שתף קטע נבחר

"להחרים את מוזיאון א"י שיציב אנטנה סלולרית"

הנהלת המוזיאון החליטה לאשר הצבת אנטנה סלולרית בתחום המוזיאון. תושבי רמת אביב לא מתכוונים לעבור על כך בשתיקה. "נקיים משמרות מחאה, איך הורים יביאו לשם את ילדיהם תחת קרינה של מיקרוגל?" אומרת תושבת השכונה, השחקנית יונה אליאן. לדבריה, "אלה הערכים של המוזיאון? תאוות בצע?"

תושבי רמת אביב נגד המוזיאון: הנהלת מוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב החליטה להציב אנטנה סלולרית על גג המבנה שלה - החלטה שמעוררת את זעם התושבים.

 

אתמול (א') אישרה הנהלת המוזיאון את הצבת האנטנה, ולטענתה "המרחק מבתי התושבים הינו רב, ועומד בכל הקריטריונים". אלא שהדבר לא מרגיע את התושבים, שהחליטו לצאת למאבק. תושבת השכונה, השחקנית יונה אליאן אמרה ל-ynet: "איך ייתכן שמוזיאון שחורת על דגלו יופי ואהבת האדם והסביבה, ערכים להם הם מחנכים את הנוער, מרכיב אנטנה של הדור ה-3 של סלקום?"

 

לדבריה, "מעבר לכך שהאנטנה מקרינה על כל הפעילות של המוזיאון, אני לא מבינה איך הורים יביאו ילדים לסדנאות תחת קרינה של מקרוגל, איך יגיע לשם קהל, אני לא מעלה על דעתי שיש מישהו שיעשה שם אירוע. במרחק 300 מטר יש גני ילדים ובית ספר ובריכה לימודית.

 

"חשוב שההורים יידעו שיש אנטנה על המגדל במוזיאון ושהם כבר בונים תשתיות של חשמל. מה שיקרה זה כמו שכל פעם אחרי 20 שנה יגידו 'אוי טעינו' , במקרה של השכונה שלנו, רמת אביב הירוקה, זה מקומם, מקום שרוצה להעביר מסר של תרבות מקים אנטנות סלולריות - זה מעורר פלצות. הקהל צריך להדיר רגליו מכל המקומות האלה".

 

על המאבק המתוכן של התושבים אומרת אליאן: "השכונה התארגנה ואנו נחושים מאוד להסביר את העניין לאנשים שמגיעים. אנחנו נקיים משמרות שם ואם נצטרך, במידה ויקימו את האנטנה - גם יצטרכו  להוריד אותה. אני חושבת שבאחד השלבים יכול להיות שנתארגן ונחזיר פלאפונים לסלקום. כאשר אין חוק שמגן עליך צריך לחשוב מה לעשות, האזרח עומד חסר אונים מול תאוות הבצע, הכסף שהם מקבלים מסלקום. מי יביא את הילדים שלו לשם?

 

"לא צריך להיות חכם גדול כדי להבין מה זה אנטנות סלולריות של הדור ה-3. יש לנו ועד ואנחנו מאורגנים, אנחנו כבר עומדים משבת בשעות הפעילות ואנו מסבירים לאנשים המגיעים את הסכנה הטמונה. אני יודעת שזה תלוי במנכ"ל. גם בית ליסין קיבלו הצעה להתקין אנטנה והם סירבו".

 

חולדאי: נמשיך במדיניות הצבת אנטנות במבנים ציבוריים

 

אתמול נדון נושא הצבת האנטנות הסלולריות ברחבי תל אביב בישיבת מועצת העיר. ראש העירייה, רון חולדאי, אמר שכל עוד הוא ראש עירייה, הרשות תמשיך במדיניותה להקמת אנטנות סלולריות במבנים ציבוריים ברחבי העיר. חולדאי הסביר זאת בטענה ש"ככל שיהיו יותר אנטנות כאלה יפחת הסיכון ממוקדי שידור שיפיצו קרינה. זאת טכנולוגיה מתקדמת שכיום כבר אי אפשר בלעדיה".

 

חבר המועצה מסיעת שינוי, רון לוונטל, תקף עמדה זו וטען: "מדובר בסיכון הציבור, וזהו חוק דרקוני. המקום היחיד שראש עירייה יכול למנוע הקמת אנטנות סלולריות זה במבנים עירוניים - ודווקא אצלנו יש מגמה לאשר אנטנות כאלה. כשראש עיר מאשר אנטנה לחברה מסחרית - העירייה מקבלת מהם כסף. אז איך אפשר להגיד לציבור שהעירייה אובייקטיבית כשהם באים למחות נגד הקמת אנטנות ליד ביתם".

 

המוזיאון: הכל לפי התקן

 

ממוזיאון ארץ ישראל נמסר בתגובה כי "ההנהלה הציבורית של המוזיאון מקפידה לפעול לפי החוק בכל פעולותיה. התקנת האנטנה תיעשה לפי היתרים ואישורים מהמשרד לאיכות הסביבה ומעיריית תל אביב.

 

"לאחר בדיקה שנעשתה על ידי הנהלת המוזיאון הובהר כי המרחק של האנטנה מבתי התושבים הינו רב, ועומד בקריטריונים של טווח הבטיחות המשוקלל לפי הסף הבריאותי. עוצמות הקרינה הצפויות שחושבו מהאתר בכל הנקודות הנגישות תהיינה נמוכות מעוצמות החשיפה המותרות לפי תקן המשרד לאיכות הסביבה.

 

"האתר עומד בדרישות תכנית מתאר ארצית 36 (תמ"א ) לבטיחות אדם. יש לציין כי הנהלת המוזיאון ניסתה לבוא בדברים עם אותם תושבים מתלוננים כדי להבהיר את העובדות והנתונים המתאימים אך אלה סירבו". 

 

מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר: "למוזיאון ישראל בתל אביב ברחוב חיים לבנון יש היתר הקמה והפעלה למוקד שידור של חברת פרטנר. חברת סלקום הגישה למשרד בקשה להיתר הקמה של מוקד שידור באותו מקום ביום 28.6.05. הבקשה טרם נבדקה וטרם אושרה".

 

בהכנת הידיעה השתתף דוד הכהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אליאן. "אלה הערכים של המוזיאון?"
צילום: גבי מנשה
צילום: יניב ריז
אנטנה סלולרית (ארכיון)
צילום: יניב ריז
מומלצים