שתף קטע נבחר

העליון קבע: חשודי המואסי - למעצר בית

המשטרה ביקשה מבית המשפט העליון לאשר לה לעצור עשרה נערים מהימין ששהו במואסי בעת הלינץ' בנער הפלסטיני. השופטת פרוקצ'יה החליטה להאריך את מעצר הבית של חמישה ולא להתיר את מעצרם המלא. כמו כן מתחה ביקורת על המשטרה: "כל החשודים כבר שוחררו לביתם ללא מעצר. הם נמצאים בביתם כבר ארבעה ימים. איזה הגיון יש כעת בבקשת מעצרם מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה כשהם כבר משוחררים?". הפרקליטות: "צריך לעצור אותם כי הם יכולים לתאם ביניהם עדויות"

ביקורת בעליון על בקשת המשטרה לעצור את החשודים מהמואסי: בבית המשפט התנהל היום (ב') דיון בנוגע לבקשת המשטרה לעצור עשרה נערים מהימין הקיצוני ששהו במואסי בעת הלינץ' בנער הפלסטיני. השופטת איילה פרוקצ'יה דחתה את בקשת המדינה להשיב חמישה מן הנערים למעצר אך הורתה להאריך את מעצר הבית בו שהו עד סוף השבוע הבא, ה-15 ביולי.

 

מדובר ככל הנראה בנערים שלא חשודים במעשה עצמו, אבל במשטרה ביקשו לעצור אותם לצורך חקירה, כדי לברר מה חלקו של כל אחד מהם. זאת, לאחר שבית המשפט המחוזי בבאר שבע החליט לשחררם למעצר בית. מוקדם יותר בדיון המליצה השופטת פרוקצ'יה לנציגי הפרקליטות לשקול מחדש את בקשתם למעצרם של העשרה. "כל החשודים כבר שוחחרו לביתם ללא מעצר. הם נמצאים בביתם כבר ארבעה ימים. איזה הגיון יש כעת בבקשת מעצרם מתוך חשש לשיבוש הליכי חקירה כשהם כבר משוחררים?", תמהה פרוקצ'יה.

 

נציג הפרקליטות, עו"ד חובב ארצי, השיב לשופטת כי ישנה חיוניות במעצרם גם כעת, מתוך חשש כי שהייתם בבית תקל עליהם לשבש את מהלכי החקירה. "ישנו חשש לשיבוש הליכים, גם אם הם יגיעו יחדיו להיחקר במשטרה, הם יכולים לתאם ביניהם עדויות. בשלב זה כלל איננו יודעים מי מהם מסוכן ומי לא, חסר לנו מידע ראשוני. אנו רוצים לפזר את הערפל סביב התמונה, ורק כאשר תתבהר נוכל לשחרר את אלה שאינם מסוכנים", אמר עו"ד ארצי.

 

ואילו נציגי הסניגוריה, אשר מייצגים את הצעירים החשודים בהתפרעות, הוסיפו לטעון כי לאחר שכבר החליט בית המשפט המחוזי לשחררם ממעצר, באין ראיות חדשות המפלילות אותם לכאורה, אין כל הצדקה כעת לעצרם מחדש. "לא שמעתי עדיין על משהו קונקרטי שמצריך מעצר. המשיבים נחקרו, שיתפו פעולה ומסרו את גרסתם. בית המשפט קבע שחומר הראיות אינו מצדיק את מעצרם. גם אין כל ראיה שקושרת אותם למצבור החשדות נגד משתתפי ההתפרעות, כל חטאם היה ששהו במקום", אמר סניגורם של שניים מתוך הנערים.

 

השופטת, אשר נאלצה להכריז על הפרדת הדיונים בענייני הנאשמים בשל היעדרם של ארבעה צעירים מתוך העשרה, העירה עוד לנציגי הפרקליטות, כי צרכי החקירה של המשטרה הם שעומדים במוקד ולא עניינים אחרים, והציעה חלופה למעצר.

 

"מדוע שלא תזמנו אותם לחקירה בתחנת המשטרה ביום מסוים ובשעה מסוימת תוך מספר תנאים מגבילים וערבות שימנעו מהם שיבוש הליכים, ואם לא יעמדו בהם יוכלו אז להיעצר? המשפחות שלהם יידעו על ההגבלות ועל דרישות החקירה ויתחייבו לעמוד בהן תוך הבנה כי הפרת התנאים תגרור מעצר. מדוע יש צורך להחזיקם במעצר כעת כאשר הם כבר משוחררים?", שאלה.


פורסם לראשונה 04/07/2005 15:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
המהומה במואסי (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
(ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים