שתף קטע נבחר

ועדת הכנסת פסלה הקמת ועדת חקירה לשחיתויות בממשל

הקואליציה כולה התגייסה להפלת ההצעה, שיזם ח"כ אלדד - ההצבעה הוקדמה, ח"כים שנעדרו ארוכות הגיעו לדיון וגם חברי העבודה בחרו להתנגד. במהלך ההצבעה תקפו הח"כים בר-און וסער את אלדד וטענו: "יש לך שיקולים פוליטים, אתה מדבר על עמרי שרון, אבל לך עצמך יש ניגוד עניינים"

ממה הם מפחדים? ועדת הכנסת דחתה הבוקר (יום ב') את הצעתו של חבר הכנסת אריה אלדד (האיחוד הלאומי) להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לחקירת גילויי שחיתות בממשל. כבר בפתיחת הדיון בוועדה הסתמן כי ההצעה לא תזכה לרוב. זאת, בשל התנגדותם "מטעמים קואליציונים" של חברי סיעת הליכוד, וחברי הכנסת איתן כבל ואפרים סנה ממפלגת העבודה.

 

הקואליציה כולה, תחת שרביטו של היו"ר גדעון סער, נערכה להצבעה. אפילו סגני השרים החדשים מטעם הליכוד, מגלי והבה ורוחמה אברהם, הגיעו להצבעה לאחר שבמשך תקופה ארוכה לא נראו במשכן. יו"ר הוועדה, רוני בר-און, התגייס גם הוא למשימה ובהחלטה תמוהה קבע כי הוועדה תצביע על ההצעה מייד בפתח הישיבה, מבלי לקיים דיון בעניין.

 

יוזם ההצעה, ח"כ אלדד, ביקש טרם ההצבעה לאסור את השתתפותו של ח"כ עמרי שרון. זאת, לדבריו, "מכיוון שהוא נתון במצב של ניגוד עניינים". בתגובה ענה לו ח"כ סער: "גם אתה במצב של ניגוד עניינים, כי קראת למרי אזרחי". עוד טען סער כי תפקידם של הפוליטיקאים אינו לחקור וכי "אם חס וחלילה תוקם ועדה שכזו, כל אלה שתומכים בה היום יצטערו".

 

גם בר-און תקף את אלדד על רצונו לפסול את ח"כ שרון, ואמר כי "אם הצעתך היתה נקייה ממניעים פוליטים, היה עליך לבוא לוועדה בדף נקי. אסור לך לחרוץ את הדין עוד לפני שהחלה עבודת הוועדה".

 

אלדד מצדו לא נשאר חייב והבהיר כי אין כל כוונה פוליטית נסתרת מאחורי יוזמתו להקים את הוועדה. זאת, מכיוון שמבחינת לוחות הזמנים הנתונים, אין באפשרותה לעצור את ביצוע תוכנית ההתנתקות. עוד אמר כי "יש לפעול במהרה, לפני שהמדינה תטבע בשחיתות".

 

ח"כ אחמד טיבי, שבחר להמנע בהצבעה, אמר כי אין ספק שיש לדרוש חקירה של השחיתות, אבל אפשר לעשות זאת דרך הקמת ועדה ציבורית בראשות שופט או דרך המרצת רשויות המשפט. לדבריו, "כל ילד במסדרונות הכנסת או על הגבעות יודע כי מדובר בניסיון למנוע את הנסיגה מרצועת עזה".

 

סיעת שינוי החליטה ברגע האחרון לתמוך בהצעה, אך רק לאחר שהוסרה ממנה הכוונה לחקור גם את מערכת המשפט. המלצת הוועדה תועבר להצבעה במליאת הכנסת וגם שם, אם מפלגת העבודה תחליט להתנגד, היא צפוייה ליפול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
"המדינה תטבע". אלדד
צילום: גבי מנשה
צילום: אלכס קולומויסקי
התגייס. בר-און
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים