחברה. הלוואה בסכום הנמוך מ-100 מיליון דולר לא באה בחשבון מבחינת עלי.

 

אם תוסדר הבעיה התזרימית, יתפנה עלי למשימה העיקרית - הפרטת התעש כעסק חי ומרוויח. כדי לעשות זאת צריך למקסם רווחים ולהעלות את שווי החברה, הוא אומר. עלי אינו אומר זאת במפורש, אך ניתן רק להעריך כי הוא אינו מסכים לתנאים שלפיהם נמכר מפעל הנשק הקל של תעש לאיש העסקים סמי קצב.

 

התוכנית המיידית של האוצר וההנהלה היא לפטר 500 עובדים ולקצץ הוצאות בכ-50 מיליון דולר בשנה. זו התייעלות והיא חייבת להתבצע, אומר עלי. עלי סבור שמספר העובדים שיש לפטר גבוה בהרבה.

 

הכתבה המלאה מתפרסמת היום בידיעות אחרונות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
יו"ר תעש, עובדיה עלי
צילום: לע"מ
מומלצים